Készült: 2024.05.19.22:50:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2023.07.03.), 189. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Gazdaságfejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:41


Felszólalások:  Előző  189  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az elhúzódó háború és az elhibázott szankciók rendkívüli károkat okoztak egész Európában, így hazánkban is veszélyeztetik a családok életszínvonalát, megélhetését, a munkahelyeket. Ebben a nehéz helyzetben feladatunk a recesszió elkerülése, a munkahelyek megvédése, a vállalkozások stabilitásának és versenyképességének megőrzése, melynek érdekében a kormány gazdaságvédelmi akciótervet fogadott el.

Elhatározott szándékunk, hogy az év végéig egy számjegyűre csökkentsük az inflációt, és ennek érdekében meghoztuk és meghozzuk a szükséges intézkedéseket.

(19.20)

A családtámogatásokkal, az adócsökkentések és a nyugdíjak védelmével, a rezsicsökkentett árakkal, a béremelésekkel segíti a kormány a magyar embereket. Az áremelkedés miatt megnövekedett élelmiszerárak visszaszorítása érdekében kötelező bolti akciókat hirdetett a kormány, s július 1-jétől, a tegnapi naptól elindult az online árfigyelő rendszer is. A kötelező akciózás jól működik, megtette hatását. A bolthálózatok mára már egymásra licitálva jelentik be a kedvezményeket. Az akciózás egyaránt hatékonyan járul hozzá a piaci verseny fokozásához, az infláció csökkentéséhez, a családok megvédéséhez.

A felsorolt intézkedéseken kívül egyes szektorokban júliustól áramárplafon lép életbe, a gyógyszerforgalmazó cégek leírhatják extraprofitadójuk felét, valamint átmenetileg kibővül, ahogy ön kérdésében is jelezte, a Széchenyi Pihenő Kártya rendszere. A döntés értelmében ’23. augusztus 1-je és december 31e között a munkáltatók a jelenlegi kereten felül a Széchenyi Pihenő Kártyára egyszeri, legfeljebb 200 ezer forint összeget utalhatnak, mely béren kívüli juttatásnak minősül. Az intézkedésnek köszönhetően 2023-ban 650 ezer forintra emelkedik a rendkívül kedvező adó- és járulékfizetés mellett adható munkavállalói elismerés keretösszege. A segítségnyújtás kiterjed arra is, hogy augusztus 1-jétől december 31-éig lehetővé tettük a SZÉP-kártyával újólag a hideg élelmiszer vásárlását. Ez a lehetőség kiterjed a már elutalt összegekre és az új keretösszeg mentén utalt összegekre is azon üzletekben, amelyek a SZÉP-kártya kibocsátóival leszerződtek.

A kormánynak minden eszközzel élnie kell, ami lendületet visz a gazdaságba, hogy meg tudjuk őrizni a munkahelyeket és a gazdasági növekedést. A kormány által elfogadott gazdasági akcióterv jelentősen támogatja a vállalkozások versenyképességét, megerősítését. A SZÉP-kártya keretének megerősítése, a felhasználás kibővítése növeli a családok vásárlóerejét, és növeli a fogyasztást, ösztönzi a beruházásokat, segíti az élelmiszeripart, végső soron pedig hozzájárul a GDP növekedéséhez. Köszönöm képviselőtársaim megtisztelő figyelmét, a képviselő úrnak a kérdést. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  189  Következő    Ülésnap adatai