Készült: 2024.05.20.05:06:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

11. ülésnap (2022.06.14.), 73. felszólalás
Felszólaló Tóth Endre (Momentum)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:49


Felszólalások:  Előző  73  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH ENDRE, a Momentum képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Elnök Asszony! Ha létezne „az év legrosszabb munkaadója” díj, akkor az utóbbi időszakban az Állami Számvevőszék abszolút esélyes lett volna erre, ezzel párhuzamosan pedig Domokos László „az év legrosszabb főnöke” díjra pályázhatna magabiztosan. Hiszen nem sok olyan cinikus és érzéketlen munkaadó akad, aki karácsonyi üdvözlet helyett száz dolgozójának fenyegető hangvételű levelet küld, amivel távozásukat akarja kikényszeríteni. De olyat is ritkán hallunk, hogy egy munkaadó saját tapasztalt és jó munkakultúrájú dolgozóinak hatvanfős csoportját  a velük való előzetes kommunikáció nélkül  a nyilvánosságban, e ház falai között ajánlja fel a munkaerőpiacon jelentkező hiány csökkentésére.

Elnök úr, úgy tűnik, egy középkori hűbérúrnak képzeli magát, és jobbágynak tartja a dolgozóit, hogy a megkérdezésük nélkül rendelkezik a munkaerejükkel. Szintén hűbérúri szemléletre utalnak az elnök úr következő szavai: „Remélhetőleg hamarosan csak olyan emberek dolgoznak az ÁSZ-nál, akiket én vettem fel.” Ezek a személyes kontroll beteges vágyát mutató szavak nem illenek egy független intézmény vezetője szájába. Domokos László mégis ezt mondta az ÁSZ munkatársai szerint.

Az Állami Számvevőszéknek a kormányzati hatalom ellensúlyaként kellene működnie, szavatolni a közpénzekkel való felelős gazdálkodást, visszaszorítani a korrupciót; mindezt pedig a törvények előírásai szerint minden más szervezettől szigorúan függetlenül. És hát pontosan tudjuk, hogy sok szervezettől független ugyan az Állami Számvevőszék, de azért két kivétel mégis akad. Talán már képviselőtársaim is sejtik, hogy ez a kettő a Fidesz meg a KDNP.

Nem jelölhető az Állami Számvevőszék elnökének olyan személy, aki a megelőző négy évben tagja volt a kormánynak, vagy bármely párt országos szervezetében választott vezetői tisztséget töltött be. Ez áll a vonatkozó törvényben. Nos, Domokos László 1991-ben lépett be a Fideszbe, volt a Fidesz országgyűlési képviselője, frakcióvezető-helyettese, választmányi tagja, és máig híven szolgálja a párt érdekeit. Minden, csak nem egy független ember. Az előbb a teremben elcuppant elvtársi csók is ezt bizonyítja. (Derültség a Momentum padsoraiban.)

Nyilván egy pártkatona vezetővel nem meglepő, hogy az Állami Számvevőszék nem tudja ellátni a hatalmi ellensúly szerepét, de legyünk őszinték: meg sem próbálja. Az ellenőrzési gyakorlatát a Fidesz-pártközpontból állandó vastaps kíséri, a kommunikációját hallgatva pedig az a gyanúja támad az embernek, hogy a közleményeiket a Pesti TV munkanélkülivé vált szövegőrei szerkesztik.

Az ÁSZ akkor és olyan szabálytalanságokat tár fel egy-egy ellenőrzött szervezetnél, ami épp jól jön a kormánypártnak. Ráadásul míg az ellenzéki pártokat szinte állandóan büntetéssel sújtja mondvacsinált okokra hivatkozva, a Fidesznél és a KDNP-nél rendre mindent a legnagyobb rendben talál. Ha az ÁSZ munkáját figyeli az ember, kicsit Oroszországban érezheti magát. Ha pedig az ÁSZ egy kormánypárti önkormányzatnál talál súlyos átláthatósági hiányosságokat  mint ahogy azt tette a belvárosi ingatlangazdálkodás területén , akkor marad egy kis ejnye-bejnye, de nem ellenőrzi a problémák javítását az ÁSZ. Hiába emelte fel újra és újra a szavát érte dr. Szigeti Flóra, a Momentum belvárosi képviselője, a kerületi ingatlan-nyilvántartás továbbra is átláthatatlan. Ezek után már senki nem lepődött meg azon, hogy akkora ingatlanpanamát ütött nyélbe az önkormányzat fideszes vezetése, hogy az még a kormányhivatal fideszes vezetőjének, Sára Botondnak is kínos volt.

De hogyan is várható az Állami Számvevőszéktől a törvények betartása? Milyen erkölcsi alapon kéri számon más szervezeteken a szabályszerű és etikus működést, amikor saját maga sem tartja be az ország törvényeit, és visszaél a kiszolgáltatott helyzetben lévő munkavállalóinak jogával? Ma már több jogerős ítéletből tudjuk, hogy az ÁSZ törvénysértő módon sorolta vissza munkavállalóit alacsonyabb fizetési kategóriába, havi 70-220 ezer forinttal csökkentve a bérüket. Nyilvánvalóan azért, hogy távozásra bírják őket. Tapasztalt, korábban vezető pozíciót betöltő munkatársak kerestek így annyit, mint egy gyakornoki programból kikerülő friss munkavállaló. Ez nem más, mint munkahelyi terror és belső tisztogatás a munkavállalók között. A cél is egyértelmű: azokat akarták elűzni, akik 2010 előtt kerültek a szervezethez, és szakmai alapon meg tudták ítélni, jól dolgozike Domokos László. A fideszes pártkatona elnök a szakmai függetlenség szervezeten belüli utolsó bástyáit is le akarta rombolni.

Sajnos, jelentem, hogy ez sikerült. Az évi 10 százalékot meghaladó fluktuáció és a belső tisztogatások hatására alig maradt mára tapasztalt szakember, tapasztalt számvevő az Állami Számvevőszéken. A mindennemű függetlenségtől és szakmai autonómiától megtisztított Állami Számvevőszékből így ma nem más, mint a Fidesz-KDNP közpénzügyi árnyékszervezete és kommunikációs bunkósbotja maradt.

Ilyen körülmények között a beszámoló elfogadására egy demokratikus értékeket képviselő párt számára nincsen mód. Ezért a Momentum sem támogatja ezt a beszámolót. Helyette azt ajánljuk Domokos elnök úrnak, hogy az ÁSZ-vezetőség belső tisztogatásoknál használt szavajárásával élve, éljen a kiégéstől való megóvás lehetőségével, és mondjon le elnöki pozíciójáról. Köszönöm. (Taps a Momentum padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  73  Következő    Ülésnap adatai