Készült: 2024.05.20.03:31:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

41. ülésnap (2022.11.22.), 170. felszólalás
Felszólaló Vajda Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:52


Felszólalások:  Előző  170  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VAJDA ZOLTÁN, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Mindjárt fogok beszélni a törvénytervezetről is, hogy mi a véleményünk ezzel kapcsolatosan, de elöljáróban azt a két gondolatot fogom ismét elmondani, amit ma már elmondtam egyébként, és minden olyan törvénytervezet vitájánál elmondom, mint egy megszakadt lemez, amelyek az Európai Unióval való megállapodás érdekében született módosítások.

Aki esetleg figyeli, az általam unos-untalan  már megszakadt lemezként  elismételt gondolat a következő. Az első gondolatom az, hogy egyetértünk abban, hogy az Európai Uniótól nekünk járó pénzek járnak nekünk, ezek járnak nekünk, szerződés alapján nekünk járó pénzek, és ezeknek meg kell érkezniük. A véleménykülönbség kettőnk között az, hogy önök azt gondolják, hogy a kormánynak jár, és maguknak jár, mi meg azt gondoljuk, hogy a magyar embereknek, a hazánknak járnak ezek a pénzek.

És amikor államtitkár úr a bevezetőjének a végén azt mondja, hogy kéri ennek a törvénytervezetnek a támogatását a mi részünkről, hogy megérkezzenek ezek a pénzek, akkor jelzem, hogy ez egy olyan csapda, amelybe én a magam részéről biztosan nem sétálok bele. Éppen azért küzdünk mi önök ellen, hogy megérkezzenek ezek a pénzek, hogy a magyar hazánk, a mi hazánk, a magyar emberek felé érkezzenek meg ezek a pénzek.

Tökéletesen elfogadjuk azt, hogy a Brüsszelben ülő döntéshozók nem akarják odaadni ezeket a pénzeket, amíg egy olyan kormány uralkodik hazánkon, amely ezeket ellopja, és legalább garanciákat szeretne arra, hogy ezeket a pénzeket valóban a magyar emberek érdekében használják fel.

Tehát az első állítás, amit szeretnék, hogy nagyon az eszükbe véssenek, hogy mi azt szeretnénk, hogy ezek a pénzek Magyarországnak érkezzenek meg, és nem önöknek  ez a véleménykülönbség köztünk. Mi azért küzdünk, hogy a magyar emberekhez érkezzenek meg, és a brüsszeli döntéshozók pedig próbálnak kicsikarni önöktől valamilyen engedményeket, hogy legalább ne legyen az, hogy ebből minden fillért ellopnak.

És itt rátérek a másik alapgondolatomra, ami minden ilyen törvénytervezetnél felmerül bennem, hogy ennek a javaslatnak az a címe, hogy: „Az Európai Bizottság kérésére egyes törvényeknek a kondicionalitási eljárás eredményes lezárása érdekében szükséges módosításáról”. Tehát önök a törvénytervezet címében annyit mondanak, hogy azért akarják ezeket a módosításokat, hogy megszülessen a megállapodás.

Önök nem kérnek tőlem tanácsot, hogy hogyan alkossanak törvényeket, ez nekem időnként rosszulesik, de most mégis teszek önöknek egy javaslatot  már többször megtettem ezt , hogy ne ismerjék azt be egy törvénytervezet címében, hogy önök ezeket csak kényszeredetten teszik.

Az én javaslatom az lenne, hogy ilyenkor, amikor az Európai Bizottsággal való tárgyalásoknál felmerül valamilyen elvárás az Európai Bizottság részéről, hogy miket módosítsanak, akkor, hogy is mondjam, nem akarom félreérthetően mondani, hátulról, kicsit titokban csempésszék be valamilyen törvénybe, egy salátatörvénybe, minthogyha önök pont erre gondoltak voltak, minthogyha önök pont így akarnának módosítani a konkrét esetben, mondjuk, vagyonnyilatkozattal kapcsolatos szabályozásokat. Ne így, szemből deklarálják hangosan, hogy mi ezt csak azért tesszük, hogy megszülessen a megállapodás, és jöjjön a pénz. Szerintem ez egy borzasztó rossz hozzáállás, amikor azt hangsúlyozzák, hogy önök ezt maguktól nem akarnák, csak rákényszerítik önöket, és ezért összeszorított foggal csinálják ezt titokban. Szóval, ez a két általános gondolatom az ilyen típusú törvényeknél.

És hogy rátérjek konkrétan ennek a törvénytervezetnek a kritikájára vagy a tartalmi észrevételeimre. Hát, önök itt valóban tesznek valamennyi engedményt, hiszen nem léptetik életbe azt az egyébként nyáron elfogadott, vagyonnyilatkozat-tétellel kapcsolatos szabályozást, amely alapján teljesen követhetetlenné vált volna a kötelezettek vagyoni helyzete, hiszen ha gyakorlatilag az lett volna, akkor semmilyen konkrét személyes vagyonról nem kellett volna beszámolni, csak ikszelgetni az űrlapon, ahogy egyébként ez történt is, az egyes kategóriák mellett.

Ugyanakkor, és itt van egy fontos „ugyanakkor” szerintem, ez a javaslat is szűkíti a vagyoni helyzet teljes megismerését, mert az említett kiskapuk éppen arra szolgálnak, hogy ezeknek az adatoknak a megismerése inkább nehezebbé, mintsem könnyebbé váljon. Amikor a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságot meg az Integritás Hatóságot  tudják, az Integritás Hatóságot, amelyet önök nem mernek antikorrupciós hatóságnak hívni  új feladatkörökkel és jogosultságokkal ruházzák föl, ez sem fogja elősegíteni véleményem szerint a vagyonosodás tényleges átláthatóságát. Ezektől a kormánypártok által életre hívott testületektől nyilvánvalóan nem várható a kormányzati korrupció elleni hatékony küzdelem.

Ez a javaslat, mint a bevezetőmben az előbb mondtam egypár perce, minden tekintetben, és önök ezt deklarálják is, csak az Európai Bizottsággal történő megállapodás elérését célzó látszatintézkedéseket jelent. Az eddigiekhez képest valójában semmilyen új garanciát nem tartalmaz a vagyonnyilatkozat-tételre kötelezettek tekintetében a vagyonosodás átláthatóságára vonatkozóan, amely az eljárás legfőbb célja lenne. Még egyszer hangsúlyozom: a mi célunk az, hogy megérkezzenek ezek a valóban nekünk járó pénzek, de a hazám állampolgáraihoz, a magyar emberekhez érkezzenek meg, ez a célunk.

Mindezekkel együtt a mi frakciónk a törvényjavaslatról való döntéshozatal során tartózkodó álláspontot fog képviselni. Köszönöm szépen, hogy elmondhattam.




Felszólalások:  Előző  170  Következő    Ülésnap adatai