Készült: 2024.05.09.17:52:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

62. ülésnap (2023.05.02.),  116-121. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:47


Felszólalások:   110-115   116-121   122      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Sajnos itt járt le az időkeretünk, köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom önöket, hogy képviselő úr nem fogadta el a miniszterhelyettesi választ, ezért elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Barcza Attila, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a gazdaságfejlesztési miniszterhez: „Hogyan segíti a Kormány a magyar családokat és vállalkozásokat a nehéz gazdasági helyzetben?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

BARCZA ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A harmadik világháború reális veszély, a konfliktus aggasztó, és veszélyben van a biztonságunk. Ezekben a vészes időkben fontos, hogy Magyarország elkötelezze magát a béke mellett, ezért is fogadtuk el a Fidesz és a KDNP képviselői által benyújtott békepárti határozatot, melyet a dollárbaloldal képviselői nem szavaztak meg.

(16.20)

A szavazáson tehát kiderült, hogy a Gyurcsány vezette baloldal háborúpárti és az is marad. Továbbra sem a magyar érdekeket képviselik, hanem végrehajtják, amit a finanszírozóik elvárnak tőlük a dollármilliókért cserébe. A baloldal a háború folytatása mellett van, bebizonyították, hogy fontosabb számukra a finanszírozók akarata, mint a magyar emberek érdeke. Az ország megvédésében, ahogy eddig sem, úgy továbbra sem lehet rájuk számítani, mindamellett pedig továbbra is azon dolgoznak, hogy hogyan tudnak ártani Magyarországnak Brüsszelben.

Az elmúlt két hónapban újabb szankciókat hirdettek Brüsszelben, és világossá vált, hogy az energiaárak nem térnek vissza a háború előtti szinthez, a brüsszeli szankciók és a magas energiaárak inflációt hoztak, melyek következtében Magyarország 4000 milliárd forinttal többet költött energiára 2022-ben, mint 2021-ben. Ezt a pénzt Brüsszel vette ki a magyarok zsebéből ezekkel a szankciókkal. (Arató Gergely: Nem kellett volna Putyintól gázt venni.)

A polgári kormány már számos intézkedést hozott a családokért, a vállalkozásokért és a munkahelyek védelméért. Példaként említhető, hogy 2023-ban is marad a rezsicsökkentett ár az átlagos fogyasztásig, így egy család havi 181 ezer forintot spórol, mely Európában egyedülálló. Itt fontos azt megemlíteni, hogy az egész Európai Unióban a rezsicsökkentett árakon keresztül a magyar kormány költi a legtöbbet rezsitámogatásra, mellyel nagy terhet vesz le a magyarok válláról. (Arató Gergely: Képzeletben!)

A kormány megemelte a minimálbért és a garantált bérminimumot, 2010-2023 között a minimálbért háromszorosára növelte, melynek eredményeként ma Magyarországon magasabb az átlagbér, mint Gyurcsányék idején volt. Visszaállításra és kifizetésre került a 13. havi nyugdíj úgy, hogy ez a költségvetési hiányt nem fogja növelni. Lakossági kamatstop van érvényben, ami 350 ezer családot véd, valamint kamatstop van a diákhiteleken, ami 200 ezer diákot véd.

Mindezek alapján kérdezem tisztelt államtitkár urat, hogy hogyan segíti a magyar kormány a családokat és a vállalkozásokat ezekben a nehéz gazdasági helyzetekben. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Fónagy János államtitkár úr, miniszterhelyettes válaszol, öné a szó.

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársam! A szomszédban zajló háború és arra hozott hibás szankciók következtében (Arató Gergely: Amit megszavaztatok!) energia- és inflációs válság alakult ki Európában, az egekbe szöktek az árak. A magyar kormány mindent elkövet annak érdekében, hogy ne a magyar emberek fizessék meg a háború és a szankciók árát. A kormány célja, hogy a háború és a szankciók sújtotta gazdasági helyzetben is megvédje a teljes foglalkoztatottságot, kivédje a recessziót és az év végéig egy számjegyűre csökkentse az inflációt, biztosítsa a családok, a nyugdíjasok, a kis- és középvállalkozások védelmét. Ennek érdekében mintegy húsz intézkedést fogadott el korábban a kormány, melyből tíz a vállalkozásokat, munkahelyeket védi, másik tíz intézkedés pedig a családokat, a nyugdíjasokat. Az adatok rávilágítanak, hogy az intézkedések működnek, védik a teljes foglalkoztatottságot, a kormányzati intézkedések új munkahelyek létrejöttét is elősegítik.

A vállalkozások és munkahelyek védelméért hirdettük meg az energiaintenzív feldolgozóiparban aktív kis- és középvállalkozások támogatását, a Széchenyi-kártya programot, a gyármentő programot és az ehhez kapcsolódó hitelgarancia programot. Az intézkedések részét képezi a Baross Gábor újraiparosítási program, jelenleg 1000 milliárd forint keretösszeggel, és a kkv-kra kiterjesztett kamatstop.

Megdupláztuk a munkába járási támogatást, a bérköltség 50 százalékával támogatjuk azt a vállalkozást hat hónapon keresztül, mely 25 év alatti vagy legalább egy hónapig munkanélküli álláskeresőt felvesz. A kormány döntött arról, hogy a mikrovállalkozások számára az átlagfogyasztás felett 165 forintról 70 forintra csökkenti a kilowattóránkénti áramárat az eddigi kedvezmények megtartása érdekében.

A rezsicsökkentés kiterjesztésére azért van szükség, hogy a gazdaságnak ne kelljen elviselhetetlen terheket fizetnie, a kisvállalkozások működését pedig az energiaárak alapvetően befolyásolják. A magyar családokat megvédjük a szankciók miatt megnövekedett rezsiáraktól, ’23-ban is marad a rezsicsökkentett ár az átlagos fogyasztás mértékéig.

Megemeltük a minimálbért és a garantált bérminimumot, 2010-23 között a minimálbér háromszorosára nőtt, 2010-hez képest a bérek 2,7-szeresére növekedtek. Élelmiszerárstopot vezettünk be, megkezdődött egy online árfigyelő rendszer létrehozása az árverseny fokozása és az infláció csökkentése érdekében, a kormány a legújabb intézkedésével pedig a jelentősebb bevétellel rendelkező kiskereskedelmi üzleteket kötelezi heti akciók meghirdetésére húsz termékkör esetében. Megköszönve figyelmét, kérem, hogy válaszomat elfogadni szíveskedjék. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae a választ. Öné a szó.

BARCZA ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az említett intézkedések is jól mutatják a különbséget a polgári kormány és a baloldal között. A baloldal a kormányzása idején csak sanyargatta a családokat és a vállalkozókat, adókat emelt, százezreket hagyott munka nélkül, valamint 200 ezer munkahelyet szüntetett meg. Ezzel szemben a polgári kormány mindent megtett és megtesz az otthonok, a munkahelyek és a családok életszínvonalának védelme érdekében.

Köszönöm a válaszát, amelyet elfogadok, és kérem, hogy a magyar kormány továbbra is tegyen meg mindent a magyar emberek életszínvonalának és megélhetésének az érdekében hasonló, jó intézkedésekkel. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   110-115   116-121   122      Ülésnap adatai