Készült: 2024.05.13.09:52:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2024.02.27.),  2-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:38


Felszólalások:   1   2-4   5-8      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A bruttó átlagkereset 655 600 forint volt 2023 decemberében, ez 16,4 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. Ezt néhány nappal ezelőtt közölte a KSH, 655 ezer forint. Ez egyébként 2,9 százalékkal kevesebbet ér, mint egy évvel ezelőtt, 2,9 százalékos reálbérveszteséget könyvelhet el mindenki, aki Magyarországon bérből és fizetésből él. Ez a nemzetgazdasági átlag. Nézzük meg, hogy ehhez képest milyen fizetésekkel és jövedelmekkel találkozhatunk a gyermekjóléti és gyermekvédelmi ágazatban! Hoztam néhány aktuális, friss példát.

Egy jelzőrendszeri tanácsadó munkakörben foglalkoztatott, főiskolai diplomával rendelkező munkavállaló bruttó fizetése 425 ezer forint, ez tehát a nemzetgazdasági átlagbér 64 százaléka. Egy gyermekvédelmi ügyintéző kolléga 400 ezer forint alatt keres, ez az átlagbér 61 százaléka. A szociális munkások fizetése alig több mint 390 ezer forint átlagosan, ez az átlagbér 59 százaléka. A szociális gondozók 362 ezer forintot visznek haza, ez az átlagbér 55 százaléka. A gyermekvédelmi asszisztensek pedig csupán 312 ezer forint jövedelemre számíthatnak átlagosan, ez az átlagbér 47 százaléka. Ezek a fizetések, ezen munkakörök esetében bemutatott jövedelmek tehát messze-messze a nemzetgazdasági átlagjövedelem alatt vannak. Látjuk, hogy vannak olyan munkakörök is  és nem is soroltam a munkakörök teljességét , ahol a fizetések a felét sem érik el a nemzetgazdasági átlagbérnek.

Tegnap a miniszterelnök úr itt a parlamentben néhány váratlan, őszinte mondatot is mondott a gyermekvédelmi ágazattal kapcsolatban, és valóban, hogyha szeretnénk a problémát megoldani  márpedig a gyermekjóléti, gyermekvédelmi ágazat súlyos problémákkal kell hogy szembenézzen , akkor ennek a problémának a megoldása valóban ott kezdődik, hogy kimondjuk az igazságot.

Mit mondott miniszterelnök úr, mi volt ez a váratlan, őszinte kijelentés: „A fizetések nem mondom, hogy jók.” És még azt is hozzátette: „A kollégák kevés pénzért dolgoznak.” Végre őszinte kijelentések itt, a magyar parlamentben a kormány részéről, a kormányfő részéről a gyermekvédelmi, gyermekjóléti rendszerrel kapcsolatban. Hiszen valóban az az igazság, hogy amíg az egészségügyben volt érdemi béremelés az orvosok esetében, amíg az oktatásban hosszas küzdelmek után ígértek 32 százalékos béremelést  ezt valaki vagy megkapta, vagy nem kapta meg, ennek az elemzése még zajlik , addig a szociális ágazatban elmaradtak ezek az emelések, elmaradt a béremelés, gyakorlatilag beleszorultak a kollégák a közalkalmazotti bértáblába, és láthatjuk, hogy ennek a bértáblának a fizetései még a szociális pótlékokkal kiegészítve is alig érik el a nemzetgazdasági átlagbér 60 százalékát, de 50 százalék alatti fizetésekkel is találkozhatunk. Kijelenthetjük, hogy ezt az ágazatot magára hagyták.

Rétvári Bence államtitkár úr szokott hivatkozni bizonyos számokra  ezekkel a számokkal tegnap a miniszterelnök urat is megtévesztette , miszerint az intézményeket négyszeres szorzóval finanszírozzák a 2010-es állapotokhoz képest. Én nem tudom, hogy jön ki ez a matek, hacsaknem úgy, hogy persze néhány intézményt sikerült államosítani, összevonták a kategóriákat, és ez most már szerepel a költségvetésben is, de hát a KSH mégiscsak azt mondja, hogy míg 2010-ben az összes szociális védelmi kiadásra a GDP majdnem 22 százalékát fordítottuk, addig ez  a legutolsó friss adat szerint  alig haladja meg a 17 százalékot. Tehát nem többet, hanem kevesebbet fordítanak szociális és gyermekjóléti ellátásra, elvontak, megszorítottak és elinfláltak, ez jellemző ezen a területen. Azt gondolom, hogy ez az egész kormányzati botrány, ez az egész morális válság, amit még mindig nem tudtunk magunk mögött hagyni, rávilágít ennek a területnek a súlyos problémáira. Természetesen az alulfinanszírozottságból nem következnek ezek a súlyos problémák, de látni kell azt, hogy egy hatalmas problémahalmazzal nézünk szembe, egy olyan ágazattal, amit a kormányzat elhanyagolt.

Volt egy olyan kormányfői kijelentés is, hogy szeretnék megerősíteni ezt a gyermekvédelmi ágazatot. Nagyon helyes, figyelni fogjuk, hogy ez így történike, figyelni fogjuk a pénz útját. Amint nőnek a normatívák, és amint nőnek a szociális dolgozók bérei, a nemzetgazdasági átlagnak 80-90, de 100 százalékát legalább ha majd elérik, akkor mondhatjuk el, hogy valóban sikerült valamennyire nemhogy megerősíteni, legalább stabilizálni a szociális ágazatot. Én erre vonatkozóan várom a kormányzati intézkedéseket. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Képviselő úr elhangzott napirend előtti felszólalására a kormány nevében a választ Panyi Miklós államtitkár úr adja meg. Parancsoljon, miniszterhelyettes úr!

DR. PANYI MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban fontos problémáról beszélt. Tegnap is elhangzott a napirend előtti felszólalásokban, hogy amellett, hogy a teljes intézményrendszer átvilágítására van szükség, aminek része az intézményvezetők teljes körű átvilágítása, emellett a jogszabályi környezetet is meg kell erősíteni. Szintén elhangzott az is, hogy valóban, a szociális ágazat területén sok előrelépés történt az elmúlt időszakban, azonban ezen az úton tovább kell menni.

Mire gondolunk? Elhangzott az is, hogy 2010-ben a gondoskodáspolitika és a szociális igazgatás területén 325 milliárd forintot költött a kormányzat, ez az összeg pedig az elmúlt 14 évben a négyszeresére nőtt, több mint 1400 milliárd forintra. Azt gondolom, ez egy fontos eredmény, amelyet nem lehet elvitatni.

A másik: szintén elhangzott, hogy a gazdasági nehézségek ellenére is, de 2022 óta volt egy közel 50 százalékos átlagbéremelés a szociális dolgozói munkakörben. Ez közel 50 százalékos volt. Szintén ebbe a körbe sorolnám, hogy a szociális ágazatban dolgozik közel több mint kétezer pedagógus munkakörben dolgozó alkalmazott, akiket érint a pedagógusbérnek is ez a radikális emelése, ez az idei több mint 30 százalékos emelés.

Szintén kiemelném a szociális ágazatban azokat az eredményeket és azokat az intézkedéseket, amelyek az ágazatnak a megerősítését célozták. Ilyenek voltak több büntető törvénykönyvi tárgyú intézkedés mellett az ágazati intézkedések is. Ilyen például a jelzőrendszer bevezetése, az ágazati módszertani útmutató a gyermekbántalmazási esetek kivizsgálására, de ugyanilyen volt például a nevelőszülői hálózat megerősítése is. A nevelőszülői hálózat megerősítésének eredményeképpen ma több gyermek nevelkedik nevelőszülőknél, ennek részeként pedig az intézetekben kevesebb gyermek tartózkodik, tehát az intézményekben is több alkalmazott jut egy gyermekre, ez pedig segíti az intézmények ellátottságát.

Szintén szeretném kiemelni azt az elmúlt időszakban az állami alkalmazottak terén lezajló bérfejlesztési politikát, amelyen szisztematikusan megy végig a kormány. Nagyon jelentős béremeléseket hajtottunk végre az egészségügy terén. Orvosbéremelések most március 1-jétől, szakápolói béremelésekre fog sor kerülni. Szintén ebbe a körbe illeszteném a rendvédelmi dolgozóknak a folyamatos béremelését, és szintén idén, annak köszönhetően, hogy végre Brüsszel is belátta azt az igazságot, amit mi már több mint két és fél éve mondunk, a pedagógusok, a tanárok béremelése is el tudott indulni, és amint ezt jeleztem, több mint kétezer tanári munkakörben dolgozó személy van a szociális ágazati rendszerben, amely béremelés őket is érinti.

(9.10)

Ahogy elhangzott, természetesen nem vagyunk elégedettek azzal, ami a szociális ágazatban a béreket illeti, úgyhogy azzal együtt, hogy nem szabad a most kirobbant botránynak, a pedofíliának a kérdését összekapcsolni a bérek kérdésével, azt a bérfelzárkóztatási programot, azt az egész államigazgatást átölelő bérprogramot, amit az állam szisztematikusan megvalósít az egyes ágazatokban, folytatni kell, és a szociális ágazati dolgozók bérét is ennek tekintetében felül kell vizsgálni. Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1   2-4   5-8      Ülésnap adatai