Készült: 2024.05.12.13:07:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

1. ülésnap (2022.05.02.),  2-3. felszólalás
Felszólalás oka Bejelentések
Felszólalás ideje 11:09


Felszólalások:   2   2-3   4-5      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA, az Országgyűlés korelnöke, a továbbiakban ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy én is tisztelettel köszöntsem az alakuló ülés valamennyi résztvevőjét, vendégeinket és mindenkit, aki figyelemmel kíséri ezeket az ünnepélyes pillanatokat.

Bejelentem, hogy az országgyűlési törvény rendelkezései alapján a jegyzői feladatokat a tisztségviselők megválasztásáig a nyolc legfiatalabb képviselő, Varga Ferenc, Bakos Bernadett, Végh Noémi, Ungár Péter, Koncz Zsófia, Nacsa Lőrinc, Illés Boglárka, Dúró Dóra képviselők korjegyzőként látják el.

Ennek alapján felkérem Dúró Dóra és Nacsa Lőrinc korjegyzőket, legyenek most segítségemre az ülés vezetésében. (Dúró Dóra és Nacsa Lőrinc elfoglalják jegyzői helyüket.)

Tisztelt Országgyűlés! Hagyomány és szép hagyomány, hogy a korelnök is elmond néhány gondolatot képviselőtársainak, az ország közvéleményének. A jelen időszak azonban meggyőződésem szerint sok szempontból rendkívüli.

(11.10)

Ezért arra a meggyőződésre jutottam, hogy egy köszöntőn kívül más nemcsak nem illik, de meggyőződésem szerint nem is lenne hasznos, mint egy képviselő, még ha a legöregebb is, politikai beszédet tartanék. Úgy gondolom, kifejezetten majd a már itt lévő régi-új miniszterelnökünktől várjuk az iránymutatást, amely iránymutatás az elkövetkező éveknek megadja azt a biztos fogódzót, amelyre majd építeni lehet.

A magam részéről csak néhány szerény gondolatot szeretnék elmondani, valóban úgy, mint egy képviselő, aki  a sors kifürkészhetetlen akaratából  a legöregebb. (Derültség a kormánypártok padsoraiból.)

Tisztelt Ház! Az országgyűlési választás vitathatatlanul tiszta és szabad volt. Vitathatatlan, hogy az országgyűlésiképviselő-választáson a polgárok egyértelműen arra szavaztak, hogy a 12 éve elkezdődött és az ellenzék által annyit gúnyolt NER-t, a nemzeti együttműködés rendszerét folytatni kell. Világosan állást foglaltak arról is, hogy Magyarország a háborút elutasítja, a béke pártján áll. Ez a két gondolat az, úgy gondolom, ami most a legfontosabb, mert a NER továbbépítése megadja a lehetőséget a családok védelmére. Biztosítja, hogy azt a nemzetmentő programot folytathassuk, amely nélkül Magyarország fogyatkozása nem lenne megállítható.

Mi hisszük és reméljük, hogy megvannak a módszerek és lehetőségek, megvan a szándék és akarat arra  bennünk föltétlenül  , hogy megfordítsuk ezeket a rossz trendeket, és Magyarország ismét növekedő, továbbra is erősödő ország legyen.

Tisztelt Ház! Az én reménységem, talán külön reménységem, hogy az elkövetkezendő időszakban megmaradunk, föltétlenül megmaradunk a háború ellen, a béke oldalán. Európában ma, ki kell mondanom, mindössze két látható békepárti vezető van: az egyik Ferenc pápa, a másik itt ül közöttünk, a miniszterelnökünk. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Tisztelt Ház! Én megéltem a második világháborút előbb gyermekként, majd ifjúként, és ki merem jelenteni, hogy nincs az emberiségnek nagyobb ellensége, mint a háború, amely pusztulást eredményez, erkölcsi-anyagi pusztulást és az élet pusztulását. Meggyőződésem, hogy Magyarországnak nem ez a jövője, nem ez a sorsa.

A magam részéről Isten áldását kérem az elkövetkezendő időszakban köztársasági elnökünkre, miniszterelnökünkre, az Országgyűlés minden tagjára, üljön bár a patkó bármelyik oldalán, és talán nem is kívánja ezt; én kívánom, mert nem jöhet az soha rosszul, ha Isten áldásával élünk. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Tisztelt Országgyűlés! Most az alakuló ülés napirendjéről döntünk. Ezt a parlamenti honlapon valamennyiük számára közzétettük.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadjae a napirendi javaslatot. Kérem, kézfelemeléssel szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége az alakuló ülés napirendjét elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Nemzeti Választási Bizottság elnökének beszámolója a Nemzeti Választási Bizottság országgyűlési képviselők 2022. április 3-án megtartott általános választásán végzett tevékenységéről. A beszámoló B/1. számon a honlapon elérhető.

Megadom a szót dr. Téglási Andrásnak, a Nemzeti Választási Bizottság elnökének, ötperces időkeretben.

DR. TÉGLÁSI ANDRÁS, a Nemzeti Választási Bizottság elnöke: Tisztelt Köztársasági Elnök Úr! Igen tisztelt Korelnök Úr! Tisztelt Közjogi Méltóságok! Tisztelt Országgyűlés! A választási eljárásról szóló törvény szerint a Nemzeti Választási Bizottság elnöke az általános választásokat követően az alakuló ülésen beszámol az Országgyűlésnek a Nemzeti Választási Bizottság választáson végzett tevékenységéről. E kötelességemnek eleget téve írásbeli beszámolómat elkészítettem, és az eddigi szokások szerint az alakuló ülésen szóban is előterjesztem.

Az írásos beszámolót önök kézhez kapták, azt megismételni és részletesen indokolni nem kívánom. Szeretném viszont kiemelni a beszámoló néhány fontosabb megállapítását. A Nemzeti Választási Bizottság az országgyűlési képviselők 2022. évi általános választásán már alapvetően a korábbi két általános választási eljárásban alkalmazott jogszabályi rendelkezések alapján járt el. A választás mind a választópolgárok, mind a választási szervek, valamint a jelölő szervezetek és jelöltek számára is már ismert és kiszámítható jogszabályi környezetben zajlott.

(11.20)

A Nemzeti Választási Bizottság összetételére vonatkozó szabályok a megelőző két országgyűlésiképviselő-választáshoz képest nem változtak. A Nemzeti Választási Bizottság 2013-ban megválasztott tagjai közül négyen, köztük a bizottság elnökhelyettese jelenleg is tagjai e bizottságnak. A bizottság 2022. március 23-a és az Országgyűlés alakuló ülésének napja közötti időtartamban 18 taggal működött.

A 2022. évi választás alatt a bizottság határozathozatalának jelentős részét tette ki a választási kampány szabályainak megsértése miatt indított jogorvoslati eljárások első- és másodfokú elbírálása. A jogorvoslati kérelmek több témát is kiemelten érintettek, amelyeket írásbeli beszámolómban részletesen bemutattam.

Ami a választás eredményét megállapító döntéseket illeti, itt most csak azt a tényt emelném ki, hogy a 2022. évi képviselő-választás eljárásában  a megelőző két országgyűlési választástól eltérően  egyetlenegy esetben sem került vitatásra az egyéni választókerületi választás eredménye. A választás kitűzésétől az országos listás eredmény jogerőre emelkedéséig tartó időszakban a bizottság által meghozott összesen 340 határozatból annak mindössze 19 százalékával szemben nyújtottak be jogorvoslati kérelmet, vagyis a döntéseink 81 százalékával szemben nem is éltek jogorvoslattal. A benyújtott bírósági jogorvoslati eljárások eredményeként pedig összességében a határozataink 3 százaléka került megváltoztatásra. A bizottság döntéseivel kapcsolatos részletes statisztikai kimutatást a beszámoló melléklete ugyancsak tartalmazza.

Beszámolóm lezárásaként szeretném megköszönni a választási szervek magas színvonalú, lelkiismeretes, fáradságos és hozzáértő munkáját, különös tekintettel arra, hogy a járványhelyzet miatti veszélyhelyzetben is részt vettek e különös fontosságú feladat lebonyolításában, megszervezésében. Munkájuknak köszönhetően az országgyűlési képviselők 2022. évi általános választása eredményesen, a hatályos jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően került lebonyolításra. A közzétett végleges és hiteles végeredmény a választási bizottságok tagjai által aláírt választási jegyzőkönyvek és az átadott képviselői megbízólevelek alapján a mandátumigazolás házszabályszerűen elvégezhető.

Végezetül kérem, engedjék meg, hogy felidézzem a tisztelt Háznak azt a kiegyezés korában volt honos mondást, amelyet Kukorelly Istvántól, az Országos Választási Bizottság egykori elnökétől olvastam, és amely úgy hangzik, hogy a tisztelt Ház a nemzet tükörképe. Ennek szellemében kívánok a megválasztott országgyűlési képviselőknek, valamint a megbízott nemzetiségi szószólóknak a nemzet és az adott nemzetiség érdekében végzett munkájukhoz a Nemzeti Választási Bizottság nevében jó egészséget, megannyi erőt és sok sikert.

Kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a beszámolómat elfogadni szíveskedjen. Elnök úrnak köszönöm a szót, önöknek pedig a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   2   2-3   4-5      Ülésnap adatai