Készült: 2024.05.11.12:33:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2022.06.27.),  25-28. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:12


Felszólalások:   21-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most Sebián-Petrovszki László következik, a DK részéről. Megadom a szót.

SEBIÁN-PETROVSZKI LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg nekem, hogy az elmúlt hét, elmúlt napok néhány eseményét emlegessem a beszédem elején. Naponta kaptuk a híreket újabb és újabb rekordról az euróárfolyam kapcsán, a mai napon, ugye, a 404 forintos árat is elérte az euró, de emelkedik két és félszeresére a diákhitel kamata. Bejelentések sora szólt arról, hogy a cégek hogyan terhelik át a kormány által rájuk kivetett extraprofitadót a lakosságra, illetve újabb és újabb drámai információk kerültek napvilágra, hogy az élelmiszerárak mennyire elszabadultak. Múlt héten a tejtermékek egy évvel korábbi árához képest 40 százalékos emelésről jött a hír, de mai hír, hogy a kenyér ára is közel 40 százalékkal emelkedik. Tehát összefoglalva: most az országban brutális infláció van, gyatra forint, megszorítások és a lakosságra tovább terhelt különadók.

Ezen hírek mellett azonban még egy hírről kell beszélnünk, ami fontos és meghatározza egyébként az emberek életét, mégpedig az, hogy ezek közepette az Orbán-kormány megkezdte egy újabb ördögi tervének a kidolgozását. No, ez a terv nem az infláció megállításáról, nem a gazdasági bajoknak az orvoslásáról vagy az emberek problémáinak a csökkentéséről szól, hanem arról, hogy kivezesse Magyarországot az Európai Unióból. Nehéz ugyanis másképp értelmezni azt az országgyűlési határozati csomagnak csúfolt politikai pamfletet, amelyet fideszes és KDNP-s képviselőtársak nyújtottak be, köztük házelnök úr is, a múlt héten, és amelynek a lényege az, hogy évtizedekkel vesse vissza az Európai Unió fejlődését, gyakorlatilag egy jégcsákányt adtak azoknak, akik az Európai Unió ellenségei, hogy verjék szét az évtizedek alatt a nyugati országok és állampolgáraik által elért eredményeket.

Hogy csak egyet mondjak a javaslatcsomagból: például az európai demokrácia legfontosabb intézményét, az Európai Parlamentet úgy lehetetlenítenék el, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, hogy mostantól elvennék az állampolgároknak azt a jogát, hogy közvetlenül választhassák az EP-képviselőket, és hasonló javaslatokkal van tele ez a csomag. Legszívesebben mosolyognánk az ilyen lehetetlen elképzeléseken, ha nem tanultuk volna meg az elmúlt 12 év fideszes kormányzása alatt, hogy minden ilyen arrogáns provokáció mögött valójában egy terv áll, valójában egy aljas, hidegvérrel megtervezett politikai akcióterv áll. Elindult a Fidesz vezette kormány ebbe az irányba, hogy kivezesse Magyarországot az Európai Unióból.

Miért lehet ez? Miért történik ez most? Nem tudunk más eredményre jutni, mint arra, hogy Orbán Viktornak mostanra az uniós tagság tehertétellé vált, nem előnnyé. Az elmúlt több mint egy évtizedben, amikor jól érezte magát az Unióban, annak az volt az oka, hogy a barátai, harcostársai, néha családtagjai és azoknak a cégei, igen a Mészáros, a Tiborcz, a Szíjj és a többi oligarcha, vaskosan lefölözte az Unióból jövő pénzeket, amelyeket egyébként a magyar állampolgároknak kellett volna kapniuk és elérniük. Most, amikor a játékszabályok mintha megváltoztak volna, rögtön mehetnékje van.

Szögezzük le, hogy amellett, ami ma a lakosságot sújtja  az a három orbáni csapás, tehát az extra magas infláció, a megszorító csomag, amelyet a kormány bevezetett, és a lakosságra átterhelt különadó , az EU-val való harc, majd kilépés terhei is gazdaságilag a lakosságot fogják érinteni, nem önöket, tisztelt fideszes képviselőtársaim. Ezt a Demokratikus Koalíció politikai közössége nyilván nem tűri szó nélkül, tiltakozunk itt is, most is, máskor is. Ezért nyújtottunk be módosítót ehhez a bizonyos javaslatcsomaghoz, ugyanis pont most egy olyan erős Európára van szükség, amely nem hagyja magára a magyar állampolgárokat, amely gondoskodik, amely szociális Európa, és ezt tennék önök most tönkre.

Ezek után csak azt kell eldönteni önöknek, hogy melyik a nagyobb bűn: az, ha egy kormány a saját katasztrofális gazdaságpolitikáját teljes egészében a lakossággal fizetteti meg, vagy az, ha a kormány a polgárai véleményével szembemenve kinavigálja az országot az Európai Unióból. Döntsenek, hogy a két bűn közül melyiket válasszák!

Egy dolog biztos: törvényes kormány egyikkel sem próbálkozna, ilyet csak egy olyan, törvénytelen kormány tesz, amely a saját érdekét mindig erősebbnek tartja, mint az ország… (Az elnök kikapcsolja a szónok mikrofonját.  Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Úr! Ön nyilvánvalóan tisztában van azzal, hogy ismét átlépte a parlamenti házszabály írott és íratlan kereteit, úgyhogy ennek megfelelő elbánásban részesül majd a későbbiek során. Mindazonáltal Dömötör Csaba államtitkár úr fog válaszolni az ön, nevezzük így, felszólalására.

Még mielőtt megadnám a szót, engedjék meg, tisztelt képviselőtársaim, hogy nagy tisztelettel köszöntsem dr. Vuong Dinh Hue urat, a vietnámi nemzetgyűlés elnökét, excellenciás nagykövet asszonyt, valamint a delegáció tagjait. (Dr. Vuong Dinh Hue a páholyban felállva köszöni meg a tapsot, majd a delegáció minden tagja feláll.) Engedjék meg, hogy elnök úrnak, a delegáció tagjaiként jelen lévő minisztereknek, államtitkároknak és képviselő uraknak eredményes tárgyalásokat és kellemes budapesti tartózkodást kívánjak. Köszönöm, hogy eljöttek hozzánk.

Most pedig Dömötör Csaba államtitkár úré a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Először egy kérdéssel hadd kezdjek! Ha ön azt mondja, hogy a parlament vagy a kormány törvénytelen, akkor mit keresnek itt, akkor miért indultak el egy választáson? Ön is tudja a választ: egész egyszerűen amit állít, az komolytalan.

Ami az uniós tagság kérdését illeti, elmondtuk sokszor, most is elmondjuk: az uniós tagság nemzeti érdek; volt erről egy népszavazás, amely mindenkit kötelez. Egyetlenegy párt van, amelyik az uniós tagság ellen érvelt, az a Jobbik, az önök szövetségese, pont. Kiállunk az uniós tagság mellett, de ez nem jelenti azt, hogy ne emelnénk fel a szavunkat akkor, ha olyan jelenséget látunk, amely nem felel meg az ország érdekeinek. Ott vagyunk most már a tárgyalóasztalnál, és ki fogunk állni az országért. Ha például azt mondják, hogy kerüljünk közelebb a háborúhoz, akkor el fogjuk mondani, hogy ez veszélyezteti az ország biztonságát. Ha ideológiai okokból megpróbálják visszatartani a nekünk járó pénzeket, akkor el fogjuk mondani, hogy ez a pénz, ez a támogatás jár Magyarországnak. Vagy ha éppen ötletelnek arról, hogy közel a duplájára kéne emelni a társasági adót Magyarországon, el fogjuk mondani, hogy ez munkahelyek elvesztésével jár. Nem az elvárásokból vezetjük le a politikánkat, nem mások elvárásaiból, hanem abból, hogy mi az ország érdeke.

Ami a gazdasági kérdéseket illeti, azzal egyetértek, hogy erről beszélnünk kell, azért is, mert a háborús infláció egész Európában érezteti a hatását, nem is akárhogyan. Azt nem mondhatja, hogy a kormány nem tett semmit: négyféle árstopot vezettünk be, az év végéig meghosszabbítottuk a hitelmoratóriumot és a kamatstopot, októberig az élelmiszerárstopot és a benzinárstopot, a kormány a háborús infláció miatt évközi nyugdíjemelésről is döntött, amely visszamenőleg jár majd januárig, és a miáltalunk visszaadott, önök által egyébként elvetett 13. havi nyugdíjra is vonatkozik majd. Arról is döntés született, hogy százezer magyar kisvállalkozás is benne maradhat a rezsicsökkentés körében. Tavaly egyébként az önök által lesajnált gazdaság 7 százalékkal nőtt, és idén is jelentős növekedésre számíthatunk. Ez teszi lehetővé, hogy megvédjük a munkahelyeket, alacsonyan tartsuk az adókat, és a jelenlegi sokszínűségében fenntartsuk a családtámogatási rendszert, és mindeközben megőrizzük a nyugdíjak értékét.

A baloldali pártok, az ön pártja, a többi baloldali párt ezt a törekvést nem segítették, és most sem segítik.

(14.20)

Ezt minden másnál jobban mutatja, hogy az árstopok döntését sem támogatták. Azt mondják róluk, hogy orbitális átverés, szemfényvesztés, kamudöntés, látszatintézkedés. Ezek a minősítések az önök részéről mind-mind elhangzottak. Javasoljuk önöknek, hogy kérdezzék már meg a magyar családokat, segítie őket a kamatstop, amellyel sikerült megakadályozni a törlesztők elszállását. Kérdezzék már meg tőlük, hogy segítsége nekik, hogy 700-800 forint helyett 480 forintot kell fizetni a benzinért. Ez havonta átlagosan 21 ezer forintos spórolást jelent. Legyenek szívesek, kérdezzék már meg tőlük, segítsége az nekik, hogy a Nyugat-Európában jellemző energiaárak helyett itthon rezsicsökkentett árat fizetnek. Azt persze nem tudjuk, hogy meg fogjáke őket kérdezni, de egy dolog biztos: mi akkor is ragaszkodunk ezekhez az intézkedésekhez, ha önöktől ehhez semmi, de semmi segítséget nem kapunk.

Súlyosbító körülmény  és itt részben visszautalok az Unióval zajló vitáinkra , hogy az egész baloldal rácsatlakozott a globális minimumadóról szóló nemzetközi kampányra. Nem tudjuk, hogy ki kérte ezt önöktől, de igazából mindegy is, mert ennek bevezetése azt jelentené, hogy duplájára kellene emelni egyes magyarországi vállalkozások adószintjét, és ez munkahelyek százezreit veszélyezteti Magyarországon, úgy, hogy a társasági adó szintje Magyarországon az egyik legalacsonyabb most Európában. Ez jelentősen csökkentené hazánk versenyképességi előnyeit, nem mellékesen  még egyszer mondom, mert nagyon fontos  sok százezer magyar munkahelyet sodorna veszélybe.

Ez a javaslat biztosan jó a magasabb adószintű országoknak, biztosan jó a világ azon térségeinek, ahol nem gondolkoznak ilyen adó bevezetésében, de biztosan rossz Magyarországnak. Látom, hogy önöket ez hidegen hagyja. Úgyhogy megint egy eset, amikor látunk egy jelenséget, ugyanazt: amikor azon dilemma elé kerülnek, hogy a magyar érdekekhez vagy a külföldi elvárásokhoz igazodjanak, akkor mindig az utóbbit, a külföldi elvárásokat helyezik a középpontba. Mindig az utóbbit választják. Ha totón az egészet meg kellene tenni, akkor ez fix 2-es lenne. De itt nem egy szerencsejátékról van szó, hanem a magyarok megélhetéséről, a magyar gazdaságról és a jövőjükről. Nem fogjuk hagyni, hogy ezt a baloldal megint elherdálja. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból: Úgy van!  Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   21-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai