Készült: 2024.05.09.11:28:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2022.11.02.),  97-100. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:   93-96   97-100   101-104      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Csöbör Katalin képviselő asszony, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Milyen beruházásokkal segítette a Kormány az egészségügyi dolgozók munkáját az elmúlt 12 évben?” címmel. Tisztelt Képviselő Asszony! A választ Rétvári Bence miniszerhelyettes, államtitkár úr fogja megadni majd önnek. Képviselő asszony, öné a szó, parancsoljon!

CSÖBÖR KATALIN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszterhelyettes Úr! Október 5-én adtuk át az eddig nővérszállóként ismert Katalin-házat. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház az „Egészségügyi szakellátók szállóinak fejlesztése” című projekt keretében első ütemben 140 millió forintos európai uniós támogatással energetikai korszerűsítést tudott végrehajtani az épületen, majd a második körben, a 400 millió forintos kormányzati támogatásnak köszönhetően teljesen megújult az épület, és a kor igényeinek megfelelően korszerűvé vált: 61 férőhelyet sikerült kialakítani, és megújult a teljes gépészet is, többek között a szennyvíz-, a vízvezeték-, az elektromos hálózat és a központi fűtés rendszere is.

(13.50)

Ez különösen az elhibázott brüsszeli szankciók által okozta energiaválságban (Arató Gergely: Orbán Viktor megszavazta őket!  Az elnök csenget.) az aktuális problémáinkra nyújt megoldást. Emellett azt is el tudjuk mondani, hogy kialakult egy nagyobb vendégapartmanház, plusz egy teljesen akadálymentesített rész is. Megtanultuk tehát a koronavírus-járvány alatt, hogy nagyon fontos az egészségügyi dolgozók megfelelő körülményeinek biztosítása, és ez különösen fontos a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórházban is, ahol 5 ezer munkavállalót foglalkoztatnak. Bízom benne, hogy a pályakezdő egészségügyi dolgozók békés és nyugodt körülmények között tudnak majd a Katalin-házban lakni.

Tisztelt Miniszterhelyettes Úr! Az elhangzottakkal kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy várhatóe és milyen további segítség várható a pályakezdő egészségügyi dolgozók megsegítésének érdekében. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A válaszra megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úrnak. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Gratulálok Miskolc sikeres projektjéhez. Szerencsére a szakdolgozók lakhatásának elősegítésére több helyszínen is megvalósultak már programok, és folyamatban is vannak. 13,4 milliárd forintból 15 kórház 17 nővérszállójának felújításáról vagy új szálló építéséről döntöttünk korábban. Nyolc helyszínen ez elkészült, a miskolci mellett Zalaegerszegen, Szekszárdon, Győrben, Székesfehérváron és Gyulán  Gyulán több helyszínen is , és kilenc helyszínen van folyamatban, így Egerben, Szombathelyen, Kecskeméten, Orosházán, Nyíregyházán, Tatabányán, Jászberényben, Veszprémben, illetve Kaposváron.

Ezen túl az Országos Kórházi Főigazgatóság lebonyolításában kormányzati forrásból különböző ösztöndíjprogramokat is bevezettünk, pontosan azért, hogy minél több diplomás szakdolgozó legyen, minél több pályakezdő lássa perspektívának, hogy felsőfokú végzettségű szakdolgozóként dolgozzon, ezáltal nagyon sokat segítve a kórházi betegellátásban, sok feladatot átvéve a nővérektől, illetve részben akár az orvosoktól is, a felsőfokú képzettségüknek köszönhetően. Mindezekre azért van lehetőségünk, mert az elmúlt években jelentős mértékben bővítettük az egészségügyi forrásokat, 1471 milliárd forinttal áll rendelkezésünkre több, mint a kormányzásunk előtt. Ezek között az elmúlt években sikerült részben vagy egészben felújítanunk 91 vidéki kórházat  nem bezárni, mint ahogy a baloldal tervezi, hanem felújítani, hangsúlyozom , 54 rendelőintézetet, 107 mentőállomást, ezenkívül létrehoztunk 23 új rendelőintézetet és 34 új mentőállomást. Tettük ezt azért, hogy a magyar emberek egészsége biztosított legyen.

Ne feledjük, hogy a baloldal mit tett 2006-ban! Idézem saját egészségügyi miniszterüket, Molnár Lajost: „A második Gyurcsány-kormány megalakulása után rögtön nyilvánvalóvá vált, hogy nincs pénz, ezért megszorításokról kellett dönteni, a legnagyobb elvonás pedig az egészségügyet érintette.” Bízunk benne, hogy nem lesz soha harmadik Gyurcsány-kormány (Arató Gergely: Majd meglátod nemsokára!), mert biztosak vagyunk benne, hogy ők is ezzel kezdenék a kormányzásukat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   93-96   97-100   101-104      Ülésnap adatai