Készült: 2024.05.08.08:45:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap (2023.03.27.),  5-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:37


Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Szabó Rebeka képviselő asszony, Párbeszéd-képviselőcsoport (Zaj.)  ha megkérhetném a tőlem balra lévő frakciókat, legyenek kedvesek képviselő asszonyra figyelni -: „Párbeszéd- Zöldek a Zöld Magyarországért, a Zöld Európáért!” címmel. Öné a szó.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az ENSZ éghajlatváltozási kormányközi testületének friss jelentéséből is kiderül, hogy a klímakatasztrófa nem egy majd egyszer lehetséges fenyegetés, hanem a jelenben zajlik. Már 1,1 fokos átlaghőmérséklet-emelkedésnél tartunk.

(13.20)

És ez nem csupán extrém hőmérsékletekkel meg viharokkal jár, de már ma is emberéletek ezreibe kerül. Magyarországon is látjuk, hogy télen alig van hó, nyáron pusztít az aszály vagy özönvízszerű eső esik. A magyar kormány azonban szándékosan homokba dugja a fejét. Akkumulátorgyárakkal lebetonozza a termőföldjeinket, súlyos veszélybe sodorja az ország vízkészleteit, és mellesleg kirúgja azokat a vízügyes vezetőket, akik erre fel merik hívni a figyelmet. Folyamatos a vízpazarlás az országban. A globális talajpusztulás mellett itthon gyakorlatilag nincs olyan mezőgazdaság, amely a talajvédelmet biztosítaná, porviharok okoznak tömegbalesetet, és az ökológiai mintagazdaságokat is beszántják politikai bosszúból. A védett erdőkben is engedélyezik a tarvágást, s amikor megújulóenergia-növelésről van szó, akkor csak a kifogásokat keresik, és ki akarnak bújni az uniós ajánlások alól. Folytatják a tópartjaink letarolását, a természetes élőhelyeink beépítését; de nem is sorolom tovább, mert ez kimerítené az ötperces napirend előtti felszólalás kereteit.

S miközben ezek a fenntarthatósági célok sem érvényesülnek, súlyos szociális krízis is van az országban. Nincs hozzáférés alapvető egészségügyi szolgáltatásokhoz, a pedagógusok és a diákok hiába sorolják a kéréseiket, az élelmiszerárak az egekben, és az orbáni infláció jóval magasabb, mint a környező országokban. Azt kell látnunk, hogy a fenti válságok gyökere ugyanaz: a pazarló, erőforrás-intenzív, a környezet és az ember kizsákmányolására épülő fenntarthatatlan gazdasági rendszer, s Magyarországon mindennek tetejébe jön az Orbán-kormány által létrehozott dilettáns, kizárólag a közpénz lenyúlására és a propagandára épülő tolvajrezsim.

Ez az ökoszociális válság itthon és globálisan is azért áll elő törvényszerűen, mert nem vesszük tudomásul, hogy egy véges természeti erőforrásokkal rendelkező bolygón nem lehet végtelenül növekedni. Ezeket a problémákat látva Magyarországon is egyre több ember fedezi fel a zöldértékeket, egyre többen akarnak tenni azért, hogy egy egészségesebb és fenntarthatóbb világban éljünk, és ezt adják örökbe a gyerekeiknek.

Csak úgy tudunk szembeszállni a válságokkal, ha egy zöld-Európát és benne zöld-Magyarországot építünk. Képviselnünk kell a zöldelveket, érvényre kell juttatnunk a zöldmegoldásokat a döntéshozatal minden szintjén, helyben, országosan és az Európai Unióban egyaránt. Egy igazságos zöldátmenet segítségével egyszerre kell kezelnünk a szociális és az ökológiai válságot. Ennek jegyében küzdünk mi is, zöldpártként, a már felsorolt problémák ellen, ezért mondjuk el újra, hogy már rég mennie kéne az önrész nélküli lakóépület-felújításoknak, a megújuló energia fejlesztésének. Ezért javasoltuk a négynapos munkahét bevezetését is.

Ezért is nagyon fontos nekünk, hogy a legmagasabb közvetlenül választott közjogi tisztség betöltője egy zöldpolitikus, Karácsony Gergely főpolgármester a Párbeszéd-Zöldek színeiben, és hogy nemcsak Budapest I. kerületében, de számos önkormányzatban dolgoznak zöldpolitikusok, akik helyben véghez viszik ezeket a zöld változásokat. Ezért már most elkezdtük a készülést a 2024-es önkormányzati választásra, ahol minden eszközünkkel arra fogunk törekedni, hogy növeljük egyrészt a Párbeszéd-Zöldek és emellett a zöld elkötelezettségű képviselők és önkormányzati vezetők számát, legyenek bármely párt vagy mozgalom tagjai, vagy akár civil, független jelöltek. Ezért is tartjuk nagyon fontosnak, hogy újra legyen magyar zöldképviselő az Európai Parlamentben. Jávor Benedek már bizonyított (Derültség a kormánypárti oldalon.), a 2014-19-es ciklus során a legjobb zöldképviselőnek választotta az európai adófizetők szövetsége. Ezért is tartom fontosnak, hogy a Párbeszéd-Zöldek kongresszusa tegnap Jávor Benedeket megválasztotta európai parlamenti listájának a vezetőjévé. Így megnyílt a lehetőség, hogy ha a választók is úgy akarják, egy sokszorosan bizonyított zöldpolitikus képviselje a zöld-Magyarországot Európában és a zöld-Európát Magyarországon.

Mindannyiunknak látnunk kell, hogy a klímaválság és az ökológiai krízis miatt már nemcsak a természet pusztul körülöttünk, hanem a mi társadalmunk is pusztul. A cselekvés már nem egy zöldkövetelés, nem luxus, nem a gazdag országok hobbija, hanem egyszerű önvédelem. Ha élni akarunk ezen a bolygón, és nemcsak az unokáink, hanem már mi magunk, akkor elképesztő gyorsaságú és intenzitású cselekvésre van szükség. Mi a Párbeszéd-Zöldek részéről készen állunk arra, hogy előrevigyük ezt az ügyet, előrevigyük a fenntarthatóság ügyét. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Párbeszéd és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Koncz Zsófia államtitkár asszony kíván válaszolni. Öné a szó.

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Azzal szeretném kezdeni, hogy azt gondolom, abban egyetértünk, hogy Magyarország az elsők között rögzítette törvényi szinten azt a vállalást, hogy 2050-re klímasemleges országgá váljon. Ezzel kapcsolatban a klíma- és természetvédelmi akciótervben számos pontot meghatároztunk, és gyakorlatilag ezeken a célkitűzéseken dolgozunk.

Na már most, mindeközben a szomszédunkban háború tört ki, és el kell mondani, hogy az ön által is említett Jávor Benedek  aki, mint hallhattuk, a Párbeszéd EP-listavezetője lesz  nagyon sokszor a háború mellett kardoskodott, és ezzel kapcsolatban a következőképpen fogalmazott: „Hozhatunk és hoznunk is kell további szankciókat Oroszország ellen, az eddig nem érintett területekre, így az energiapiacokra is kiterjesztve a korlátozásokat. Kiterjedtebb, átfogóbb gazdasági nyomás kell, amely az energiapiacokat is érinti.”

Ha megnézzük, láthatjuk, hogy egy háborús helyzetről beszélünk, és ezzel kapcsolatban vannak olyan szankciók, amelyek az európai embereket és természetesen a magyar embereket is egyértelműen nagyon nehéz helyzetbe hozzák, mert ez energiaválságot és inflációt is okoz. Azt gondolom, hogy az önök által képviselt álláspont egyértelműen nem a magyar emberek érdekét szolgálja. A magyar embereknek nem érdeke az, hogy egy olyan energiahelyzet alakuljon ki, amelyben nincs megfizethető energia, illetve hogy egyáltalán ne tudjunk energiáról beszélni.

Az elmúlt időszakban a kormány részéről számos olyan intézkedés történt, amely arra irányult, hogy az energiafüggetlenségünket, az energiadiverzifikációt tudjuk erősíteni. Ezt már többször elmondtuk, de azt gondolom, ki kell emelni, hogy 1990 óta gyakorlatilag ez a kormány tett legtöbbet az interkonnektorok megépítése kapcsán. Ez egy fontos dolog. 2010-ben még csak Ausztria és Ukrajna felé volt interkonnektorunk, most pedig Szlovénián kívül minden irányban, s a hét szomszédos ország közül pedig mind a héttel összekötöttük a magasfeszültségű áramhálózatunkat is.

Azt látjuk, hogy az energia kérdése sokszor üzleti alapon történik. Történt ez akkor, amikor mi próbáltunk a fekete-tengeri gázmező kapcsán másfajta földgázt beszerezni, s ha egy amerikai és osztrák cég nem hagyott volna cserben minket, akkor azt tudnánk mondani, hogy például a diverzifikáció terén már máshogy állhatnánk. Magyarország szerződést írt alá velük, 2023. január 1-jétől kellett volna elkezdeniük az évi 3 milliárd köbméter gáz szállítását, ők azonban visszaléptek a szerződéstől, mondván, nem éri meg nekik, és kivonultak. Ezeket csak azért hoznám ide, mert azt gondolom, hogy a szavak és a tettek nagyon sokszor nem igazán találkoznak, és nekünk, magyaroknak azon kell dolgoznunk, hogy minél több energiát itthon tudjunk előállítani.

Képviselő asszony szóba hozta a napelemek kérdését is. Azt gondolom, hogy ezzel kapcsolatban hihetetlen kapacitásokat értünk már el, és tervünk van arra, hogy a jövőben még több kapacitást is meg tudjunk valósítani. Ehhez viszont nagy mennyiségű konvencionális erőműre van szükség az időjárásfüggő megújulók kiegyenlítésére, s itt a tiszaújvárosi és a visontai erőművekben összesen 1600 megawattnyi korszerű energiatermelő kapacitás jöhet létre. Ezek a kombinált ciklusú gázturbinás erőművek gyorsan megépíthetők, kiemelkedően magas hatásfokúak, a szén-dioxid-kibocsátásuk pedig alacsony. Az új blokkok több ezer megawatt napelemes kapacitás rendszerbe kapcsolását alapozhatják meg.

Mindeközben, amíg mi ilyen dolgokon dolgozunk, szeretném felhívni a tisztelt képviselő asszony figyelmét arra, hogy például Németországban egyre nagyobb mértékben hagyatkoznak kiegyenlítő energiaforrásként a zömében Oroszországból importált földgázra, sőt tavaly fokozatosan újraindították a már leállított szénerőműveket. Októberben összesen 12 széntüzelésű erőművet kapcsoltak vissza. Azt gondolom, jó, ha ezeket a folyamatokat látják. Ilyenkor érdemes esetleg a zöldpárti szövetségi gazdasági és klímaügyi miniszterrel is egyeztetni.

Paks kérdését szeretném még idehozni. Mi azon dolgozunk és abban bízunk, hogy Paks I. üzemidő-hosszabbításával és Paks II. megépítésével nagyon nagy mértékben tudjuk majd a hazai energiatermelést növelni. Képviselő asszony pedig személyesen is lobbizott a Paks II. megépítése ellen. Arra szeretném kérni a Párbeszéd frakcióját, hogy a Magyarország számára az energiaszuverenitást érintő kérdésekben támogassák a kormány álláspontját. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai