Készült: 2024.05.20.15:06:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2022.11.21.), 10. felszólalás
Felszólaló Szabó Rebeka (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! A hétvégén ért véget a COP 27, az ENSZ éghajlatváltozási világkonferenciája. Bár a háború hírei mostanában szinte minden mást elhalványítanak, a jelenkor egyik legfontosabb kérdése továbbra is az, hogy a világ kormányai tudnake érdemben tenni valamit a már javában zajló klímakatasztrófa ellen.

Mi Magyarországon a kormánypropaganda következtében sajnos egy alternatív valóságot látunk, amelyben most éppen a brüsszeli szankcióktól kell rettegni, pedig az életünket, jövőnket fenyegető valódi veszély a klímaválság és az élővilág, az ökoszisztémák válsága, ezekkel kellene szembenéznünk és megpróbálni tenni valamit ellene.

Sajnos már idén látható volt, hogy hol tartunk most Európában 2022-ben. A nyári hőhullámok már nemcsak Újdelhiben és Jakartában, de Párizsban és Budapesten is elviselhetetlenek. A hónapokig tartó aszály miatt atomerőműveket kellett leállítani, mert nem volt elegendő hűtővíz. A mezőgazdasági terméshozamok drámaian visszaestek. Egyes országok már a saját menekülésüket készítik elő, mert éveken belül elmossa őket az emelkedő tengerszint. Ezek nem a jövő problémái, ez most történik velünk és a gyerekeinkkel. Nem csoda, hogy a most felnövő generációk tagjai egyre többet szoronganak és kétségbeesett akciókkal igyekeznek felhívni erre a figyelmet. Az ökológiai szempontokat negligáló, a környezet terhelését nem beárazó, csak a gazdasági növekedést hajszoló vadkapitalizmus olyan világot teremtett számukra, amely hamarosan alkalmatlan lesz az emberhez méltó életre.

Itt tartunk tehát abban a globális versenyben, amiben minden tizedfokos emelkedés embertömegek halálát okozza, kezelhetetlen időjárási körülményeket, élelmiszer, ivóvíz és lakóhely nélkül maradó milliókat, országnyi kiszáradt vagy elárasztott területeket és ezrével pusztuló növény- és állatfajokat jelent.

Mindennek tudatában különösen felháborító, hogy amit az Orbán-kormány eddig hozzá tudott tenni ehhez a küzdelemhez, az egy átlátszó hazugság volt. Magyarország klímabajnok  ezt hangoztatta Orbán Viktor és az önjelölt zöld Áder János, amikor valaki megpróbálta cselekvésre bírni a kormányt. Nem teszünk semmit, mert már anélkül is klímabajnokok vagyunk  ez volt a Fidesz válasza.

Most úgy mondom, hogy Orbán Viktor is megértse: Magyarország nulla ponttal, rúgott gól nélkül kiesett ebből a bajnokságból. Az Orbán-kormány ugyanis gyakorlatilag betiltotta a szélerőművek telepítését, megadóztatta a napelemeket, és megszüntette a hálózatra kapcsolódási lehetőséget. Igen, jól hallják, a Fidesz gyakorlatilag a klímacsúccsal egy időben tette lehetetlenné az új naperőmű-kapacitások telepítését Magyarországon, és közben arról beszél, hogy majd Azerbajdzsánból hozunk megújuló energiát. De 12 éve elmaradt a beígért országos lakás-hőszigetelési program is. Semmit nem tettek az energiahatékonyság érdekében. Szabotálták az elektromos hálózatok fejlesztését, miközben a lignitkitermelést akarják fokozni. El akarják adni a védett területeket, megkönnyítik a tarvágást a védett erdőkben is, akkumulátorgyárat építenek a mezőgazdasági területekre, és tehetetlenül nézik az Alföld elsivatagosodását, pedig a várható klímapokol enyhítésében kulcsszerepe van a természetes ökoszisztémáknak, a vízkincsünknek, a talajnak, az élelmiszer-termelés fenntarthatóságának. A Párbeszéd zöldpártként ezekre már számtalanszor felhívta a figyelmet.

Bár megakadályozták, hogy a klímacsúcson két ellenzéki képviselő is részt vegyen, a szembesítést nem úszták meg. A szakértői beszámoló szerint ugyanis Magyarország klímapolitikájában számottevő romlás ment végbe az elmúlt években, nincsenek gyakorlati jelei annak, hogy a magyar kormány elkötelezett lenne az üvegházhatású gázok kibocsátásának az uniós célkitűzéssel összhangban történő csökkentése mellett. Idéztem tehát a szakértői beszámolót.

Még egyszer: kiesés rúgott gól nélkül, ez a magyar valóság klímaügyben. Csakhogy itt nem annyi a tét, hogy hány közepes tehetségű importfocistát tudunk majd foglalkoztatni közpénzből. Ezt a bajnokságot élet-halálra játsszák, és aki itt veszít, az tényleg mindent elveszíthet, az ország jövőjét, versenyképességét, élelmiszer-termelő potenciálját és a gazdasági állóképességét.

Mivel Orbán Viktor és kormánya ahelyett, hogy jelentősen javította volna Magyarország esélyeit, a közjó és a jövő helyett a zsebük megtömését választotta, ezért a Párbeszéd folyamatosan továbbra is fel fogja hívni a figyelmet ezekre a hatalmas hibákra, és le fogja tenni az asztalra azokat a szakmai javaslatokat, amelyek kezelni tudnák legalább a klímaválságot, és mindent el fogunk követni annak érdekében, hogy ha már a Fidesz-kormánynál gyakorlatilag süket fülekre talál minden klímavédelmi és természetvédelemi javaslat, akkor legalább a választók komolyan vegyék ezt a nagyon komoly fenyegetést. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Momentum, a DK, a Párbeszéd és az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai