Készült: 2024.05.08.15:08:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2023.05.30.),  159-166. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:52


Felszólalások:   159   159-166   167-174      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Dúró Dóra képviselő asszony, a Mi Hazánk képviselője, az Országgyűlés alelnöke és Toroczkai László képviselő úr, a Mi Hazánk frakcióvezetője, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Aktuális közügyek” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Mi Hazánk frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a második soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

(14.40)

Most a Mi Hazánk frakciójának soron következő kérdést feltenni kívánó képviselőjének a kérdése következik. Dócs Dávid képviselő úr, a Mi Hazánk képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az agrárminiszternek: „Aktuális közügyek” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Farkas Sándor miniszterhelyettes, államtitkár urat jogosította föl. Nagyon szépen köszönöm önnek, hogy máris jelezte, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Dócs Dávid képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

DÓCS DÁVID (Mi Hazánk): Tisztelt elnök úr, köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszterhelyettes, Államtitkár Úr! A kérdésem nem lesz meglepő. Az Ukrajnában egy éve tartó háború több hazai gazdasági szektorra rányomta a bélyegét, így különösen a mezőgazdaságra, s láttatta tragikus következményeit. 2022 nyarán az EU felfüggesztette az Ukrajnából érkező árukra a vámok alkalmazását, valamint egy humanitárius folyosó megnyitását kényszerítette ki a tagállamoktól, így többek között Magyarországtól is, melynek szerepe az lett volna, hogy az Ukrajnából hozott gabona eljusson a Közel-Keletre vagy Afrikába, és az ottani gabona-utánpótlást így lehessen megoldani. Ámbátor ez a gabona és ezek az olajos magvak sok esetben sajnos nem jutottak el a célországokba, hanem itt landoltak, többek között Magyarországon, tönkretéve ezzel a hazai mezőgazdaságot, a hazai mezőgazdasági szereplőket, hiszen volt olyan termék, például az őszi árpa, amely ára az aratáskori árhoz képest az egyharmadára esett vissza a tél folyamán, a felvásárlók által kínált megvételi árakhoz hasonlóan.

Éppen ezért az lenne a kérdésem, hogyan tudja garantálni a kormány azt, hogy a június 5-ével lejáró, egyébként Ukrajnából bizonyos tilalom alá eső termékek továbbra se érkezzenek az országba, ne tegyék tönkre a hazai mezőgazdaságot, a hazai mezőgazdasági szereplőket. Biztosítjae valamilyen formában a kormány azt, hogy azok az áresések, amik tavaly tapasztalhatók voltak, az idén ne következhessenek be újra? Hiszen az ukránoknál és az Európai Unió finomságánál és céljainál sokkal fontosabb kell legyen a magyar emberek és a magyar mezőgazdászok sorsa.

Éppen ezért azt szeretném megtudni miniszterhelyettes úrtól, hogy milyen intézkedéseket helyeztek kilátásba június 5e után. Köszönöm szépen a szót. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra Farkas Sándor miniszterhelyettes, államtitkár úrnak megadom a szót. Parancsoljon!

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! A felvetett kérdésére megpróbálok válaszolni. Azért mondom, hogy megpróbálok, mert jelen pillanatban, éppen a mai nap is Brüsszelben van egy tárgyalás, s várhatóan holnap és még a jövő héten is, az ukrán gabonaválság kezelésére.

De álljunk meg egy pillanatra és nézzünk körbe, mielőtt kilépnénk az ország határain túl! Ma a magyar mezőgazdaság helyzete, az agrárium helyzete jó. Az őszi vetések közül az őszi árpa már részben az érés fázisába kezd jutni, egy hónap van még az aratásig. Az őszi búzák hasonlóképpen a virágzás korszakát élik, vagy már túl is vannak rajta. Ezek a gabonák rendkívül jó minőségűek és szépek. Az országban az elmúlt négy-öt évben nem volt ilyen szép a határ a magyar mezőgazdaság területén.

Ugyanakkor azt is látjuk, hogy ez egy megnövekedett gabonamennyiséget fog jelenteni az elkövetkezendő pár hónapban. Azt hiszem, épp a múlt héten tájékoztattam önöket arról, hogy mintegy 7 millió tonna szabad kapacitás áll rendelkezésre. Az nem biztos, hogy mindig ott, ahol a legnagyobb szükség lenne rá, ezt elfogadom, de a biztonságos betakarítás feltételei megvannak. S azt is tapasztaljuk  a világ ilyen, ezt tudomásul kell venni, és nem először fordul elő , hogy ha jó termés van kilátásban, akkor a gabonakereskedők, a feldolgozók abban a pillanatban elkezdik visszaszorítani a gabonaárakat. A tavalyi 13-15 ezer forintos árnak a mai 5-6-7 ezer forintos ár bizony-bizony az 50 százaléka, akárhogy is számoljuk. Ez egy rendkívül hektikus piaci mozgást eredményezett, és nem valószínű, hogy a termelők részéről megnövekedett költségeket ezek az árak fedezni fogják.

Éppen ezért mindent megteszünk annak érdekében, amennyire csak lehet, hogy az ukrán gabona ne kerüljön be az országba. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Dócs Dávid képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

DÓCS DÁVID (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a választ, miniszterhelyettes úr. Azt gondolom, hogy többé-kevésbé korrekt volt a válasz, hiszen ahogy látom, az Agrárminisztérium is azon dolgozik, hogy a magyar gazdákat valamilyen szinten védje. Viszont garanciákat kell beiktatni annak érdekében, hogy ők ne menjenek tönkre.

Értem én azt, hogy egy nagyon magas termésátlaggal lehet számolni a tavalyi aszály után  hál’ istennek, az időjárás és a Jóisten kompenzálta ezt , és az idén tényleg rekordtermések várhatók. Ámbátor nem a többlettermés miatt aggódom, hanem amiatt aggódom, hogy az Ukrajnában rengeteg növényvédő szerrel kezelt gabonák is ugyanilyen többlettermést fognak produkálni, arról nem beszélve, hogy náluk sajnos a GMO-s termékek is előtérbe kerülnek és engedélyezettek. Tehát azt a többlettermést, amit az ukrán földeken fognak majd a gazdák betakarítani, hogyan lehetne visszaszorítani, és június 5e után hogyan lehetne tovább védeni a magyar gazdákat és a magyar mezőgazdaságot? Köszönöm szépen a szót. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg Farkas Sándor miniszterhelyettes urat is.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Valóban fennáll ennek a veszélye, de ahogy a kialakult rendszerben a tranzitszállítmányokat eddig is megfelelő szigorításokkal, nyomon követéssel figyeltük, amelyek elhagyták az országot, ezt szeretnénk továbbra is folytatni, és természetesen szeretnénk megakadályozni, illetve megtiltani vagy embargót hirdetni az ukrán gabonákkal szemben.

De itt azért van még egy következő kérdés: az ukrán gabona előállításának nem ismerjük a minőségi paramétereit, a környezeti hatásait, és nem ismerjük a növényvédő szerek felhasználását, ezért még fokozottabb élelmiszer-biztonsági előírásokat fogunk bevezetni. S amennyiben esetleg mégis kerül be hazánkba magyar forgalmazásra, illetve állattenyésztési vagy élelmezési célra ilyen szállítmány, még fokozottabb minőség-ellenőrzést végzünk, és nem kizárt, hogy ezek a minőség-ellenőrzések  ezt nem akarom megelőlegezni  sokkal szigorúbbak lesznek, mint ahogy azt sokan gondolják. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   159   159-166   167-174      Ülésnap adatai