Készült: 2024.05.09.02:40:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap (2022.10.10.),  163-170. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:23


Felszólalások:   163   163-170   171-178      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Kanász-Nagy Máté képviselő úr, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök úr?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, az LMP frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a második soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most az LMP frakciójának soron következő kérdést feltenni kívánó képviselője következik, aki szintén Kanász-Nagy Máté képviselő úr, aki azonnali kérdést kíván feltenni szintén a miniszterelnök úrnak: „Mi az energiaválság megoldása?” címmel. Tájékoztatom önt és a tisztelt Házat, hogy miniszterelnök úr távolléte miatt válaszadásra Nagy István miniszter urat jogosította föl. Kanász-Nagy Máté képviselő úré a szó. Parancsoljon!

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Két idézettel szeretnék kezdeni. Varga Mihály miniszter úr azt mondta nemrég, hogy ha olcsóbb nem lesz az ár, vagy csak mérsékletesebben lesz olcsóbb, akkor viszont kevesebbet kell fogyasztanunk belőle. Akkor eljönnek azok az energiahatékonysági programok, amelyek az elmúlt években is voltak, de talán szerényebb vagy moderáltabb mértékben, mint kellett volna, vagyis a pénzügyminiszter úr elismerte, hogy a kormány nem készült fel az energiaválságra az elmúlt bő tíz évben.

(14.50)

A másik idézetem Palkovics László minisztertől van. Ő azt mondta, szintén nemrég: annak vége, hogy csak jön az olcsó orosz gáz, most már sokkal izgalmasabb, változatosabb energiapiacunk lesz  itt Palkovics László miniszter úr utalt például a szélenergia szükségességére , és elítélte gyakorlatilag azt az időszakot, amikor a rezsicsökkentés időszaka alatt jelentősen megugrott az ország gázfogyasztása, hiszen ez drága, ez nem hazai forrásból jött, és klímaromboló hatású volt. Mi azt gondoljuk, örvendetes, hogy a kormány egyre több minisztere ismeri fel, hogy az elmúlt 12 év energiapolitikája elhibázott volt. Egyre többen vallják be a kormányból, hogy nem készültek fel arra az energiaválságra és klímaválságra, ami most ránk köszönt.

A helyzet az, hogy ezt az energiaválságot egyébként az importált fosszilis energia okozza; az importált fosszilis energiától kellene megszabadulni és lépéseket tenni ebbe az irányba. Én ezekre a lépésekre szeretnék rákérdezni, illetve arra, hogy miért nem a zöldkérdésekről és a zöldfordulat szükségességéről, a napenergia, a szélenergia hasznosításáról, vagy éppen az átfogó országos szigetelési programról tervez konzultációt a kormány. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mint említettem, a választ Nagy István agrárminiszter úr fogja megadni. Parancsoljon!

DR. NAGY ISTVÁN agrárminiszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársam! Azt szeretném leszögezni rögtön az elején, és vissza is utasítani, hogy az energiaválságra nem készült fel a kormány. Ez olyan kijelentés az ön részéről, minthogyha ezt a tavalyi esztendőben már látni lehetett volna.

Arról lehetett vitatkozni, hogy érdemese az olcsó gázt használni, ahelyett vágjunke ki, mondjuk, erdőt. A válasz egyértelmű volt: nem támogatták. És szerintem nemcsak mi voltunk így, hanem szerte Európa, mert mindaz a jelenség, ami Magyarországon most van az energia-veszélyhelyzet okán, az nem magyar jelenség. Az egy európai jelenség, ami elhibázott szankciók által kiváltott ok.

De nekünk mi a feladatunk? Benne vagyunk ebben a helyzetben, megoldásokat kell találnunk. És nem véletlen az, hogy előrelátóan  akár elindult a tűzifaprogram  elő kell venni a barnaszenünket, meg kell indítani mindazt, ami a saját lehetőségünk. Nem véletlenek a német kormány döntései is, hogy hogyan tudják használni a sajátjukat, de igaza van, sokkal hatékonyabban kell felhasználnunk a zöldenergia lehetőségét.

És itt segítséget kérek önöktől, mert hogyha megnézik, az európai újraépítési alapban mi az egyik legnagyobb tétel, amit szeretnénk elérni? Hogy a hálózatainkat alkalmassá tudjuk tenni arra, hogy befogadják ezeket az alternatív termelésből származó energiákat, hiszen ez rendkívül szétszórt, rendkívül intenzív lehet, de különböző időpontokban. Nehéz szabályozni, és az ország területi adottságai, mivel síkság vagyunk, nem teszik lehetővé, hogy egy kiegyenlítő vízi erőművel megoldjuk azon szélcsendes vagy éppen éjszakai szükségletet, mert sem a szélenergia, sem pedig a napenergia nem termelődne. Óriási erőket mozgatunk meg azért, hogy hogyan tudjuk az alternatív módon keletkezett energiákat tárolni. Ez a kulcskérdése a jövő (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) gazdaságának.

Muszáj, hogy megoldjuk az energia szállításának az útvonalát; a hálózat felújítása ezért nagyon-nagyon fontos. Legyenek segítségünkre Brüsszelben ahhoz, hogy megkaphassuk ezeket a forrásokat, és ezt a hálózat felújítására tudjuk fordítani! Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelettel mindenkit arra kérek, hogy igyekezzen az időkeretét betartani. (Dr. Nagy István: Elnézést kérek!) Egyperces viszonválasz illeti meg Kanász-Nagy Máté képviselő urat. Parancsoljon!

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Miniszter Úr! 1968-ban alakult a Római Klub, ami nagyon hamar kiadta az első jelentéseit. Onnan már lehetett tudni, hogy nagyon komoly baj lesz az energiaellátás, illetve a klímaváltozás terén, tehát ezt már több mint fél évszázada nagyon jól tudhatja egyébként mindenki, ez tudományos tény.

Utalt itt a megújuló energiák hasznosítására. Ez olyan fontos megoldás, olyan fenntartható megoldásokat jelent, amivel mind a klímaválság hatásait lehet mérsékelni, mind az energiaválságból segít kikerülni. Én beadtam minden miniszternek, miniszter asszonynak, miniszter uraknak egy írásbeli kérdést, hogy ők támogatjáke a 2016-os, jelenleg a szélenergia hasznosítását tiltó rendelet visszavonását.

Egy hét van még a válaszadásra, de szeretném megragadni az alkalmat, és személyesen megkérdezni öntől, miniszter úr, hogy a 2016-os rendelet feloldását tehát támogatjae vagy ellenzi, megtartanáe ezt a tiltó rendeletet. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg miniszter urat is. Parancsoljon!

DR. NAGY ISTVÁN agrárminiszter: Tisztelt Országgyűlés! Vita nincs köztünk abban, hogy az alternatív energiára, a zöldenergiára szükség van. Abban sincs vita köztünk, hogy ennek a mértékét és arányát növelni kell. Abban sincs vita szerintem közöttünk, hogy az a törekvésünk, hogy ezt hazai forrásból minél inkább meg tudjuk tenni, és a növekvő ipari teljesítményt ki tudjuk elégíteni ezáltal.

Abban kérek öntől megértést és segítséget, hogy be tudjuk tartani a folyamatokat, hogy a kordé ne előzze meg a szamarat, hogy tudjuk alkalmassá tenni a magyar villamos hálózatot, azt a rendszert, amely képes befogadni ezeket az energiákat. Őszinte leszek önnel: a napenergia ma a legdrágább energia Magyarországon, azért, mert sokszor nekünk kell fizetni azért, hogy a keletkezett energiát le tudjuk vezetni a rendszerben, és hogy valaki fogadja be; majd persze, méregdrágán, tízszeres áron meg veszünk, amikor nekünk kell, és nincs elég. Tehát ez egy óriási nehézség jelen pillanatban. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.)

Azt kérem öntől, hogy tartsuk be a folyamatokat, tartsunk egy egyensúlyt, és meglátja, egészen szépen, arányosan fog tudni fejlődni a zöldenergia is Magyarországon. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   163   163-170   171-178      Ülésnap adatai