Készült: 2024.05.08.23:23:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2023.05.30.),  119-122. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:   115-118   119-122   123-124      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Bencze János képviselő úr, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszternek: „Mi lesz a magyar gazdálkodókkal?” címmel. Tisztelt képviselő úr, Farkas Sándor miniszterhelyettes, államtitkár úr válaszol önnek. Parancsoljon!

BENCZE JÁNOS (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! A hazai gazdatársadalom lassan a 2005-ös éveket idéző állapotba kerül, ugyanis, ha a terményeket az eddig ismert felvásárlási árakon értékesítik, csak veszteséggel értékesíthetők, ráadásképp a földtörvény  már a múltkor is említettem , a megállapított hatósági földár az ország nagy részén a gazdák földvagyona értékének a felét elvette, de van, ahol közel a kétharmadáét is.

A hazai méhészetek lényegében a csőd felé tartanak az olcsó és többnyire hamis importméznek köszönhetően, amivel elárasztották az országot, főleg egy olyan mézkereskedő, akit állami pályázatokból a magyar kormány által kiírt pályázatokból stafíroztak ki.

Az állattartók  legyenek azok tejtermelők, juhászok, vagy kacsatenyésztők  elképesztően kilátástalan helyzetben vannak. Az olcsónak titulált gabona nem hozta meg a nyomott árakat, viszont meghozta a nyomott felvásárlási árakat, ráadásképpen a kacsatenyésztőket a madárinfluenza is sújtja, és a legeltető állattartók talpa alól kihúzták a bérelt legelőket nagyon sok helyen, és ezt nem mások húzták ki, mint a fideszes maffiához köthető földspekulánsok, ezt mondjuk ki nyugodtan.

Tavaly tavasz óta a propagandaszöveg ellenére nem csökkent a mezőgazdaságot sújtó problémák száma  ez a gazdák véleménye , hanem nőtt. A tisztességes, földből, állattartásból, méhészetből élők lassan tönkremennek, a földspekulánsok, narancsos gabonakereskedők, hamisméz-importőrök élik világukat, láthatóan semmiféle retorziótól nem tartanak, semmiféle büntetéstől nem kell tartaniuk.

Ön szerint ez a mezőgazdaságunk sikertörténete? Ugyanis egy évvel ezelőtt sikert, boldogulást ígértek az ágazatból élőknek. Köszönöm, és várom a válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mint említettem, a választ Farkas Sándor miniszterhelyettes, államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon, öné a szó.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Az elmúlt évek új helyzetet hoztak egész Európa és benne Magyarország számára, ezen belül is minden bizonnyal a legnagyobb mértékben az agrárgazdaság körülményei alakultak át. Gondolhatunk itt nemcsak a kialakult orosz-ukrán háborúra, az Európai Unión kívül, szigorú előírások nélkül megtermelt, behozott mezőgazdasági termékekre és a brüsszeli szankciók hatására. Ami jól látszik, egyértelmű, hogy a magyar mezőgazdaságot, a magyar agráriumot Brüsszelből különösebb támogatás, megbecsülés nem éri.

A kormány minden körülmények között számos eszközt és segítséget nyújt a gazdálkodóknak abban, hogy alkalmazkodni tudjanak a megváltozott körülményekhez, és eredményesek tudjanak maradni. Ennek a munkának az eredménye, hogy 2010 óta az összes uniós tagállam között az ötödik legnagyobb hatékonyságjavulást tudja felmutatni a magyar agrárium.

Az elmúlt év súlyos aszálykára és a különböző ráfordítások növekedése, a pusztító következmények, a beruházási költségek növekedése komoly kihívást jelentett a mezőgazdaság számára, makroszámainak átalakulására együttesen. Ezek összhatása természetesen érezhető a mezőgazdaság ’22. évi eredményeinek megítélésében is, ugyanakkor bízhatunk abban  és ha körbenéz, ön is járja, gondolom, az országot , jelen pillanatban azért teljesen más képet látunk a magyar mezőgazdaság helyzetéről a növények vonatkozásában.

Még egy számot szeretnék önnel megosztani. A magyar agráriumban lévő erőt jól szemlélteti, hogy minden nehézség ellenére 2022-ben a gazdálkodók 686,2 milliárd forintot költöttek fejlesztésekre, ami változatlan áron is 6,6 százalékkal több, mint 2021-ben.

Minden támogatást megadunk ezután is az agrárgazdálkodóknak Magyarországon Magyarország Kormánya részéről. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   115-118   119-122   123-124      Ülésnap adatai