Készült: 2024.05.09.08:14:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2022.10.24.),  191-198. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:03


Felszólalások:   183-190   191-198   199      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Jámbor András Imre, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszter úrnak: „Miért?” címmel. Öné a szó, Jámbor András Imre képviselő úr.

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Önök a kampányban azt mondták, hogy nem lesznek megszorítások, és nem fogják növelni a rezsit. Az Intrum nevű kutatóintézet jelentése szerint a háztartások 3,9 százalékát, 161 ezer háztartást fenyeget a bedőlés a rezsinövelés miatt, további 7,5 százalék súlyos mértékben, 10,5 százalék pedig kismértékben veszélyeztetett.

(18.40)

Áprilisban a bruttó átlagkereset 507 500 forint volt, most 497 200 forintra csökkent. Az infláció 20 százalék fölötti, az élelmiszer inflációja pedig még nagyobb. Míg tavaly év elején a tb-ből kikerülők száma hivatalosan 55 ezer volt, mostanra ez a szám 141 ezer ember. A szocellátások nem növekednek, addig a tb-re 15 százalékkal kell jövőre többet fizetni, mint idén. Az a helyzet, hogy százezrek vannak, akik nagyon nagy bajba fognak kerülni a következő hónapokban, és millióknak fog az életszínvonala rosszabb lenni, mint akár pár héttel vagy pár hónappal ezelőtt.

Eddig a szociális törvényben az állt, hogy az egyén, az önkormányzat, a karitatív szervezetek, az állam és az egyén családja egyként felelősek azért, hogy a bajba jutott embereket a közösségben megsegítsék. Önök itt most egy hierarchikus sorrendet vezetnek be, aminek a végén az van, hogy az állam kivételként segít a rászorulóknak, a bajbajutottaknak. Mindezt egy olyan válságban, amiben  mint említettem  százezrek kerülnek éppen abba a helyzetbe, hogy a csőd szélére kerül a családjuk.

Az lenne a kérdésem, hogy miért tervezik ezt a szociálistörvény-módosítást, hogyan lehet egy válságban egy ilyen hierarchiát felállítani, és hogyan lehet azt megtenni, hogy önök azt írják bele a szociális törvénybe lényegében, hogy az államnak csak kivételes esetekben kell segítenie a bajbajutottaknak. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Gulyás Gergely miniszter úrnak.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A helyzet az, hogy ha ön megnézi az idei évi költségvetést, megnézi a jövő évi költségvetést és megnézi a 2010-es költségvetést, akkor meggyőződhet arról, hogy mennyire nem alapos az a vád, amit ön a kormánnyal szemben megfogalmazott, hiszen míg 2010-ben 340 milliárd forintot fordított a költségvetés szociális ellátásra, addig ez az idei évi költségvetésben 1140 milliárd, a jövő évi költségvetésben pedig 1300 milliárd forint. Jól látszik, hogy ez nemhogy inflációarányosan, hanem inflációval össze nem vethető módon, a reálértéken is a korábbi összeg többszörösére nőtt. Ezért aztán úgy gondolom, hogy itt méltánytalan a kormányt azzal vádolni, hogy szociális érzékenysége ne lenne.

Ez különösen méltánytalan akkor, hogy ha bármelyik külföldi országba elmegy  ha már nemzetközi példákat hozott fel , és megkérdezi, hogy hogyan nőtt a lakossági rezsi az elmúlt hónapokban, akkor láthatja, hogy mindenhol radikálisan és brutálisan. Magyarország messze a legnagyobb támogatási programot indította az eddigi rezsicsökkentés eredményének a megvédése érdekében, és ennek köszönhetjük azt, hogy ma mi azt tudjuk mondani, hogy a társadalom 75 százalékát nem érinti a rezsiáraknak vagy legalábbis a beszerzésnek, a gáz- és olajáraknak a radikális emelkedése. Ez a legnagyobb teljesítmény, amit Európában ország el tudott érni.

Azon vagyunk, hogy próbáljunk olyan támogatási projekteket is indítani, amelyek alkalmasak a munkahelyek védelmére, mert a szociális ellátás rendkívül fontos, sokan vannak, akiken valóban csak a szociális ellátás keretében lehet segíteni. A kormány ezt a feladatot fontosnak tartja, mint ez a költségvetési számokból is látszik, de a legfontosabb, hogy akinek esélyt, lehetőséget, munkahelyet tudunk adni, annak adjunk munkahelyet, vagy pedig védjük meg a munkahelyét. Ezért tettünk meg mindent eddig is, ezért fogunk megtenni a következő hetekben és hónapokban is mindent. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Egyperces viszonválasz illeti meg képviselő urat.

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Köszönöm szépen. Nagyon jó, hogy nominálisan mindig elmondják ezeket az összegeket, csak ugye, GDP-arányosan 2010-hez képest kevesebbet költünk most szociális ellátásra, oktatásra és egészségügyre is, tehát nem biztos, hogy ezek a jó számok. Amit elmondott a szociális támogatások ideiről jövő évire való növekedéséről, ha azokat a számokat megnézzük, bizony az nem infláció feletti növekedés, hanem infláció alatti, miközben Rétvári államtitkár úrral itt már megbeszéltük azt, hogy a szociális intézmények milyen brutális rezsiproblémákkal szembesülnek, és hogy nyilván az egyházi intézményekről gondoskodtak, de a civil, önkormányzati intézmények közül sokakat a bezárás réme fenyeget.

De nem válaszolt a kérdésre, hogy a szociális törvényt miért módosítják újra, és miért állítanak fel egy ilyen hierarchiát, mi szükség van erre, hogyha nem változik semmi, mi az, amit önök ebben a törvényben ki akarnak fejezni, miért mondják azt egy válságban, hogy csak kivételes helyzetben kell az államnak közbeavatkoznia.

Van egy másik módosítás is ebben a törvényben, az öregséginyugdíj-minimumot és a szociális vetítési alapot szétválasztják, vagyis létrehoznak egy szociális vetítési alapot. Az öregséginyugdíj-minimumhoz 18 darab ellátás van kötve. Akkor most az a helyzet, hogy önök az öregséginyugdíj-minimumot nem akarják emelni, vagy ezeket az ellátásokat nem akarják emelni egy válságban. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválaszra van lehetősége Gulyás Gergely miniszter úrnak.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Nehéz lesz egy percben összefoglalni mindazt, ami képviselő úr felszólalása után reakcióként indokolt lenne, de csak egy rövid matematikai tényre szeretném gyorsan felhívni a figyelmet. Az én tudásom szerint, ha elfogadjuk azt, amit minden évben el szoktunk fogadni, hogy a jegybank prognosztizálja az inflációt, a jegybank most 13,5 százalékos inflációt jelez az idei évre előre. Ehhez képest az 1140 milliárdról történő emelés 1300 milliárdra több mint 13,5 százalék. Tehát még az az állítás sem felel meg a valóságnak, hogy egyébként ne nőne a jövő évben inflációarányosan a szociális ellátás támogatása a költségvetésben. Arról nem is beszélve, hogy ha ezt 2010 óta vetíti képviselő úr, akkor az ön állítása csak akkor lehet hiteles, hogy ha azt állítja, hogy a magyar GDP négyszeresére nőtt. Bár a magyar GDP jobban nőtt, mint bármikor, az elmúlt évszázadban ez volt a legjobb évtizede Magyarországnak a GDP szempontjából is, de azt a bókot túlzásnak tartom, amit ön a kormánnyal szemben megengedett, hogy négyszeresére nőtt volna. Kicsit visszafogottabban dicsérje a kormányt, az a kérésem. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   183-190   191-198   199      Ülésnap adatai