Készült: 2024.05.20.19:24:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap, 123. felszólalás
Felszólaló Barcza Attila (Fidesz)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:44

Felszólalások:  <<  123  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BARCZA ATTILA (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! A háború kitörésének első évfordulója után Magyarországnak érdemes világossá tennie, hogy nem változtat korábbi álláspontján, ezért támogatandó a fideszes és a KDNP-s képviselőtársaim által benyújtott országgyűlési határozati javaslat, mely rögzíti: Magyarország békepárti marad, és a jövőben is ki akar maradni az orosz-ukrán háborúból.

Az elmúlt két hónapban újabb szankciókat hirdettek Brüsszelben, és világossá vált, hogy az energiaárak nem térnek vissza a háború előtti szinthez. A brüsszeli szankciók és a magas energiaárak inflációt hoztak, Magyarország 4000 milliárd forinttal költött többet energiára 2022-ben, mint 2021-ben. Ezt a pénzt Brüsszel vette ki a magyarok zsebéből a szankciókkal.

Amíg nem lesz béke, és amíg tart a szankciós politika, addig az inflációt sem lehet felszámolni, de a kormány célja, hogy a 2023. év végére ezt egy számjegyűre tudja visszavágni. A szankciók miatt emelkednek az energiaárak; ez drágítja a szállítást, a termelést, emiatt emelkednek az élelmiszerárak, a bolti árak és a szolgáltatások árai is.

A kormány tíz intézkedést hozott a vállalkozásokért, a munkahelyek védelméért, melyek között az energiaintenzív feldolgozóiparban aktív kis- és középvállalatok részesülnek támogatásban. Meghirdetésre került a Széchenyi-kártya-program, melynek keretében 2023-ban 290 milliárd forintot költenek a magyar kisvállalkozások kedvezményes hitelprogramjaira. 700 milliárdos keretösszeggel zajlik a Baross Gábor újraiparosítási program, a kkv-kra is kiterjesztésre került a kamatstop, meghirdetésre került a gyármentő program és az ehhez kapcsolódó hitelgarancia-programok, valamint támogatásra kerülnek a gyárak energiahatékonyságát segítő programok is. Ebben az évben összesen 230 milliárd forintot fordítanak a nagyvállalatok energiahatékonysági programjainak támogatására, és 200 milliárd forint összegű hitelprogramot indít a Magyar Fejlesztési Bank és az Eximbank. Agrárhitel-kamatstopot hirdettünk az agráriumban lévő vállalkozások hitelei számára. Turisztikai akcióterv is indult. Megdupláztuk a munkába járási támogatást, mely 100 ezer dolgozót segít. Munkaerő-támogatást fizetünk a vállalkozásoknak is.

A kormány intézkedései jól mutatják a különbséget a polgári kormány és a baloldal között. Mindezek alapján kérdezem, hány munkahelyet sikerült megvédeni a kormány munkahelyvédelmi intézkedéseinek köszönhetően. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Felszólalások:  <<  123  >>    Ülésnap adatai