Készült: 2024.05.13.23:39:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2023.03.06.),  217-220. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:03


Felszólalások:   207-216   217-220   221-224      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen az államtitkár asszony válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Az azonnali kérdések tárgyalásának végére értünk. 18 óra 30 perc van, a kérdések tárgyalására térünk át.

Tisztelt Országgyűlés! Sebián-Petrovszki László, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni az igazságügyi miniszternek: „Törvényesen működneke az elmúlt 16 hónapban kinevezett bírósági végrehajtók?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

SEBIÁN-PETROVSZKI LÁSZLÓ (DK): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Körülbelül egy hónapja írásbeli kérdést nyújtottam be az ön miniszter asszonyához, illetve az ön minisztériumához azzal kapcsolatban, hogy a kinevezett bírósági végrehajtók törvényesen működnek-e. Ön volt kedves válaszolni erre, a válaszában semmi köze nem volt válasznak ahhoz, amit én kérdésként feltettem, úgyhogy megpróbálkozom most itt, a plenáris ülésen ugyanezekkel a kérdésekkel, hátha most sikerrel járok.

A történet, ugye, mindannyiunk számára ismert: Schadl Györgyöt, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnökét korrupció és hivatali vesztegetés vádjával mintegy másfél éve letartóztatták. Ennek ellenére továbbra is ő az elnöke ennek a testületnek, ugyanis nem mondott le, a testület nem mentette fel, nem neveztek ki más elnököt a helyére. Tudjuk, hogy azóta számos új bírósági végrehajtót neveztek ki, egészen pontosan a számukat nem tudjuk, egy tavaly májusi bejelentésből tudjuk, hogy addig 35 ilyen új bírósági végrehajtó kinevezése történt, talán ma már ez százas nagyságrend is tud lenni. Márpedig a törvény értelmében a végrehajtó a kinevezést követő egy hónapon belül esküt tesz a Végrehajtói Kar elnöke előtt, különben a megbízatása megszűnik. A törvény az esküt kifejezetten az elnök, jelen esetben a börtönben ülő Schadl György kizárólagos jogkörébe utalja, tehát sem az alelnöke, sem a testület titkára nem helyettesítheti őt ebben.

A kérdéseim, tisztelt államtitkár úr:

1. Meglátogattáke Schadl Györgyöt a cellájában az új bírósági végrehajtók? Nagyon várnám azt a helyzetet, ahogy leírná, hogy mi történt ekkor.

2. Ha igen, és így történt, akkor mit várhatunk, milyen törvényes működés várható, milyen igazságszolgáltatásról beszélünk ebben az országban, hogyha a végrehajtókat ilyen körülmények között esketik le? És ha nem mentek el Schadl Györgyhöz, akkor ez azt jelenti, hogy törvénytelenül működnek az elmúlt másfél évben kinevezett végrehajtók, tehát például az általuk felügyelt és végrehajtott kilakoltatások jogszerűek, vagy jogszerűtlenek netalántán?

Várom a válaszát ezekre a kérdésekre. Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Répássy Róbert államtitkár úrnak. Parancsoljon!

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Korábbi írásbeli kérdésére adott válaszommal összhangban szeretném önt tájékoztatni arról, hogy a bírósági végrehajtásról szóló törvény 230. §-a szerint a végrehajtási szervezet feletti általános felügyeletet a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága látja el. A hatóság felügyeli a végrehajtókkal, végrehajtó-helyettesekkel és végrehajtójelöltekkel kapcsolatos panaszügyek intézését, a bírósági hatáskörbe tartozó ügyek kivételével.

Nos, tisztelt képviselő úr, én megtettem, amit ezek szerint ön nem, hogy a kérdésével kapcsolatban megkerestem a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságát, és a következő választ kaptam: arról tájékoztatott a hatóság, hogy az önálló bírósági végrehajtó kinevezése és eskütétele a hatályos jogszabályoknak, valamint a kar szervezeti és működési szabályzatának megfelelően történik. Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   207-216   217-220   221-224      Ülésnap adatai