Készült: 2024.05.08.05:54:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap (2023.03.27.),  92-97. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:14


Felszólalások:   86-91   92-97   98-103      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a pénteki ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Gurmai Zita és Komjáthi Imre, az MSZP képviselői, interpellációt nyújtottak be az energiaügyi miniszterhez: „Mikor ihatnak a hajdúdorogiak végre ismét tiszta ivóvizet?” címmel. Gurmai Zita képviselő asszonyt illeti a szó.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Asszony! Az állam régóta tervezett és egyre kevésbé titkolt módon egy újabb önkormányzati vagyonelemet szeretne megkaparintani, a vízműveket, ennek azonban egyre több településen lett zuhanó minőségű ivóvizet hozó következménye.

A hajdúdorogi vízmű 2013-ig az önkormányzat közvetett üzemeltetésében működött, ezt követően jogszabályi változások miatt 14 település, többségében kormánypárti vezetésével, létrehozta a Hajdúkerületi Bihari Vízközmű Szolgáltató Zrt.-t, amely 2021. december 31-éig a feladatot el is látta. Ekkor a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal nehezen érthető módon az addig a térség lakói véleménye alapján kiemelkedő minősítéssel bíró szolgáltatótól a működési engedélyt megvonta. A szolgáltató területén működő vízművek üzemeltetésére hatósági kijelöléssel oldották meg a feladatot, amelybe bevonták a Debreceni Vízművet, az ÉRV Zrt.-t és a Nyírségvíz Zrt.-t, azonban a problémák gyakorlatilag ekkortól kezdődtek.

Hajdúdorog tekintetében a kijelölt szolgáltató a Nyírségvíz Zrt. lett, az átadás-átvételt követően a víziközműrendszer alulfinanszírozottsága miatt az új szolgáltató költségmegtakarító intézkedéseket foganatosított, amelynek eredményeként a városban az ivóvíz minősége folyamatosan és drámaian romlott. A lakosság elégedetlensége hónapról hónapra egyre nagyobb lett, az önkormányzat pedig tehetetlenül sodródott a folyamatokkal, mivel ugyan a jogszabályok alapján a szolgáltatásért az önkormányzat a felelős, viszont a valóságban semmilyen ráhatása a szolgáltatóra nincs és nem is lehet. 2022 végén ott tart az ügy, mivel a bizonytalankodó önkormányzat nem keresett új végleges szolgáltatót, hogy a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal ismét határozatban jelölte ki a Nyírségvíz Zrt.-t, amely a határozatot megtámadta. Ennek eredményeként új szolgáltató kijelölésére került sor, immáron az ÉRV Zrt. személyében.

Államtitkár asszony, a szolgáltatók jönnek-mennek, de egyvalami változatlan: a víz minősége továbbra is kritikán aluli, sárga, büdös, zavaros. Ki kell mondani: abból fogyasztani nem mernek az emberek, főzésről meg nem is álmodnak. A hajdúdorogiak azt sem tudják igazán, hogy éppen most ki a szolgáltató, csak azt látják, hogy a régi jó ivóvíz eltűnt, és már valami egészen más folyik a csapból.

Államtitkár asszony, a probléma súlyosságához mérten tisztelettel kérem, adjon választ, hogy mikor kapnak segítséget az önkormányzatok az elöregedő, 60-70 év feletti vízvezetékcseréhez, lesze végleges országos felújítási program. Mi lesz a sorsa az önkormányzati tulajdonú szolgáltatóknak, kapnake állami segítséget kormányzati döntések miatt elszenvedett bevételcsökkenések és költségnövekedések kompenzálására, illetve mikor ihatnak az hajdúdorogiak ismét tiszta, színtelen, szagtalan ivóvizet? Köszönöm szépen a türelmét. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Koncz Zsófia államtitkár asszony válaszol. Öné a szó.

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Múlt hét szerdán volt szerencsém megválaszolni a képviselőtársainak az ugyanezzel a címmel és tartalommal benyújtott írásbeli kérdését. Most engedje meg, hogy picit talán még bővebben ismertessem a tényeket, és remélem, így képviselő asszonyt is meg tudom győzni.

Szerintem nincs vita köztünk abban, hogy 2010-ben nem jó helyzetet örökölt a kormányzat a víziközművek területén, hiszen ahogy ön is említette, a rendszerváltás óta a vezeték-, illetve a műszaki felújítások sajnos nagyrészt elmaradtak. A kormány az elmúlt években a víziközművek rekonstrukcióját 4,5 milliárd forint, a hatékonyságnövelő fejlesztéseket 3,5 milliárd forint támogatással segítette.

(18.40)

Konkrétan Hajdúdorog esetében 2014-ben jelentős mértékű hálózati felújítás, illetve új vezetékszakaszok kiépítése is megtörtént, de felújításra került a vízműkezelő-épület és a hidroglóbusz is, ezzel pedig jelentősen fejlődött a város ivóvízellátó rendszere a KEOP keretében.

A gazdasági ellehetetlenülés elkerülése érdekében a kormány 2020 végén a tulajdonos önkormányzatokon keresztül a veszteséges önkormányzati tulajdonú víziközmű-szolgáltatók részére közel 4 milliárd forint állami támogatást nyújtott. Korábbi írásbeli válaszomat itt annyival hadd egészítsem ki, hogy míg 2010-ben Magyarországon az ivóvíz-szolgáltatást és a szennyvízelvezetést és -kezelést közel 400 szervezet biztosította, az integrációs folyamatok eredményeként 2020-ra ez a szám 40-re csökkent, ez pedig növelte a szolgáltatások egységes színvonalának a biztosítását és az ellátásbiztonságot. Ehhez kapcsolódóan indult el 2020-ban a Nemzeti Vízművek Zrt.

Tisztelt Képviselő Asszony! A víziközmű-ágazatban az elmúlt években megtett intézkedések ellenére a hálózatok korszerűsítése jelenti az egyik legfontosabb feladatot. A kormány célja, hogy a magyar családok biztonságos ellátása érdekében fenntarthatóbbá váljon az ágazat működése, és a minőségi vízszolgáltatás hosszú távon biztosított legyen. Az Energiaügyi Minisztériumban ezért V. Németh Zsolt képviselőtársunk vezetésével önálló víziközmű-ágazatért felelős államtitkárság jött létre, melynek feladata éppen a víziközmű-szolgáltatások szabályozása és felügyelete, valamint az ágazat jelentős szereplőivel, köztük az önkormányzatokkal történő együttműködés.

Szeretném kiemelni, hogy március 6-án a Magyar Víziközmű Szövetséggel  MaVíz  szakmai egyeztetésre került sor Lantos Csaba miniszter úr vezetésével az ágazatot érintő kihívásokról, illetve azok megoldásáról. A nemzeti víziközmű-közszolgáltatási stratégia  melynek előkészítésében a MaVíz is aktívan részt vett  rövid és hosszú távú megoldásokat kínál az ágazatot érintő kihívásokra. A stratégiában foglalt fejlesztések eredményeként korszerű, észszerű méretű és energiahatékonyan működő víziközmű-hálózat jöhet létre, amely az emberek és a környezet szempontjából is előnyös, erőforrás-hatékony és fenntartható üzemeltetést tesz lehetővé.

Hajdúdorog esetében még azt is szeretném kiemelni, hogy Tiba István, a térség országgyűlési képviselője is arról tájékoztatott, hogy az önkormányzatot a szolgáltató folyamatosan tájékoztatja, s az önkormányzat és a város a mai napon is közzétett a lakosság számára információkat a képviselő asszony által feltett kérdéssel kapcsolatban. A kormány minden esetben megvizsgálja, hogy milyen segítséget tud nyújtani, és mindent megtesz azért, hogy a magyar emberek egészséges és tiszta ivóvízhez juthassanak. Kérem, képviselő asszony, a válaszom elfogadását. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár asszony válaszait. Megkérdezem képviselő asszonyt, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Számos dologban nyilvánvalóan megnyugtatott államtitkár asszony. De az a probléma, hogy amikor egy kisbabát fürdetni kell, és ebben a vízben nem lehet fürdetni, akkor valamilyen megoldást kell találni. Ha az ember főzni szeretne, akkor ezzel a vízzel nem lehet főzni. Én konkrétan megnéztem, hogy néz ki ez a víz. Amikor leülepedik, kő gáz, és amikor az ember megfürdik, akkor utána fekete lesz. De nem akarnám elviccelni ezt a dolgot. Én értem a jó szándékot, és azt gondolom, az a probléma, hogy miután változás történt, attól kezdve a víz minősége elkezdett romlani.

Én azt szeretném tudni, hogy milyen gyors megoldást tudunk javasolni, mert azt gondolom, hogy ezt az ivóvizet sem ivásra, sem fürdésre, sem főzésre nem lehet alkalmazni. Tehát valamilyen azonnali megoldás kellene. Azt gondolom, az lenne a legfontosabb a hajdúdorogiaknak, hogy megnyugtassuk őket, hogy ezt az állapotot valamilyen formában meg kell szüntetni. Még egyszer mondom, mindent értek, értem, hogy 400-ról 40-re, minden tök jó, csak a végeredmény érdekel, az, hogy legyen tiszta, iható ivóvíz. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:   86-91   92-97   98-103      Ülésnap adatai