Készült: 2024.05.08.19:20:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap (2022.10.10.),  19-22. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:29


Felszólalások:   15-18   19-22   23-26      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Sebők Éva képviselő asszony, Momentum-képviselőcsoport: „Aktuális ügyeinkről” címmel. Öné a szó.

SEBŐK ÉVA (Momentum): Köszönöm szépen. Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Valószínűleg mindannyian tisztában vannak vele, hogy komoly problémát jelent a tűzifa beszerzése egy ideje már hazánkban, gyanítom, a legtöbben ugyanakkor nincsenek tisztában azzal, hogy mennyire súlyos a helyzet.

Csapatommal augusztus elején csináltunk egy gyors felmérést: a Békés megyében felkeresett 25 tüzépből mindössze egy helyen tudtak volna aznap tűzifát adni, ott is maximum 4 mázsát. Szeptember közepén megismételtük a felmérést, akkor 25-ből 2 helyen tudtunk volna tűzifát venni, de ott is komoly mennyiségi korlátozásokkal. Ekkorra nagyon sok tüzép úgy döntött, végleg felhagy a tűzifa-árusítással, ahol nem tettek így, ott is több hétre, nem egy esetben több hónapra ígérték a fa érkezését, már ha mertek egyáltalán valamit ígérni.

Párhuzamosan a kormány bevezette a hatósági áras tűzifát. 2022. szeptember 28-án erre reagálva a csapatommal megkerestük a Békés megyének érdekes hatósági áras állami erdészeti értékesítési pontokat is. Telefonon képtelenség volt őket elérni, így személyesen látogattuk meg őket. A dobozi értékesítési ponton egy lánccal lezárt telephelyet találtunk, így személyesen is elérhetetlennek bizonyultak. A szegedi központi értékesítési ponton felvették munkatársam adatait, de nem mertek semmit ígérni sem a szegedi, sem a makói, sem a mártélyi, sem az ásotthalmi értékesítési pontra vonatkozóan. A legtanulságosabb beszélgetést azonban Gyulán folytattuk, ahol az értékesítési pont munkatársa a teljes ideg-összeroppanás szélén egyensúlyozva, kétségbeesetten mondta, hogy a nevünket és a telefonszámunkat fel tudja írni, de fogalma sincs, mikor lesz fa, senkinek nem tudnak semmit ígérni, szállítást, darabolást nem tudnak vállalni, fogalma sincs, mi lesz a megyében azokkal, akik csak fával tudnak fűteni.

Az önkormányzatok sincsenek jobb helyzetben. Az elmúlt hónapokban Békés megye több polgármesterével tartottam a kapcsolatot. A települések elsöprő többségében a mai napig nem történt meg a szociális tűzifa beszerzése, és azzal sincsenek előrébb, ha pénzt vagy utalványt adnak a rászorulóknak, mert ha nincsen fa, akkor pénz, utalvány ide vagy oda, nem fognak tudni fát beszerezni.

Tovább emeli a várható katasztrófát, hogy a hatósági áras értékesítők nem vállalnak sem szállítást, sem aprítást. A gádorosiaknak és a nagyszénásiaknak például 51-51 kilométert kellene utazniuk, és valahogyan elhozni a darabolatlan fát közvetlenül az erdőből. Hogyan fogják? Akinek nincs szállítóeszköze, az majd Volán-buszon hozza el a több mázsa fát? Ki fogja felaprítani? A nyolcvanéves, kétszeres csípőműtött Mari néni áll majd neki baltával fát vágni?

A Népjóléti Bizottság ülésén Sztojka Attila fideszes képviselő azt találta mondani, hogy majd az önkormányzatok megoldják. Hát, kedves kormánypárti képviselőtársak, én nem tudom, önök mivel töltik a napjaikat, milyen mozit néznek, de egyetlen általam megkeresett polgármester sem tud arról, hogy ilyen feladatuk lenne, és egyikük sem tudja ezt a feladatot magára vállalni, nem tervezik így ezt a feladatot ellátni, nincsen rá sem pénzük, sem emberük, sem eszközük. A jelenlegi helyzetben az önkormányzatoktól, a teljes kivéreztetésük közepette ez nem is elvárható.

A Belügyminisztérium a nyár közepén még azt akarta felmérni, hogy az iskolák hogyan tudnának átállni arra, hogy fával fűtenek, de ha a lakossági igényeket sem vagyunk képesek kiszolgálni, hogyan képzelhetik, hogy az iskolákat is fával fűtik ki? Habár jelenleg ez megoldódni látszik, hiszen a fenntarthatatlan munkakörülmények miatt tiltakozó tanárokat a tankerületek fenyegető levelekkel bombázzák, azok tüzénél majd lehet melegedni.

Ha tehát az állam most nem lép közbe, nem nehéz megjósolni, hogy mi fog történni: a hatósági áras tűzifát fel fogják vásárolni olyan leleményes emberek, akik nem is fával fűtenek, ők a saját eszközeikkel elszállítják, feldarabolják, és tetemes haszonnal eladják azoknak, akiknek valóban szükségük van rá. Ez esetben tehát a hatósági ár a feketepiaci hiénák nagykerára lesz, és az emberek a kedvezményekből semmit nem fognak látni, aki pedig nem tudja ezeket az élősködőket kifizetni, az halálra fog fagyni a saját otthonában.

(11.50)

Ezért a Momentum Mozgalom képviseletében nehéz szívvel, de a következőkkel fordulok a kormány felé. A szociális tömegkatasztrófa elkerülése érdekében felszólítjuk a kormányt, hogy használja fel a Magyar Honvédségnél meglévő, az ország védelmének kockáztatása nélkül átcsoportosítható emberi és tárgyi erőforrásokat arra, hogy segítsenek a szállításban, az elosztásban, esetleg a biztonságos lehetőségeken belül a kitermelésben. Köszönöm szépen. (Taps a Momentum soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A korm0ány nevében Farkas Sándor miniszterhelyettes úr kíván válaszolni. Öné a szó.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy hasonló környéken élek, mint ön, éppen ezért a helyzet egy kicsit másabb, mondhatnám azt, hogy sokkal jobb, sőt mondhatnám azt, hogy biztatóbb, mint amit ön itt felvázolt. Először is fel kell tenni a kérdést, hogy miért volt szükség arra, hogy Magyarországon egy tűzifaprogramot indítsunk. Az első válasz erre az, hogy természetesen a megnövekedett gázárak, energiaárak miatt nagyon sok családnál vissza próbálják állítani a kettős, a fatüzelésű és a széntüzelésű kazánokat, ezzel is csökkentve a gáz felhasználását. Ez egy dolog. Szerintem ezzel különösebb gond nincs, mert ahol megvannak ezek a gázkazánok, ott azért minden családnál általában megvan a biztonságos tüzelő. (Sebők Éva közbeszól.) Megengedi, hogy végigmondjam? Az, hogy önöknél nincs, azt sajnálom.

Tisztelt Képviselő Asszony! Az, hogy a Dél-Alföldön miért nincs elég tűzifa, arra nagyon egyszerű a válasz: nincs erdő. A DALERD Rt. kezelésében lévő erdőterületek minimálisak, nem elegendők arra, hogy a Dél-Alföldön megfelelő tűzifa álljon rendelkezésre, ezért az agrárkormányzat a zalai, mecseki, pilisi és az ÉSZAKERDŐ erdőgazdaságaiból most már vasúti szállításokat, kamionszállításokat alkalmazva juttatja el a fát a múlt hét végétől és e hét elejétől kezdve nagyobb mennyiségben ezekbe a körzetekbe.

Az országban mintegy 152 vagy 156 átadóhely van, ezek között szerepel néhány, amelyet ön is elmondott. Természetesen, mivel az erdőgazdaságnak nincs kitermelhető famennyisége, így ezeket a fákat valahonnan az ország másik részéről kell elkezdeni szállítani. Természetesen nem volt az erdőgazdaság teljes mértékben erre, ilyen mennyiségű igényre felkészülve, éppen ezért most már több mint 3 ezer olyan szakember végzi pluszban, különböző átcsoportosításokkal; az erdészképző iskolák végzős diákjai, akik már megfelelő szakmai ismeretekkel is rendelkeznek, tudják ezt a szakirányú munkát elvégezni, ami a fák kivágását, gallyazását jelenti. Tehát ebből a szempontból most már nyugodtan mondhatjuk, hogy egy olyan mennyiségű faállomány, tűzifaállomány fog a lakosság számára rendelkezésre állni, ami biztos, hogy nem fogja kielégíteni száz százalékban az igényeket, mert ennyi tűzifa kitermelése nem egyik pillanatról a másikra megy, több hónapra van szükség.

De még egyszer, én azért mindenkinek a felelősségére szeretnék utalni, mert amit ön említett, hogy a szociális tűzifánál milyen problémák vannak, nekem teljesen más az információm erről. A szociális tűzifaakcióban a települések önkormányzatai időben megszerezték ezeknek a fáknak a tömegét. (Sebők Éva: Nem láttam sehol ilyet!) Hát, akkor rossz helyen keresgélt. Tehát egyértelmű számomra, sőt én személyesen láttam ezeket az udvarokat, ahol ezek a fák be vannak tárolva (Sebők Éva: Megadja a települések nevét?), és megfelelően, szakaszosan fogják kiadni az erre rászorulóknak, nem egyszerre. Az, hogy össze kéne vágni, netalántán még a gyújtóst is a kormányzatnak kéne berakni a kályhába papírral, vagy a gyufát is őneki kellene állni? Úgy gondolom, hogy nem. (Sebők Éva: Mari néni hogy szállítja el?  Zaj.  Az elnök csenget.) Úgy gondolom, hogy nem. Ez minden egyes családnak a felelőssége, hogy hogyan tudja azokat az alapvető dolgokat elkészíteni, mert ha most nem lett volna tűzifaakció, nem lett volna ez a nagy tűzifaprogram, amit a kormányzat meghirdetett, akkor megkérdezem: mit csinálnak ezek a családok, hogyan gondolkodnak?

Tisztelt Képviselő Asszony! Ezért mind a kettőnknek van ebben felelőssége. Annak a szülőnek, aki eltartja a gyermekét, felneveli, annak is van felelőssége, hogy hogyan fog fűteni. (Sebők Éva közbeszól.  Zaj.  Az elnök csenget.) A kormányzatnak is megvan a felelőssége, hogy az országos tűzifaprogrammal segít ezeknek a családoknak, és a szociális tűzifaprogrammal. Tehát nem kellene mindig olyan helyzetben úgymond felszólalni a parlamentben, amikor végre elindul megint egy olyan szociális program, egy olyan segítő program, ami nagyon sok mindenkinek segítséget jelent, ön meg elégedetlen azzal, hogy miért nincs összevágva a tűzifa. Hát, ne haragudjon, képviselő asszony, ma már pont vidéki képviselőnek ilyet mondani ebben a Házban, úgy gondolom, ez kritikán aluli. (Sebők Éva: 51 kilométerre megy a fáért Mari néni Volán-busszal?) Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   15-18   19-22   23-26      Ülésnap adatai