Készült: 2024.05.09.11:28:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2022.11.02.),  350-352. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 6:02


Felszólalások:   202-349   350-352   353-354      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Maruzsa államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend utáni felszólalások következnek, mert a mai napirendi pontjaink tárgyalásának végére értünk.

„Beszámoló az Interparlamentáris Unió 145. közgyűlésén történtekről” címmel napirend utáni felszólalásra jelentkezett Bartos Mónika, a Fidesz képviselője. Öné a szó.

(21.50)

BARTOS MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Hölgyek és Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! Az lnterparlamentáris Unió ez év október 10-15. között tartotta 145. közgyűlését Kigaliban, amelyen Vadai Ágnes alelnök asszonnyal együtt vettem részt, aki a nemzetközi humanitárius joggal foglalkozó bizottság és a terrorizmus és erőszakos szélsőségesség elleni magas szintű tanácsadó testület munkáját erősítette. Küldöttségünket Somfainé Ádám Katalin, az Országgyűlés Külügyi Igazgatósága IPU Irodájának vezetője kísérte el.

A ruandai törvényhozás 2019-ben tett meghívását követően a koronavírus-világjárvány miatt háromévnyi várakozás után valósulhatott meg az IPU őszi közgyűlése Kigaliban. A parlamenti világrendezvényen 110 ország nemzeti parlamentjének és 25 regionális parlamenti közgyűlésnek mintegy 1100 képviselője, köztük közel 600 parlamenti képviselő vett részt. A képviselők 36 százaléka volt hölgy, 24 százaléka pedig 45 évnél fiatalabb; 40 delegációt vezetett az adott nemzeti parlament elnöke, és 38 küldöttségben foglalt helyet törvényhozási alelnök.

A közgyűlés általános vitája a nemek közötti egyenlőséggel foglalkozott, és a „kigali nyilatkozat” elfogadásával zárult. A Chile által benyújtott és a latin-amerikai és Karib-térség országait tömörítő GRULAC geopolitikai csoport által támogatott sürgősségi napirendi témajavaslat „Az Ukrajna lerohanásának, majd azt követően egyes területei annektálásának elítélése minden állam területi integritásának védelmében” címet viselte. Érdemes megjegyezni, hogy Kigaliban mind az orosz, mind az ukrán törvényhozás küldöttségeit az adott parlamentek alelnökei vezették.

Az IPU 3. számú állandó bizottsága vette napirendjére a növekvő nemzetközi migrációval küzdő országok helyzetét, valamint az emberi jogi jogsértések minden formája, beleértve az államok által szponzorált emberkereskedelem és emberi jogi jogsértések felszámolásának témáját. A bizottsági ülésen ismertettem a magyar álláspontot az illegális migrációval kapcsolatban, és mivel a beterjesztett, majd a plenáris ülés által elfogadott szöveg számos pontban nem felelt meg hazánk érdekeinek, azzal szemben rezervációt fogalmaztam meg.

A magyar küldöttség finn és svéd kezdeményezésre megbeszélést folytatott az északi országok IPU-delegációival a NATO északi bővítésének kérdéséről. Norvégia, Svédország, Dánia, Izland, Finnország megjelent képviselőit a magyar delegáció egésze biztosította támogatásáról. Delegációnk a kétoldalú együttműködés lehetőségeiről tárgyalt a ruandai törvényhozás ruandai-magyar baráti tagozatának tagjaival, és részt vett az észt szervezésben megrendezett, finnugor nyelvet beszélő országok delegációinak háromoldalú, észt-finn-magyar összejövetelén.

Az Interparlamentáris Unió 145. közgyűlésének idején küldöttségünk számos gondolatcserére volt meghíva, nyílt ezekre alkalma. Ennek köszönhetően sokszor volt módom elmagyarázni Magyarország orosz-ukrán háborúval kapcsolatos magatartását, a Kárpátalján élő magyarok iránt érzett felelősségét és békét szorgalmazó erőfeszítéseinek hátterét.

Az Interparlamentáris Unió 2022 tavaszán határozta el, hogy felállít egy munkacsoportot, ami minden eszközzel igyekszik közvetíteni az ukrán és az orosz parlamentek között a párbeszéd és a béke előmozdítása érdekében. A munkacsoport nyolc ország prominens politikusából áll, és célja a kormányzati szinten és ENSZ-vonalon folyamatban lévő béke-erőfeszítések parlamenti szintű kiegészítése az ukrajnai háború parlamenti eszközökkel történő békés lezárásának elérése érdekében. A munkacsoport a közgyűlésen a résztvevők elé tárta tapasztalatait a Kijevben és Moszkvában tett látogatásainak és a békéltető missziós céllal folytatott egyeztető tárgyalásainak eredményeit.

Tisztelt Képviselőtársaim! Végezetül szeretném megköszönni a ruandai parlament meghívását a delegáció nevében és a sikeres rendezést, valamint ebben az IPU munkatársainak támogatását, a Külgazdasági és Külügyminisztérium, illetve a többi szaktárca által biztosított értékes szakmai háttéranyagokat a felkészülésünkhöz. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket.

ELNÖK: Köszönöm szépen, Bartos Mónika. „Bátorság, képviselőtársak!” címmel napirend utáni felszólalásra jelentkezett Jakab Péter képviselő úr.




Felszólalások:   202-349   350-352   353-354      Ülésnap adatai