Készült: 2024.05.09.06:58:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

87. ülésnap (2023.11.07.),  21-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:33


Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Répássy Róbert államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Gurmai Zita képviselő asszony, az MSZP képviselője: „Aktuális kérdésekről” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Abban a reményben kezdem a felszólalásomat, hogy a Fidesz-kormány még nem húzta ki az Alaptörvényből az élethez való jogot, és remélem, hogy nem is tervezik ezt, mert ha az élethez való jog még érvényes, akkor az életünket megvédő információkhoz való hozzáférés sem korlátozható. Egyszerűbben fogalmazva: mindenkinek joga van megóvni az életét, és ebben nem akadályozhatja meg senki. Nos, ha eddig ebben egyetértünk, akkor kérem, mondják meg, miért titkolja a Fidesz-kormány és az általa fenntartott hatóságok azt a kimutatást, amelyből intézményekre lebontva megtudhatnánk a kórházi fertőzések pontos számát.

Továbbá: miért nem akarják, és miért nem engedik, hogy az illetékes szakbizottság tagjai és mi, ellenzéki képviselők is pontos adatokat és tényeket kapjunk a kórházi fertőzések számáról? Teljesen jogos igény, hogy ha valakinek kórházba kell mennie, előtte tudhassa azt, hogy milyen eséllyel fertőződhet meg az adott intézményben. Ez ugyanis szó szerint életbe vágó információ, mivel a kórházi fertőzések jelentős számban halállal végződnek.

Ha Nagy-Britanniában vagy az Egyesült Államokban egy beteg tudni akarja, hogy egy kórházban hány fertőzés volt az előző években, egy nyilvános adatbázisban ezt könnyedén ellenőrizheti. Magyarországon ugyanez a kórházakra lebontott információ nem nyilvános, mert a kormány titkolni akarja a helyzet súlyosságát. Csak egy konkrét példa: 2021-ben egyes számítások szerint 16-21 ezer kórházi fertőzést azonosítottak, és az esetek csaknem fele halállal végződött. Ugye, értik, amit mondok?

A betegek jelentős része belehal a kórházi fertőzésekbe  és eközben önök mit tesznek? Titkolják az egyes kórházak fertőzési adatait, mondván: nehogy megijedjen a lakosság. Vagyis a kormány nem a kórházi fertőzések magas számától fél; maguk nem attól félnek, hogy sok ezer ember kórházi fertőzésben meghal. A Fidesz-kormány attól fél, nehogy megtudja a közvélemény, milyen drámai a helyzet a kórházakban. Kimondom nyíltan: ez egy cinikus, embertelen és életveszélyes struccpolitika. A Direkt36 nevű portál egyéves nyomozás után cikksorozatot közölt a kórházi fertőzésekről. Ezekből az oknyomozó cikkekből kiderült, hogy a helyzet még a hivatalos statisztikáknál is sokkal súlyosabb, és a valóságban lényegesen több a kórházi fertőzés. Ennek ellenére a Fidesz-kormány folyamatosan a homokba dugja a fejét.

Rétvári Bence például még a probléma létét is tagadni szokta. Államtitkár úrnak egyébként két trükkje van. Az egyik, hogy azt mondja: a statisztikák szerint Magyarországon kevesebb a kórházi fertőzés, mint az Európai Unió többi országában. Csak éppen azt felejti el hozzátenni, hogy nálunk jóval kevesebb laborvizsgálatot is végeznek. Ezer ápolási nap alatt nálunk 3 mikrobiológiai vérvizsgálatot végeznek, míg Angliában ez több mint 45. Szóval, nem azért kevés nálunk a hivatalos fertőzési statisztika, mert a helyzet olyan kiváló, hanem mert kevesebb a vizsgálat, és így sok fertőzés rejtve marad. Kedves államtitkár úrnak mondom, hogy aki ilyen adatokra hivatkozik, tudatosan félrevezeti a közvéleményt. (Rétvári Bence: Akkor az Európai Unió!)

Államtitkár úr másik kedvelt trükkje, hogy úgy tesz, mintha a kórházi fertőzésekről folytatott közbeszéd az egészségügyi dolgozók elleni támadás lenne, pedig erről szó sincs. Nem az orvosok és a nővérek a felelősek azért, hogy az intézmények fenntartója nem ad pénzt a fertőzések megelőzésére. Nem a magyar egészségügyi dolgozók a felelősek azért, hogy egy magyar kórházban átlagosan csak 7,4 liter alkoholos kézfertőtlenítőt használnak el ezer ápolási nap alatt, miközben az uniós átlag 20 liter.

Nem az egészségügyi dolgozók az okai annak, hogy a magyar kórházakban az ágyaknak csak 1,4 százaléka van egyágyas kórtermekben, miközben a fertőzések terjedését ez gátolná a leginkább. Szóval, azt javaslom, hogy lépjünk át az eddigi trükkökön. Ne takarózzanak azzal, hogy a kórházi fertőzések terén jók a magyar statisztikák, és ne bújjanak az egészségügyi dolgozók háta mögé sem, mert őket nem támadja senki!

A kérdés egyedül a kormánynak szól: miért titkolják azt, hogy hány kórházi fertőzés van az egyes kórházakban? Miért nem teszik hozzáférhetővé ezeket az adatokat? De feltehetem a kérdést még egyszerűbben is: milyen jogon kockáztatják emberek ezreinek az életét a hitvány titkolózással? Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a DK és a Párbeszéd padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Gurmai Zita képviselő asszony. A kormány nevében Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úr fog válaszolni.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Mindannyiunk számára fontos az, hogy a kórház a gyógyulás színtere legyen, hogyha valakinek bármilyen betegsége van, akkor gyorsan kórházba tudjon jutni, és ott a megfelelő ellátást megkapja.

Nyilván minden kórházi ellátás valamiféle kockázattal jár, de az a közös célunk  és nyilván ebben a technológia fejlődésével kell lépésről lépésre haladnunk , hogy minél kisebbek legyenek ezek a kockázatok. Bár minden beavatkozás kockázatos, de amit lehet, előzzünk meg, akár fertőtlenítéssel, akár korszerű berendezéssel, akár újabb és újabb protokollok kiadásával, de minél inkább biztonságban legyenek a betegek a magyar kórházakban.

(10.00)

Ön szerint ugyan az Európai Unió erre hivatott szervei hazudnak, de hát én mégiscsak rájuk hivatkoznék. (Tordai Bence nevet.) Ugye, van az Európai Uniónak direkt egy járványügyi szerve, amely ezzel foglalkozik, az európai járványügyi központ, ECDC, ez az elnevezése, és eszerint valóban vannak az Európai Gazdasági Térségben olyan országok, amelyeknek jobb arányai vannak a kórházi fertőzések kapcsán, mint Magyarország. E szerint az ön szerint hazug európai uniós kimutatás szerint (Tordai Bence közbeszól.), ahol jobbak, az Litvánia, Bulgária, Németország, Románia, Lettország, Hollandia; ami Magyarországgal egyszintű, az Ausztria és Szlovákia, tehát Ausztriával és Szlovákiával vagyunk az ECDC szerint egy szinten; és ahol az ő kimutatásuk szerint Magyarországnál rosszabbak a kórházi fertőzési arányok, az Észtország, Skócia, Szerbia, Luxemburg, Norvégia, Horvátország, Wales, Franciaország, Lengyelország, Írország, Észak-Írország, Málta, Izland, Anglia, Szlovénia, Csehország, Belgium, Spanyolország, Olaszország, Ciprus, Finnország, Portugália és Görögország.

Van tehát egy ilyen európai hivatal. Ön európai parlamenti képviselő is volt, nem tudom, hogy akkor elmondtae, hogy ön szerint teljesen fölösleges az európai járványügyi központ működése, mert eszerint, ha leírnak valamit, az ön szerint sajtpapír, tehát az nem egy szakmai dolog. Ha valamit leírnak egy Soros György által finanszírozott portálon, az szakmai anyag, ha valamit az európai járványügyi központ mond, és az elismeri a magyar orvosok, a magyar ápolók tevékenységét, az persze valótlan, hazug, semmi igazság nincs benne, és figyelmen kívül kell hagyni. Érdekes megközelítés ez az ön részéről.

Hangsúlyozom, hogy senki semmilyen adatot nem titkol. Ezeket az adatokat egyrészről nyilvánosságra hozza a Nemzeti Népegészségügyi Központ, most már NNGYK, hiszen a gyógyszerészet is bekerült. Van egy általános rendszerünk, amit erre üzemeltetünk, a Nemzeti Nosocomialis Surveillance Rendszer. Ennek a rendszereredménynek a publikálása minden évben megtörténik, a tavalyi év adatai is elérhetőek.

Ha végignéz más országokat, fog látni olyan országokat, tisztelt képviselő asszony, amelyeknek többször annyi lakosa van, mint Magyarországnak, így többször annyi kórháza és kórházi ágya, mégis ugyanannyi adatot szolgáltat, mint Magyarország, mert Magyarország széleskörűbben szolgáltatja ezeket az adatokat, mint nagyon sok európai ország. Lehet, hogy van egy-kettő ország, amely még Magyarországnál is széleskörűbben szolgáltat arányaiban, de azért Magyarország a jobban teljesítő országok között van, mert mi ebből az adatszolgáltatásból azt szeretnénk elérni, hogy még jobb legyen a magyar kórházak szintje. Azért léptünk be ebbe a rendszerbe. Volt, aki az egész rendszertől távol tartja magát, és semmilyen adatot nem küld. Mi nem ezt az utat választottuk, hanem a saját adatainkat is beküldjük, a másokét is vizsgáljuk, és ebből próbálunk előrébb jutni.

Ezért döntöttünk például arról is, hogy növeltük a felületfertőtlenítő szereket, 811 404 liter szintre emeltük, vagy a kézfertőtlenítő szereknél 347 ezer literre emeltük ezeknek a felhasználását az állami fenntartású, tehát OKFŐ-s kórházakban, pontosan azért, hogy minél több fertőzést tudjunk megelőzni.

Amint ön is jól rávilágított arra, hogy nyilván minél több fertőtlenítőszer van, annál magasabb lehet a fertőtlenítés foka, annál kisebbek a kockázatok. Nyilván a járvány után aztán még inkább mindenki odafigyel jobban a fertőtlenítésre. A magyar kórházakban, ha ön is járt-kelt kórházban, látja, hogy minden folyosón, minden sarkon ott vannak a kézfertőtlenítők is, és nyilván ezek az orvosok, ápolók által használt részekben, műtőkben is ilyenek. Tehát arra törekedtünk, hogy ezek minél többen elérhetőek legyenek. Úgyhogy 2018-ban ezért adtunk ki egy teljesen új tisztiorvosi módszertani levelet, amely eljutott a kórházakba.

Én azt látom igazából, tisztelt képviselő asszony, hogy nemhiába egy politikai oldalról, egy politikai aktivista oldalról indul el ez az egész politikai eseménysorozat, hiszen ennek inkább politikai a motivációja, mint egészségügyi. Nem egészségügyi szakmai körökből érkeztek ilyen jelzések, hanem a Soros György által finanszírozott egyik oldaluk az (Dr. Gurmai Zita közbeszól.), amely önnek és mindenki másnak is alapot szolgáltat, hogy ilyen és hasonló felszólalásokat tegyen. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai