Készült: 2024.05.08.19:30:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2022.10.24.),  241-246. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések vitája
Felszólalás ideje 14:27


Felszólalások:   237-240   241-246   247-251      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány létrehozásáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentés vitája. A kormány-előterjesztés T/1203. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem az előterjesztőt, Répássy Róbert államtitkár urat, kíváne felszólalni. (Jelzésre:) Igen. Államtitkár úr, öné a szó.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Kormánybiztos Úr! Tisztelt Képviselő Urak és Hölgyek! Tisztelt Ház! A „Közös ügyünk az állatvédelem” Alapítvány létrehozása egy olyan fordulópont lehet az állatvédelem területén, amely a kitűzött célok eléréséhez elengedhetetlen. Mint ahogy az általános vitán is elhangzott, jelenleg nincs hazánkban egyetlen olyan szervezet sem, amely ilyen széles körben, a civil állatvédő szervezetekkel való szoros együttműködés által, szakmai szempontoktól vezérelve végezné állatvédelmi tevékenységét.

Az alapítvány nem a klasszikus értelemben vett állatvédelmi tevékenységeket látná el  mint például napi állatmentések, állatok folyamatos gondozása , hiszen ezeken a területeken a civil szervezetek a legjobbak. A valós cél, hogy ezen állatvédő szervezetek munkáját támogassa az alapítvány, és stratégiai, szakmai alapokon lássa el a törvényjavaslatban rögzített közfeladatait. Az alapítvány támogatni kívánja a többi, állatvédelemmel foglalkozó civil szervezetet, továbbá ösztönözné a gazdasági szereplők és a civil szervezetek közötti együttműködést.

Az állatvédelem egy olyan terület, ahol a civil szervezetek tapasztalatai hatalmas tudást jelentenek, ezért is kíván az alapítvány velük együttműködni. Az alapítvány ezáltal eleget tudna tenni mind a társadalmi, a civil szervezetektől érkező, mind pedig a szakmai szereplők által lényegesnek tartott igényeknek.

Tisztelt Országgyűlés! A civil szervezetek kapcsán fontos megemlítenem, hogy a múlt héten hirdette ki a Herman Ottó Intézet az állatvédelemmel foglalkozó civil szervezetek számára meghirdetett 500 millió forint keretösszegű pályázat eredményeit. A civilek önzetlen munkáját ezúton is hálásan köszönjük.

A gyermekek nevelése a felelős állattartásra és az állatokkal való helyes bánásmódra a kulcsa annak, hogy a jövő állatvédelmét megalapozzuk. A törvényjavaslat indoklása is úgy fogalmaz, hogy a szemléletformálás elsődleges eszköze a tudatos állatvédelmi ismeretterjesztés, összefüggésben ennek környezetvédelmi és etikai vonatkozásaival. Az alapítvány szakembereinek az lesz a feladata, hogy megtalálják azokat a módszereket és eszközöket, amelyekkel az ország összes pontjára el tud jutni a felelős állattartás üzenete. A felelős állattartás népszerűsítéséből a civil szervezeteket sem lehet kihagyni, hiszen a gyakorlati tudással és tapasztalatokkal ők rendelkeznek.

A „Közös ügyünk az állatvédelem” Alapítvány létrehozása időszerű, ezért a szervezet a működését a létrehozást követően már egyből megkezdené, továbbá az alapítvány ex lege közhasznú jogállású lenne, az alapítói jogokat pedig az igazságügyi miniszter gyakorolná. A közhasznú jogállás ismertetője a nyilvánosság, így az alapítvány működése pedig mindenki számára megismerhető lesz.

Tisztelt Ház! Kérem valamennyi képviselőtársam támogatását annak érdekében, hogy hazánkban az állatvédelem újabb szintre léphessen. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tájékoztatom, hogy a vitában történő további hozzászólására és az esetleges zárszó elmondására 11 perces időkeret áll rendelkezésére.

Tisztelt Országgyűlés! A kijelölt Igazságügyi Bizottság nem állított előadót. Most a képviselői felszólalások következnek a napirend szerinti időkeretben, a vita során kétperces hozzászólásokra így nincs lehetőség. Megadom a szót Szabadi István képviselő úrnak, a Mi Hazánk Mozgalom képviselőjének, aki írásban jelezte felszólalási szándékát. Parancsoljon!

SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! Tisztelt Kormánybiztos Úr! Amint azt az október 4-én elhangzott vezérszónoki felszólalásomban is hangsúlyoztam, a Mi Hazánk Mozgalom elkötelezett a környezetvédelem és az állatvédelem iránt, és üdvözöljük azt is, hogy 12 év kormányzás után a Fidesz fontosnak tartotta és rájött, hogy az állatvédelemmel érdemes komolyan foglalkozni. Briliáns volt az időzítés, hogy a választások előtt indította útjára az állatvédelmi programját, de legalább elindult.

Álláspontunk szerint azonban az állatvédelem Magyarországon több évtizede tartó hiányosságokkal küzd például a felelőtlen állattartás, a kóbor állatok ügye, az ivartalanítás hiánya, az állatkínzás elleni fellépés terén, s a helyzetet a kormány nyáron meghozott rezsi- és benzinár-rendelkezései sajnos tovább súlyosbítják. A rezsiárak, az élelmiszerárak, a takarmány- és tápárak, az orvosi költségek ugrásszerű növekedése, valamint a piaci benzinárak jelentős többletterhet rónak a menhelyekre és az állatvédőkre. Elmondásuk szerint költségcsökkentésre csak az állatok rovására kerülhet sor. Például nem fogadnak be több állatot, miközben egyre több a bajba jutott állat, akiket a gazdáik anyagi okok miatt nem tudnak megtartani, vagy nem ivartalanítanak, ami a túlszaporulatot növeli, a beteg állatokon nem végezhetik el a szükséges műtéteket, nem fűtenek nekik, hanem legvégső esetben elaltatják őket.

Az emberek megélhetési problémáik miatt nem tudnak adományozni, drasztikusan csökkent az örökbefogadások száma. Emellett számos civil szervezet önkormányzati ebrendészeti feladatot is ellát, összeszedik az utcáról a kóbor kutyákat, hogy ne okozzanak balesetet. Az önkormányzatokkal idén több évre szóló szerződést írtak alá, a feladatot azonban kormányzati segítség nélkül nem fogják tudni ellátni.

(19.30)

Bár a sok támadás miatt időközben a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.-nek sikerült kihirdetnie a választások előtt a civil állatvédő szervezeteknek biztosított 500 millió forintos keretösszeg terhére meghirdetett pályáztatás eredményét, a támogatottak listája alapján összesen 187 szervezet részesült támogatásban, miközben a KSH adatai alapján az állatvédelemmel foglalkozó civil szervezetek száma már 2020-ban ennek a kétszerese volt. Mi lesz a többi szervezettel? Az egyszázalékos felajánlásból gazdálkodják ki, vagy zárjanak be, mert a többletköltségüket nem tudják kifizetni?

Ráadásul a támogatottak listája alapján beigazolódott az a gyanú, hogy az 500 millió forintot politikai alapon osztják ki, ugyanis a legnagyobb összegű támogatást a Fidesz érdekkörébe tartozó civil szervezetek kapták. Például a győri polgármester felesége által alig egy éve alapított Papagájmentő Alapítvány 8,5 millió forintot, a kormánybiztos úr szülővárosában, Veszprémben található Fehér Holló Vadmentő Alapítvány 9 millió forintot. Csak reménykedni tudunk abban, hogy ezek a szervezetek a pályázati pénzeket valóban az állattartás megemelkedett működési költségeire és nem saját maguk reklámozására fogják fordítani.

Emellett felháborítónak tartjuk azt is, hogy a kormánybiztos úr csapata az adományban részesülő szervezetek figyelmét külön e-mailben hívta fel arra, hogy az adományért cserébe honlapjukon vagy közösségi oldalukon mondjanak köszönetet Orbán Viktornak és Ovádi Péternek. (Ovádi Péter: Ez hülyeség, ez még az ezelőtti volt!) Hát, ez mindegy. Ékes gyöngyszeme a propagandának.

A Mi Hazánk Mozgalom követeli a kormánytól, hogy tartsa be a választások előtt tett ígéretét, amely szerint az állatvédők és állatbarátok számíthatnak a kormány támogatására, és gondoskodjanak a pályázati forrásban nem részesült civil szervezetekről is. Hangsúlyozzuk, hogy érdemi segítségre és nem látszatadományokra van szükség, állatorvosok véleménye alapján ugyanis a tavaly decemberben 200 menhelynek nagy sajtóvisszhanggal átadott nagy mennyiségű olcsó kutyatáp olyan rossz minőségű volt, hogy azt a menhelyek inkább elajándékozták, mint hogy a kutyákkal megetessék, mert tapasztalatból mondják, hogy többüknél gyomor-bélrendszeri problémát okozott.

Emellett követeljük, hogy a kisállattartó és haszonállattartó gazdáknak közvetlenül is nyújtsanak támogatást, mert nem tudják kigazdálkodni az állattartással járó megnövekedett költségeket.

A „Közös ügyünk az állatvédelem” Alapítvány létrehozásáról szóló törvényjavaslatot az Országgyűlés Igazságügyi Bizottsága a részletes vita lefolytatása után változatlan formában nyújtotta be a parlament elé. Október 4-én már megemlítettem a felszólalásomban, és most is leszögezem, hogy a Mi Hazánk Mozgalom összességében támogatni tudja a törvényjavaslatot és a „Közös ügyünk az állatvédelem” Alapítvány létrehozását. De nem ért egyet azzal, hogy az alapítvány működéséhez csak 2024-től kezdődően biztosít a kormány támogatást, mivel addig érdemileg nem fogja tudni ellátni az állatvédelemmel kapcsolatos közfeladatokat. Ebből is látszik, hogy az állatvédelemre az országgyűlési választások előtt és 2024-ben kampányfogásként is lehet majd tekinteni, az önkormányzati választásokra időzítik majd az alapítvány támogatását.

A közfeladatot ellátó vagyonkezelő alapítványokkal nem bánik persze ilyen szűkmarkúan a kormány. Amellett, hogy a választásokig több ezer milliárd forint összértékűre becsült nemzeti vagyon került át ingyen a jelenlegi és volt politikai felsővezetők, Fidesz-közeli üzletemberek által irányított alapítványokhoz, a kormány nemcsak az alapítványok tulajdonában álló tényleges közfeladatot ellátó intézmények, például a modellváltó egyetemek, hanem a vagyonkezelő alapítványok működéséhez is évenkénti támogatást nyújt. Joggal merül fel a kérdés tehát, hogy ha az érdemi tevékenységet nem, csak vagyonkezelői feladatot ellátó 34 közérdekű vagyonkezelő alapítvány évenkénti működésének támogatására van pénz, akkor a „Közös ügyünk az állatvédelem” Alapítvány miért nem kaphat már 2023-tól működési támogatást.

A Mi Hazánk Mozgalom álláspontja szerint a felelős állattartás követelményeit törvényi szinten kellene előírni. Legyen járásonként kinevezve egy felelős szakember, aki oktatási intézményekben tantervbe épített állatvédelmi előadásokat tart. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Azt gondolom, hogy eléggé keményen túllépte képviselő úr az időkeretét. (Szabadi István: Én láttam egyébként.) Ez az ülésvezető elnök hibája. Úgyhogy most pedig megadom a szót Ovádi Péter képviselő úrnak, a Fidesz-képviselőcsoport részéről, aki egyben állatvédelmi kormánybiztos. Öné a szó, képviselő úr.

OVÁDI PÉTER (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Először is hadd köszönjem meg az általános vitában mindenkinek a támogató hozzáállását az állatvédelem ügyéhez. Azt hiszem, egyedül csak a Demokratikus Koalíciót kell majd meggyőznöm arról, hogy a holnapi szavazáson is szavazzon az alapítvány törvényjavaslata mellett.

Igen, nagyon sok minden történt egyébként az állatvédelemben az elmúlt két év alatt, nem akarom képviselő úrnak elmondani újra, hiszen az általános vitában már felsoroltam azokat az intézkedéseket. Azért kérem, hogy beszéljen majd a civil szervezetekkel, mert ők is azért látják ezeket a munkákat, és például a kóborállat-rendelet egy olyan javaslat volt, ami szerintem hosszú távon megoldást tud nyújtani majd az ebrendészeti telepek működésére.

De ahogy államtitkár úr is jelezte, az 500 millió forintos pályázat egy nagy mérföldkő volt. Nem volt még ilyen egyébként, az, hogy csak állatvédő civil szervezetek kapjanak támogatást. Az, hogy hányan nyújtották be a támogatást, nem rajtunk múlott, hanem a civil szervezeteken múlott, hiszen mindenki, aki benyújtotta időben a támogatást, és a hiánypótlást is megtette, azok támogatásban részesültek. Tehát arról szerintem a kormányzat nem tehet, hogy mondjuk, van 400 civil szervezet, és abból csak 205 nyújtotta be, és időben hiányt pótolva csak 187. Ez a 187 mindegyik kapott támogatást.

Szerintem abba se menjünk bele egyébként, hogy ki, miért és hogyan kapott, hiszen ezek szakmai alapokon dőltek el. És ha a Fehér Holló Alapítványhoz kimenne a képviselő úr, akkor biztos, hogy nem mondott volna ilyet, amit most az előbb elmondott. Egyébként meg kell nézni az ő emberfeletti munkájukat. Vadmentéssel foglalkoznak, egyszer menjen ki oda a képviselő úr, és meg fogják tudni mutatni, meg az a több száz önkéntes is, aki egyébként segíti az ő munkájukat.

Összességében tényleg meg szeretném köszönni mindenkinek azt, hogy az ügy mellé áll, és tényleg itt pártállástól függetlenül várom mindenkinek a segítségét, a támogató hozzáállását, azoknak a baloldali önkormányzatoknak is a támogatását egyébként, amelyek tudnának tenni helyben az önkormányzati munkával az állatvédelem ügyéért, hiszen mindig el szoktam mondani, és igaz is, hogy közös ügyünk az állatvédelem, ezért mindannyiunknak támogatni kell. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:   237-240   241-246   247-251      Ülésnap adatai