Készült: 2024.05.08.13:50:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2023.05.30.),  73-76. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:40


Felszólalások:   69-72   73-76   77-80      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelettel arra kérek mindenkit, hogy a kétperces időkeretet a tisztesség határain belül igyekezzen betartani.

Seszták Miklós képviselő úr, a KDNP képviselője, kérdést kíván feltenni a gazdaságfejlesztési miniszternek: „Hogyan segítik a mindennapi megélhetést az élelmiszerárakkal kapcsolatos kormányzati intézkedések?” címmel. Tisztelt képviselő úr, Fónagy János miniszterhelyettes, államtitkár úr fog önnek válaszolni. Parancsoljon!

DR. SESZTÁK MIKLÓS (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Április 20-án jelentette be a kormány, hogy június 30-áig meghosszabbítja a 2022. február 1-jével bevezetett élelmiszerárstop hatályát, valamint azt, hogy új intézkedésként legkésőbb június 1-jei hatállyal úgynevezett heti akciók meghirdetésére fogja kötelezni a jelentős árbevételű élelmiszerláncokat. A kötelező akciózásra azonban már csak igen rövid ideig kell várnunk, hiszen az a kormány május 5- én kihirdetett rendelete értelmében már június 1-jével elindul. Ettől az időponttól kezdődően minden egyes héten húsz termékkategóriában tudunk majd jóval olcsóbban élelmiszereket vásárolni az érintett üzletekben.

Az árstopok fenntartása és a kötelező jellegű akciók előírása része, illetve folytatása és kibővítése az infláció drasztikus letörését és egy számjegyűre csökkentését célzó kormányzati intézkedésnek. Ugyancsak az élelmiszer-infláció leküzdését szolgálja a július 1-jétől induló online árfigyelő rendszer, amely több mint 60 termékkategóriában a napi és a törzsvásárlói árakat tartja majd nyilván kereskedőnként és üzletenként. A napi szintű adatszolgáltatási kötelezettség a jogszabály erejénél fogva a legnagyobb kereskedelmi üzletláncokat terheli, azaz azokat, amelyeknek megelőző üzleti évi nettó árbevétele meghaladja a 100 milliárdot, lehetőség van azonban a rendszerhez történő önkéntes csatlakozásra is.

Tisztelt Államtitkár Úr! E háború és szankciók sújtotta válságos helyzetben minden lehetséges intézkedéssel meg kell védenünk a magyar családokat, a magyar embereket az önhibájukon kívüli körülmények folytán felmerülő többletkiadásokkal szemben. Kérem, szíveskedjen kifejteni az álláspontját abban a kérdésben, hogyan segítik a mindennapi megélhetést az élelmiszerárakkal kapcsolatos kormányzati intézkedések. Köszönöm a lehetőséget. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ, mint említettem, Fónagy János miniszterhelyettes, államtitkár úr adja meg. Parancsoljon!

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! 2023-ban a háború okozta veszélyek mellett az inflációval is küzdenünk kell. Az infláció letörése érdekében a kormány a gazdaságfejlesztési miniszter javaslatára már korábban mintegy húsz intézkedésről döntött az árak megfékezése és a gazdaság megvédése érdekében. A bevezetett intézkedések működnek, hatásuk egyre láthatóbb.

Annak érdekében, hogy az élelmiszerárak tovább csökkenjenek, s még inkább fokozódjon a verseny a kiskereskedelemben, a kormány kötelező akciózást írt elő a ’23. június 1-je és ’23. szeptember 30-a közötti időszakra a kiskereskedelmi üzleteknek  egyébként görög és francia minták alapján  a 2021-ben több mint egymilliárd forint nettó árbevételt elért kereskedők számára. Húsz akcióköteles termékkategória került meghatározásra.

Az online árfigyelő rendszer a nyár közepén indulhat el, a Gazdasági Versenyhivatal működteti majd.

(13.20)

Az online adatbázis kezdetben több mint 60 termékkategóriában szereplő élelmiszer árát fogja tartalmazni. Az új intézkedéstől azt várjuk, hogy az árak csökkentésével és a versenyhelyzet fokozásával megállítható a túlárazás és a spekuláció, így már a közeljövőben is tovább mérséklődhet az infláció.

A kormány célja a jelenlegi helyzetben sem változott: ki kell védeni a recessziót; 1,5 százalékos gazdasági növekedést kell elérni; és az év végéig egy számjegyűre kell csökkenteni az inflációt. Így védhetjük meg a családokat, a nyugdíjasokat, a munkahelyeket és a teljes foglalkoztatottságot. Köszönöm figyelmüket, elnök úr, a lehetőséget. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   69-72   73-76   77-80      Ülésnap adatai