Készült: 2024.05.09.10:27:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2022.11.02.),  65-68. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:   61-64   65-68   69-72      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! Bakos Bernadett képviselő asszony, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni a technológiai és ipari miniszternek: „Egyetért Varga Mihállyal, hogy az épületszigetelési programok az elmúlt 12 évben nem érték el a céljukat?” címmel. Tisztelt Képviselő Asszony! Koncz Zsófia miniszterhelyettes asszony fog önnek válaszolni. Parancsoljon, öné a szó.

BAKOS BERNADETT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Asszony! A kormány egyik legsúlyosabb mulasztása, hogy az elmúlt 12 évben gyakorlatilag nem kezdett semmit a korszerűtlen épületekkel, nem indult átfogó szigetelési program. A rezsicsökkentésen keresztül önök azt üzenték, hogy az olcsó fosszilis energia örökké elérhető lesz, nem kell takarékoskodni, nem kell korszerűsíteni az épületeket. Az energiaválság viszont bekopogtatott az ajtón, és megmutatta, hogy milyen felelőtlen volt ez a politika.

(13.10)

A szigetelt családi házak aránya mindössze 20 százalék, messze elmarad az európai és a régiós átlagtól, ez Lengyelországban például 59 százalék. Már maga Varga Mihály miniszter is elismerte, hogy nagyobb mértékben kellett volna energiahatékonysági programokat indítani. Az otthonfelújítási támogatás és a falusi CSOK ugyan felhasználható épületfelújításra is, de csak a családoknak érthető el, és nincsenek energiahatékonysági követelmények.

Az LMP évek óta javasolja, hogy induljon épületszigetelési program, vissza nem térítendő támogatással és kedvezményes hitellel kell támogatni a lakások szigetelését, a nyílászárócserét, a fűtés-korszerűsítést és a háztartási megújuló energiát. Évi 600 milliárd forintos állami ráfordítás százezer lakás mélyfelújítását segítené, és 323 ezer tonna szén-dioxid-kibocsátást lehetne elkerülni vele. Az épületszigetelés jelenti a valódi fenntartható rezsicsökkentést és a társadalom 30-40 százalékát érintő energiaszegénységből való kiutat. Akkor lesz megfizethető az energia, ha kevesebbet fogyasztunk, nem tartható tovább, hogy hatósági áras orosz gázzal nagyrészt az utcákat fűtsük.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Egyetérte Varga Mihállyal abban, hogy az épületszigetelési programok az elmúlt 12 évben nem érték el céljukat? A beismerést és a megbánást mikor követi végre valódi cselekvés? Előre is köszönöm válaszát. (Taps a DK és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Mint említettem, a választ Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszony fogja megadni. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Örülök, hogy a felszólalásában azért ön is elismerte, hogy az elmúlt időszakban voltak, illetve folyamatban vannak olyan programok, amelyek segítik az energetikailag korszerű házak, lakások építését.

Az otthonfelújítási támogatást, a falusi CSOK-ot említette. A 2015-ös indulása óta a ’21. év végéig mintegy 200 ezer kérelmet fogadott be az állam, összesen mintegy 660 000 milliárd (sic!) forint értékben, ebből a CSOK keretei között  mert arról beszélek  152 ezer család szerződött 450 milliárd forintra, a falusi CSOK-kal pedig további 26 ezer család jutott hozzá több mint 140 milliárd forinthoz. Emellett az „Otthon melege” program keretében 2010 és ’20 között közel 70 milliárd forintot meghaladó támogatás segítette 300 ezer család energiahatékonysági beruházásait, az otthonfelújítási támogatás keretében pedig közel 200 ezer család nyert támogatást az elmúlt másfél évben.

A másik ilyen lehetőség a „támogatás a lakosság részére napelemes rendszer kiépítéséhez és fűtés-korszerűsítéshez” nevű program volt, amelynek pályázati felhívására több tízezer támogatási kérelem érkezett be, a benyújtott kérelmekből egynegyed kérelem a fűtés-korszerűsítésre vonatkozik.

Nem tudom, hogy a képviselő asszony mennyit szokott vidéken járni, de az ország minden részén azt lehet látni a közintézményekkel kapcsolatban  itt az önkormányzati épületek energiahatékonyságára gondolok például , hogy nagyon-nagyon fontos előrelépés történt. A KEHOP-program több mint 20 milliárd forinttal támogatta az önkormányzatok komplex energetikai beruházásait, ha csak a saját választókerületemet nézem, akkor a települések 98 százalékában újult meg bölcsőde, óvoda, iskola, önkormányzati épület.

Én azt gondolom, hogy ezek fontos eredmények, és nyilván van még itt tennivalónk, de azt gondolom, hogy ez egy olyan irány, amelyen már egyértelműen elindultunk, és kérem ebben a képviselő asszonynak a támogatását. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   61-64   65-68   69-72      Ülésnap adatai