Készült: 2024.05.09.18:37:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2022.11.02.),  193-201. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:55


Felszólalások:   185-192   193-201   202-349      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Kordás László képviselő úr, a DK képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mire számíthatunk, miniszterelnök úr?” Kordás László képviselő úré a szó. Parancsoljon!

KORDÁS LÁSZLÓ (DK): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Dobrev Klára, az árnyékkormány vezetője (Felzúdulás, derültség a kormánypártok soraiban.  Az elnök csenget.) az európai parlamenti választás kampányában ígérte meg azt, hogy küzdeni fog azért, hogy a magyar munkavállalóknak is európai minimálbérük lehessen, olyan szabályozás lehessen Magyarországon is, ami lehetővé teszi azt, hogy lényegesen magasabb minimálbéren, illetve garantált bérminimumon dolgozhassanak, mint ami ma van. A küzdelme sikerrel járt. Csaknem két hónapja az Európai Parlament irányelvet fogadott el az EU-ban alkalmazandó megfelelő és méltányos minimálbérekről. A tagállamoknak két évük van ezt a hazai jogba átültetni, illetve átvenni.

A magyar minimálbér az Unióban az egyik legalacsonyabb, összege átszámítva 542 euró volt januárban; ennél csak Bulgáriában, Lettországban és Romániában volt kevesebb. Ez ma már csak 480 euró, mert a forint árfolyama azóta nagyot zuhant. Mivel a román valuta árfolyama stabil, Lettország pedig eurót használ, immár csak Bulgária marad el mögöttünk. Sajnos, a minimálbér emelkedésének üteme sem biztatja sok jóval a magyar munkavállalót. Tíz éve az említett három országon kívül még megelőztük Észtországot és Litvániát, és körülbelül egy szinten álltunk Csehországgal.

Arról természetesen nincsen szó, és soha nem is volt, hogy az EU-ban egységes legyen a minimálbér összege, de a módszertana, ami alapján kiszámítják, az igen. Arról azonban nagyon sokat beszélhetünk, hogy hogyan kellene megállapítani a hazai minimálbért, úgy, hogy biztosítsa a tisztességes megélhetés fedezetét. (Rétvári Bence: Nektek nem sikerült kormányon.) Ilyen az irányelv ajánlásának megfelelő, rögzített számítási mód lehetne, a mindenkori átlagbér fele vagy a bérek mediánértékének a 60 százaléka. A mai 200 ezer forintos minimálbér ugyanis (Az elnök jelzi az időkeret leteltét.) az átlagkeresetnek alig kétötöde, a mediánbérnek pedig mintegy fele.

Ezért kérdezem tehát miniszterelnök urat: mikor hajlandók megtárgyalni a szociális partnerekkel ezt a szabályozást, és mikor hajlandók bevezetni, átültetni a hazai jogrendbe az uniós normákat? Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Orbán Viktor miniszterelnök úrnak. Parancsoljon, miniszterelnök úr!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Tisztelt Képviselőtársam! Tekintettel, hogy ön hivatkozott a volt kormányzó pártra, muszáj az emlékébe idéznem azt az egyszerű tényt, hogy amikor önök kormányoztak, akkor az átlagbér alacsonyabb volt, mint most a minimálbér. (Rétvári Bence: Így van!) Tehát azért én jóindulattal várom és fogadom az összes javaslatot, amit önök tesznek, csak valami mértéktartást, ha lehetne valahogyan oda mellé tenni, tekintettel arra, hogy szerintem az elmúlt 12 évben a magyar gazdaság sikeresebb volt a tekintetben, hogy magasabb minimálbért adjon az embereknek, mint az önök kormányzásának az idején. Ez két szám, nem olyan nehéz összehasonlítani.

Egyébként én továbbra is annak vagyok a híve, hogy a minimálbérről a munkaadók és a munkavállalók egyezzenek meg egymással. Ha állami gazdaság lenne, akkor persze az állam könnyedén megszabhatná a minimálbért, de szerencsére Magyarországon magángazdaság van, s a magángazdaság két nagy szereplőjének, a munkaadóknak és a munkavállalóknak kell megegyezni a minimálbérről. A magyar kormány a maga részéről mindent megtesz annak érdekében, hogy ők meg tudjanak egymással állapodni, tekintettel arra, hogy a minimálbér mértékéből fakadó gazdasági következményeket ők ketten fogják viselni, a munkaadók és a munkavállalók. Ezért helyes, hogyha a mostani minimálbér-megállapítás rendjén nem változtatunk.

Egyébként ebben az évben 20 százalékkal nőtt Magyarországon a minimálbér, ami szerintem Európában talán a legnagyobb arányú növekedés volt, és mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy a jövőben is növekedjen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök úr. Egyperces viszonválaszra Kordás László képviselő úré a szó. Parancsoljon!

KORDÁS LÁSZLÓ (DK): Miniszterelnök úr, nem hiszem, hogy a kérdésre válaszolt volna. Ön a 12 évvel ezelőtti elmúlt nyolc év statisztikáiról beszélt. Egyet hadd mondjak önnek! Ha most az átlagkereset 50 százaléka lenne a minimális bér, akkor az legalább nettó 30 ezer forinttal többet jelentene most a munkavállalóknak, akik ezen a béren vannak foglalkoztatva, tehát gyakorlatilag a 133 ezer forintos nettó minimálbér rögtön 163 ezer forintra tudna emelkedni. Én azt gondolom, hogy ez nagyon komoly segítség lehetne azoknak a munkavállalóknak, akik minimálbéren vannak foglalkoztatva, de nagyon fontos segítség lenne a garantált bérminimumot keresőknek is.

Egy elemet hadd mondjak önnek az európai minimálbér-szabályozás kapcsán! A cseh munkaügyi és szociális miniszter így kommentálta az irányelvet, amikor elfogadták: amikor az embereknek az energiaválság miatt minden fillérnyi kiadást kétszeresen is meg kell fontolniuk (Az elnök jelzi az időkeret leteltét.), ez a jogszabály a remény üzenetét hordozza. Önök ezt, a remény üzenetét veszik el az ezen a költséghelyen foglalkoztatott munkavállalóktól. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg a miniszterelnök urat. Parancsoljon, miniszterelnök úr!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Azt hittem, békésen beszélgetünk, de ha nem, hát nem. Hadd emlékeztessem önt arra, hogy ön mégiscsak államtitkár volt abban a baloldali kormányban  nem? Hát, ön volt az államtitkár. (Kordás László bólint.) Csak annyit válaszolok önnek, hogy ön, illetve önök nyolc év alatt 23 500 forintra emelték a minimálbért. Mit akar tőlünk? (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök úr.

Tisztelt Ház! A mai azonnali kérdések tárgyalásának végére értünk. 16 óráig szünetet rendelek el.

(Szünet: 15.19  16.03

Elnök: Lezsák Sándor

Jegyzők: dr. Vinnai Győző és Szabó Sándor)




Felszólalások:   185-192   193-201   202-349      Ülésnap adatai