Készült: 2024.05.08.19:52:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap (2022.10.10.),  179-188. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:13


Felszólalások:   171-178   179-188   189-190      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Még egy azonnali kérdésre van lehetőségünk. Hollik István, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az igazságügyi miniszter asszonynak: „Mit kellene tennie Brüsszelnek, hogy a szankciós politika, az a bizonyos elhajított malomkő végül ne Európát és benne Magyarországot találja el?” A miniszter asszony a válaszadásra Répássy Róbert államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét.

HOLLIK ISTVÁN (KDNP): Igen, köszönöm, elfogadom.

ELNÖK: Igen. Hollik István képviselő urat illeti a szó.

HOLLIK ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Sajnos, ma egész Európa láthatja, hogy az Ukrajnában zajló háború gazdasági következményei nem állnak meg a határnál, tehát itt egy lokális háborút látunk, de ennek a lokális háborúnak globális következményei vannak. A helyzetet súlyosbítja az, hogy a Brüsszel által erőltetett szankciós politika az egész kontinensen háborús inflációt és válságokat idéz elő, leginkább gazdasági és energiaválságot. És ma már azt is megállapíthatjuk, hogy Brüsszel ígéretei, amelyek a szankciókra vonatkoztak, nem teljesültek, hiszen azt mondták, hogy a szankciók majd véget vetnek a háborúnak, térdre kényszerítik az agresszor Oroszországot, és Európának nem fognak kárt okozni. Ezzel szemben pont az ellenkezője történt.

De sajnos azt is láthatjuk, hogy nem tudunk politikai egyetértést létrehozni a szankciók tekintetében itt a parlamentben, hiszen a baloldal továbbra is támogatja a szankciókat, erről hétről hétre láthatunk baloldali megszólalásokat. Ha tehát meg akarjuk változtatni a szankciós politikát, akkor rájuk biztosan nem számíthatunk. Márpedig nyilvánvaló, hogy ez kell legyen a legfontosabb célkitűzés. A múlt hét eseményei ékes bizonyítékkal szolgálnak erre, hiszen azt láthattuk, hogy csak a gázársapka napirendre vételéről beszélt az Európai Bizottság, illetve az Európai Tanács elnöke, és ezeknek a megszólalásoknak a hatására is több mint 10 százalékot emelkedett a gáz ára.

Tehát teljesen nyilvánvaló, hogy mit kell tenni szankciós ügyben. Az lenne a kérdésem, államtitkár úr, hogyan tudja elérni a kormány, hogy Brüsszel változtasson végre a szankciós politikáján.

ELNÖK: Köszönöm, Hollik képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Répássy Róbert államtitkár úrnak.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! A nyugati világban kialakult egy olyan uralkodó álláspont, amely szerint a legjobb, amit tehetünk ebben a háborús helyzetben, az a szankciók és a fegyverszállítás. Ezzel a szomszédunkban zajló lokális háborúból mára egy globális válság alakult ki. Európában azonban már a saját bőrünkön tapasztaljuk, hogy sem a fegyverszállítás, sem a szankciók nem hozzák közelebb a békét, sőt inkább messzebb taszítják azt tőlünk, és a háborút gerjesztik.

A magyar kormány a békében érdekelt, hiszen csak a béke vethet véget a háborús inflációnak és a kialakulóban lévő háborús recessziónak. A kontinensen egyre többen felismerik: a szankciók okozták a gazdasági nehézségeket Európában.

A szankciók azonban az égbe emelték az energia árát, és ez Magyarországot is érinti. Világossá vált mindenki számára, hogy a bevezetett szankciók Európának óriási károkat okoznak. A háború óta Oroszország 158 milliárd euró bevételre tett szert a megemelt energiaexportból, tehát egyáltalán nem esett térdre, miközben az európai gazdaságok elvéreznek. Nyilvánvaló, hogy a szankciós politikán változtatni kell, de az EU éppen a nyolcadik szankciós csomag bevezetésén fáradozik. Ugyanakkor a miniszterelnöknek Prágában sikerült két fontos kivételt kiharcolnia a magyar energiaellátás biztonsága és így a magyar emberek védelme érdekében.

A magyar kormány úgy számol, hogy a szankciók megszüntetése esetén a felére csökkennének a háborús infláció miatt jelenleg elszabadult energia- és élelmiszerárak. És mi kell a szankciók megszüntetéséhez? Béke, ezért a magyar kormány azonnali tűzszünetet és béketárgyalásokat követel. A békét kell előmozdítanunk, nem a háborút kell elnyújtanunk. Másképp szólva: a békét kell megnyernünk, ez Magyarország, Európa és az egész világ érdeke, ennek előmozdítása érdekében külön is tárgyalt a miniszterelnök az európai uniós csúcson részt vevő nagyobb államok többségével. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Egyperces viszonválasz megilleti Hollik képviselő urat.

HOLLIK ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen. Köszönöm a választ, államtitkár úr. Az embernek van olyan érzése, hogy a szankciók és a baloldal viszonya nagyon hasonló, mint a migrációs válságban a kötelező kvóta esetében, először a baloldal tagadta még a kötelező kvóta létét is, ugyanúgy, ahogy most a gázszankciók esetén. Ahogy a kötelező kvóta, úgy a gázszankció végül csak odakerült a brüsszeli döntéshozók asztalára. A baloldal erre hallgatott, ahogy most is. Azonban, ha megkérdezték a kötelező kvótáról a baloldaliakat, akkor végső soron  minden szavazási jegyzőkönyv ezt mutatja  támogatták a kötelező betelepítési kvótát.

(15.10)

És most azt látjuk, amikor megkérdezik a baloldali politikusokat a szankciók kérdésében, hogy támogatják azokat. A baloldalra tehát ebben az ügyben nem lehet számítani, tehát nekünk kell mindent annak érdekében megtenni, hogy ezeknek a törekvéseknek ellent álljunk, a szankciókra nemet mondjuk, a szankciós politikát pedig megváltoztassuk. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválaszra van lehetősége államtitkár úrnak is.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Vannak, akik szerint a szankciók működnek. Egyes brüsszeli vezetők azt is mondják, hogy szenvedni fogunk, de majdcsak túléljük valahogy.

Az Európai Unió gyakran vádolja Magyarországot az európai értékek megsértésével, miközben a szankciókról nem demokratikusan döntöttek, nem a választópolgárok, hanem a brüsszeli bürokraták és az európai elitek döntötték el ezeket a szankciókat. A kormány a párbeszédre alapozza közéleti munkáját, ezért arra buzdít, hogy mindenki vegyen részt a nemzeti konzultációban, melynek keretében Európában elsőként Magyarországon kérdezik meg az emberek véleményét az energiaszankciókról. Köszönöm a kérdését.




Felszólalások:   171-178   179-188   189-190      Ülésnap adatai