Készült: 2024.05.10.15:16:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

58. ülésnap (2023.04.11.),  5-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:56


Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most Berki Sándor, a Párbeszéd képviselője következik. Parancsoljon!

BERKI SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Tisztelt Ház! Hiába van egyszerre energiaválság és klímakrízis, az energiafogyasztás nem csökken, hanem nő.

A magyar lakásállomány 80 százaléka energetikailag korszerűtlen, közben gigantikus energiafogyasztású új iparágak települnek Magyarországra, amire önök szerint a megoldás: építsünk orosz gázzal működő új gázerőműveket. Az orosz gázról pedig kiderült: se nem megbízható, se nem olcsó, sőt az összes európai ország közül Magyarország kapja a legdrágábban. Nehéz lehetett ilyen szerződést kötni, de sikerült. Vajon mi szól akkor az új gázerőművek mellett?

Amikor önök 2010-ben hatalomra kerültek, a kormányprogramban megígérték, hogy évente a lakásállomány 10 százalékát energetikailag korszerűsítik. Ezt a legkönnyebben a panelépületekben lehetett volna teljesíteni: egy tömbben álló, azonos technológiával épült lakásokról van szó, ahol gyorsan és fajlagosan olcsón lehet hőszigetelni. Ráadásul egy korábbi modellkísérlet szerint több mint 50 százalékos energiafogyasztás-csökkenést lehet így elérni; nemcsak mi mondjuk, hanem a kormánypárti Századvég is. A Paksi Atomerőmű energiatermelésének másfélszeresét lehetne ezzel megspórolni, sokkal olcsóbban, mint egy új alaperőmű felépítése, több munkahelyet teremtve, sokkal inkább a magyar gazdaságra támaszkodva.

Önök mit tettek ehelyett? Még az előző kormányoktól megörökölt, jól működő panelprogramot is elsorvasztották. Magyarországon a lakásállomány 17 százalékát teszik ki a panelek. Budapesten ez az arány 29 százalék. Az egykori nehézipari központok városaiban 40 százalék körül lehet. De nálunk, Salgótarjánban az 50 százalékot is meghaladja.

Magyarországon a panellakások rehabilitációjára előbb 2001-ben, majd 2008-ban indult program. Utóbbit a válságra hivatkozva az önök kormánya 2011-ben felfüggesztette. A folytatást előbb 2013-ban, majd 2018-ban ígérték meg, természetesen mindig a választások előtt. De, mint látjuk, nem lett belőle semmi.

Mára a panellakás-állomány többsége még mindig energetikailag korszerűtlen, szigeteletlen, egy átlagos magyar háztartás másfélszer annyi energiát fogyaszt, mint egy osztrák. Minden harmadik magyar energiaszegénységben él, és Magyarország üvegházhatásúgáz-kibocsátása évről évre növekszik. Erre nincs elfogadható magyarázat. Ha az önök teljességgel értelmetlen standionprogramja helyett a panelprogramot vitték volna végig, akkor mára a panelben élők fűtésszámláját meg lehetett volna felezni. Meg tudják magyarázni a választóknak, hogy miért volt fontosabb ezt a pénzt inkább fűthető stadiongyepre költeni? Ha végigvitték volna a panelprogramot, akkor ma Magyarországnak sokkal kevesebb félnivalója lenne az energiaválságtól. Ahogyan a zöldpolitikában mondják: a legtisztább energia az, amit nem használunk el, és a legolcsóbb energiaforrás az energiahatékonyság.

A Párbeszéd-Zöldek megalakulása óta sürgeti a panellakások energiahatékonysági korszerűsítését. Készítettünk rá egy javaslatot, hogyan lehet reális ütemezéssel, döntően az uniós támogatásból megoldani a panelben élők energiabiztonságát. Az egész ország nyilvánvaló érdeke, hogy ez a javaslat megvalósuljon.

De önökre is szükség lenne hozzá. Csinálhatják azt, amit eddig, húzhatják az időt, ahogyan már 13 éve, vagy megoldhatják másfél-két millió ember energiaproblémáját.

(13.20)

Vissza nem térő alkalom. Választhatnak a külföldi és a magyar érdek között. Higgyék el, ennek a válságnak nem az orosz gáz a megoldása, hanem az otthonok hőszigetelése, az energiatakarékosság és a megújuló energia. Próbálják ki, milyen érzés a józan eszükre hallgatni. Indítsák el az otthonok országos energiahatékonysági korszerűsítését, és ezt kezdjék a panellakásokkal. Magyarország számára nincs ma jobb befektetés ennél. Köszönöm. (Taps a Párbeszéd és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra Koncz Zsófia államtitkár asszonynak adom meg a szót. Parancsoljon! (A kijelzőtáblán Kovács Zsolt neve jelenik meg.) Elnézést, Koncz Zsófiát legyenek szívesek bekapcsolni Kovács Zsolt helyett. (Dr. Koncz Zsófia elé hordozható mikrofont állítanak.) Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Azzal szeretném kezdeni, hogy az ön által érintett kérdésekkel kapcsolatban fontos, ha rendet teszünk, így az energiahatékonyság, az energiaellátás, a hazai energiatermelés kérdésével kapcsolatban.

Engedje meg, képviselő úr, hogy kritikával illessem rögtön az elején azt, hogy noha a magyar energiaellátás szempontjából a nukleáris energia kiemelten fontos szerepet tölt be. Az önök frakciója folyamatosan a nukleáris energiával szemben szólal fel és a paksi bővítést ellenzi, miközben pedig energiahatékonyságról, energiaellátásról és energetikai szempontból korszerűsítésről beszél a képviselő úr.

Az a véleményem, hogy ha azokat a javaslatokat, amelyeket önök tesznek, mi komolyan vennénk, akkor Magyarországon egyértelműen energiahiány lenne, és azt a rezsicsökkentést, amit 2013 óta fenntartunk, és amelynek keretében az Európai Unión belül most is kiemelkedő összeggel tudjuk támogatni a magyar családokat, nem tudnánk fenntartani. Ezek nagyon fontos dolgok. Ha az ember mond valamit, annak vannak következményei. Szerintem rendkívül fontos végiggondolni azt, hogy mi lenne például nukleáris energia nélkül.

Emellett arra is szeretném felhívni a figyelmet, hogy a magyar kormány eddig is számos programot folytatott a lakások energetikai korszerűsítésével kapcsolatban. Az „Otthon melege” program keretében 2010 és 2020 között 70 milliárd forintot is meghaladó támogatás segítette 300 ezer család energiahatékonysági beruházásait. Az otthonfelújítási támogatás keretében pedig 200 ezer család nyert támogatást az elmúlt másfél évben, és emellett folyik a lakossági napelemes rendszerek kiépítését és a fűtéskorszerűsítést segítő program is. Azt is el kell mondani, hogy az otthonfelújítási támogatás keretében több mint 50 százalékban energetikai korszerűsítéseket hajtottak végre azok a magyar emberek, akik éltek ezzel a lehetőséggel.

És ha tovább folytatjuk az energetikai ellátásbiztonsági kérdéseket, és jelenleg egy háborús helyzetben vagyunk, és itt a parlament falain belül arra kérjük és arra biztatjuk a baloldali képviselőket is, hogy a magyar érdekeket mindenféle szempontból vegyék prioritásként; a magyar emberek álláspontja egyértelműen az, hogy mi békét szeretnénk. A jelenlegi háborús helyzet nagyon-nagyon sok negatívummal jár egyébként az energetikát tekintve is, illetve az energiaárak emelkedése, az infláció és a magas élelmiszerárak mind-mind olyan következmények, amiben mi a szövetségeseket keressük, és azt gondolom, hogy ebben a Párbeszéd frakcióját is a jövőben egy kicsit erőteljesebb fellépésre szeretnénk biztatni.

Ha néhány példát is említenék azzal kapcsolatban, hogy a jelenlegi energetikai helyzet mit okozott, akkor a következőt látjuk: a földgáz ára kétszer magasabb, mint az Egyesült Államokban, az áramé pedig háromszor magasabb, mint Kínában. Gyakorlatilag ez az a helyzet, amiben most vagyunk. Itt az energiafogyasztás merült fel kérdésként, és gyakorlatilag ilyen állítás elhangzott, hogy a gázfogyasztás éppen nem csökkent, hanem növekedett. Ez nem igaz, hiszen gyakorlatilag 17 százalékkal csökkent a gázfogyasztás Magyarországon.

Az Európai Unióban a téli időszakra vetítve az energiafogyasztás 15 százalékos csökkentéséről döntöttek, de azért szeretném felhívni a képviselő úr figyelmét arra, hogy ezzel kapcsolatban nem minden tagállam tudta ezt a vállalást elérni. Mi, magyarok ezt megtettük, ettől függetlenül úgy gondoljuk, az nem jó ötlet, hogy ezt egy egész évre meghosszabbították, mert ez azt jelenti, hogy már nemcsak a téli időszakban, hanem a nyári időszakban is a gázfogyasztás csökkentését tűzték ki célul azok, akik már a téli időszakban sem tudták elérni ezt a célkitűzést. Mi ezt azért tartjuk nagyon veszélyesnek, mert úgy gondoljuk, hogy ez csak az iparral kapcsolatos gázfogyasztással lehet elérhető, és úgy gondoljuk, hogy ez egy újabb lopakodó hatáskörelvonás, hiszen az energiamix meghatározása egyértelműen a nemzeti hatáskör része.

Képviselő úr, mi a nemzetközi színtéren is folyamatosan a magyar érdekekért küzdünk. Itt nyilván van egy óriási nyomás. Nagyon-nagyon bátor képviselőnek kell lenni, hogy amikor ilyen nagy nyomás van, akkor is a magyar érdekek mellett tudjunk felszólalni.

Abban szeretném kérni a Párbeszéd-frakció segítségét, támogatását, hogy az ilyen ügyekben ne a könnyebb utat válasszák és ne olyan döntések mellett érveljenek, amelyek a magyar embereknek, a magyar családoknak nem jók, hanem olyan döntések mellett, amelyek egyértelműen Magyarország érdekét szolgálják. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai