Készült: 2024.05.20.05:11:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2023.11.20.), 10. felszólalás
Felszólaló Jámbor András Imre (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Képzeljük el, hogy vadállatok támadnak Magyarországra: oroszlánok, vadkanok, hiúzok, farkasok. (Közbeszólás: Vagy antifák.) Az egyik oroszlán Rétvári államtitkár urat megmarja, az egyik vadkan pedig megsebez, mondjuk, engem.

Mit csinál ilyenkor a kormánypárt? Kivételt alkot, és azt mondja, hogy vannak őshonos állatok és nem őshonos állatok; akkor mi csak azzal foglalkozunk, amit a nem őshonos állatok csinálnak. Vagy kivételt alkot úgy, hogy megnézi, hogy mi az, amiben a kormánypárti frakció sérül egy ilyen helyzetben, és azokkal az állatokkal foglalkozik csak, amelyek a kormánypárti frakciókat támadják. Vagy esetleg azt csinálja, ami szerintem a normális lenne, hogy megpróbálja megakadályozni azt, hogy ezek a vadállatok másokban is kárt tegyenek.

Én azt gondolom, hogy nagyjából ez a szuverenitásvédelmi törvény, amit önök be akarnak nyújtani, körülbelül erről szól. Vannak tőkeérdekek, amelyek mindig is befolyásolni akarják a politikát. Én tudom támogatni az önök javaslatát arra, hogy a külföldi támogatásokat kitiltsuk a magyar politikából. Kicsit a taxisok korábbi transzparense jut eszembe, hogy tiltsuk be az illegális tevékenységeket, tudom ezt támogatni, de akkor mindenfajta tőkeérdek-beavatkozást tiltsunk be, hogy ne lehessen része a népszuverenitás befolyásolásának.

Hiszen mégiscsak a szuverenitás az önök által írt Alaptörvényből kiolvasva is nem szólhat másról, csak és kizárólag a népszuverenitásról. Hogyha belegondolunk, azért alapvetően például egy magyar dolgozó embernek a nap végén mindegy, hogy Mészáros Lőrinc az, aki kizsákmányolja, hogyha kizsákmányolja, vagy egy amerikai cég az, aki kizsákmányolja. A lényeg az, az a mi feladatunk, az a dolgunk, hogy ezt a fajta kizsákmányolást megakadályozzuk, mindent, ami sérti a népszuverenitást, megpróbáljuk megakadályozni.

Mondok is pár dolgot, ami szerintem sérti a népszuverenitást. Például, ha egy nagyvállalkozó jachtján pihen Szijjártó Péter, miközben azt mondja, hogy dolgozik; vagy hogyha Orbán Viktor ugyanennek a nagyvállalkozónak a repülőgépén utazik egy focimeccsre, majd ez a nagyvállalkozó utána szerződéseket, állami pénzeket kap, az például szerintem sérti a népszuverenitást.

De mondhatjuk a végrehajtási törvényt is, amit ugye, ’94-ben önök is megszavaztak, hogy privatizálják a végrehajtás intézményét. Azóta látjuk, hogy a tőkeérdekek milyen módon befolyásolják a törvénykezést, milyen módon hajtják egyre inkább a végrehajtók alá ezt az egész helyzetet. Szerintem ez is sérti a népszuverenitást, és ezzel is van dolgunk, kezdenivalónk.

De mondhatjuk azt is, hogy a nem annyira olcsó orosz gáz és a tavalyi rezsiemelés összefüggései hogyan viszonyulnak a népszuverenitáshoz, vagy azt is, amit másfél évvel ezelőtt már mondtam a parlament ülésén, hogy az önök gazdasági modellje, ami alacsony bérekre és a munkajogok leépítésére épül, hogyan sérti a népszuverenitást.

Ezek mind úgy kötődnek ehhez a témához, hogy azok a lobbiérdekek, amik összefonódnak a politikába belerakott pénzekkel, ezek a lobbiérdekek alapvetően tudják befolyásolni a törvényhozást. Én azt gondolom, hogy minden ilyen lobbiérdek ellen föl kell lépni, és nem kell válogatni egyik vagy másik között.

Például az elmúlt hónapokban öt olyan intézkedést is tudok mondani, ami nem hiszem, hogy a népszuverenitást nagyon segítené. Például az, hogy a szakszervezetek tagsági díja levonása ügyében önök egy olyat léptek, hogy a szakszervezeteket nehéz helyzetbe hozzák; vagy a megromlott egészségügyi állapotú munkavállalók eleshetnek a végkielégítéstől az önök javaslata miatt; a szabadságolásokat úgy alakították át, hogy a cégek azok, akik egyre inkább dönthetnek az emberek szabadságolásáról.

Most pedig eltörölnék a kötelező orvosi vizsgálatok rendszerét is. Szerintem ez mind azt mutatja, hogy itt egy olyan rendszer jön létre, ahol a cégek érdeke van előtérben, hiszen azt látjuk, hogy az a fajta lobbiérdek, ami a multik kapcsán előretör, ez a fajta lobbiérdek alapvetően befolyásolja a törvényhozást, és önök a versenyképességre hivatkozva veszik el a dolgozók jogait.

Mondom például azt, hogy a kötelező orvosi vizsgálatnál nekem számtalan komment jött be, ami elmondta azt, hogy milyen betegséget diagnosztizáltak ilyen vizsgálatokon  a magas vérnyomástól a rákig , és szerintem arra lenne szükség, hogy ne a lobbiérdek győzedelmeskedjen itt, hanem maradjanak meg azok a dolgozói juttatások, amik vannak.

Tehát összességében azt szeretném önöktől kérni, hogy ha a szuverenitást akarják védeni, akkor ne a saját szuverenitásukat védjék, ne a saját hatalmukat védjék, hanem a népszuverenitás felé forduljanak alapvetően; és hogyha szabályozni akarják a kampányfinanszírozást, akkor olyan szabályozást hozzanak létre (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), amely minden tőkeérdekeltet megpróbál megakadályozni, hogy beleszóljon a választási küzdelmekbe, és beleszóljon a népszuverenitásba. Én ezt támogatni fogom. Köszönöm. (Taps a Párbeszéd és a Momentum padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai