Készült: 2024.05.09.19:01:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

60. ülésnap (2023.04.13.),  97-98. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:32


Felszólalások:   83-96   97-98   99-100      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszait. Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására pénteken 16 óráig van lehetőség.

Tisztelt Országgyűlés! Mai napirendi pontjaink tárgyalásának végére értünk.

Most napirend utáni felszólalások következnek. Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Z. Kárpát Dániel képviselő úr, Jobbik-képviselőcsoport: „Meddig még?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nullás bankszámlacsomagot követel a Jobbik-Konzervatívok közössége, és tesszük ezt a Magyar Nemzeti Bank és más szervezetek kutatásai alapján, amelyek egyértelműsítik, hogy az egész Unió területén belül lényegében Magyarországon a legdrágább a bankolás. Itt egy filozófiai alapvitánk van az egész rendszerrel szemben, hiszen azt látjuk, hogy a polgárok már leadózott pénzét forgatják ezek az érintett pénzintézetek, és a saját pénzünk használatáért még elképesztő sápot vesznek le minden érintett magyar polgárról, ez alól kivonni magukat lényegében lehetetlen.

Az egy-két évvel ezelőtti kutatás adatai alapján Magyarországon főleg az alacsony jövedelműek vannak kitéve annak, hogy brutális, extra sarcokat húznak le róluk. Míg az alacsony jövedelmű profilban Magyarországon 1,13 százalékát az emberek pénzének gyakorlatilag így költségként elhasználják, addig az Egyesült Királyságban van valódi nullás bankszámla, de Franciaországban 0,18 százalék ez az arány, Dániában 0,19 százalék. Nálunk, még egyszer hangsúlyozom, 1 százalék fölötti, 1,13 százalék. Ez egész pontosan annyit jelent, hogy az alacsony jövedelmű honfitársaink körében havi szinten akár több mint ezer forint veszhet el csak azáltal, hogy különböző vélt vagy valós költségeket érvényesítve a bankok, pénzintézetek azt mondják, hogy bizony ennyivel kevesebb pénzt bocsátanak rendelkezésre, mint amennyit egyébként a polgár náluk elhelyezett vagy amennyi oda érkezett. Azt látjuk, hogy a magas jövedelműek körében is azért egy tekintélyes, majdnem 2 ezer forintra rúgó összeg jön ki, ha azt nézzük, hogy az összes szolgáltatás díja mennyiben terheli honfitársainkat.

Egészen elképesztő, hogy Franciaországban, ahol az átlagfizetés azért lényegesen magasabb, többszöröse az itteninek, a magas jövedelmi kategóriában is van olyan bankszámlacsomag, amely átlagosan 622 forinttal terheli az ügyfelet. Nálunk 1900 forint fölötti ugyanez a mutató, tehát háromszor annyit fizet még a magas jövedelmű magyar ügyfél is, mint amennyit egy Unión belüli, akkor francia állampolgár átlagosan ezen számlacsoportban a saját bankjában. Azt is látjuk, hogy míg a magyar ügyfél ezer forint fölött fizet, és itt azért tényleg egy statisztikai átlagot tessék érteni, addig egy spanyol ügyfél ezt megúszhatja 550 forinttal, egy lengyel 250 forinttal, egy francia pedig, mondjuk, 622 forinttal.

(13.20)

Látható tehát, hogy ordító a különbség, éppen ezért a Jobbik-Konzervatívok közössége, amely mindig a magyar kisvállalkozók és a magyar polgárok pártjára áll a multinacionális érdekkel szemben, egy nullás bankszámlacsomag, ha úgy tetszik, egy tehermentesített bankszámlacsomag kötelező jellegű bevezetését szorgalmazza, amely átlagbérig ingyenes bankolást tenne lehetővé az összes alapművelet tekintetében, tehát akár a pénz felvételét, átutalását, a csoportos beszedési megbízásokat és egyebeket illetően. Nem szeretnénk irreális költségeket látni.

A bankok eredetileg azért és úgy jöttek létre, hogy forgathassák a hozzájuk betett ügyfélpénzt. Ebből azért ők hasznot realizálnak, profitot hajtanak, és nyilvánvaló módon nincs szükségük még egy környi profitra, amely csak abból származik, hogy kezelik az érintett ügyfelek pénzét, és vélt vagy akár éppen valós, de nagyon magas költségeket vonnak le.

Éppen ezért látjuk azt, hogy abszolút helye lenne ennek az újfajta rendszernek. Fogyasztóvédelmi kérdésről van szó, de egyben a családokat védő kérdésről is. Bárcsak igaz lenne, hogy a négyfős vagy az ötfős magyar család lenne az átlag, de sajnos nagyon kevesen tudnak két vagy három gyermeket nevelni; de hogyha eljátszadozunk egy olyan gondolattal, hogy két felnőtt két, már a munkaképes kor felé közelítő vagy abba lépett gyermeket nevel, akkor egy ilyen négyfős családnál több mint 4 ezer forint az az összeg, amit havonta a bankok csak arra lehúznak, hogy kezeljék a pénzüket. Ez egy teljesen indokolatlan sarc.

Európában példátlan, és értetlenül állunk az előtt, hogy a magyar fogyasztóvédelem miért nem munkált ki széles körű intézkedéseket azt illetően, hogy megszűnjön ez a jelenség. Főleg azt látjuk, hogy bár a bankok állítólag és elvileg inflációkövető módon emelnek, sokszor mégis úgy emelnek efölött, hogy a korábbi nem túl profitábilis szolgáltatásaikat megszüntetik, átnevezik azokat, és az újfajta szolgáltatást már eleve sokkal drágábban hozzák be. A kettő közötti árkülönbség pedig, ami sokszor ugyanarra a szolgáltatásra vonatkozik, bőven meghaladja az infláció mértékét.

Mi tehát, hangsúlyozom, szeretnénk minden magyar polgárt mentesíteni az említett negatív hatások alól, és eltökéltek vagyunk abban, hogy egy nullás bankszámlacsomag konstrukciója segíthet, rengeteget segíthet; elvárjuk tehát a kormánytól, hogy gondolja végig annak bevezetését. Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:   83-96   97-98   99-100      Ülésnap adatai