Készült: 2024.05.12.05:33:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2023.10.09.),  60-65. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:56


Felszólalások:   59   60-65   66-71      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : Tisztelt Képviselőtársaim! Folytatjuk munkánkat. 15 óra 11 perc van, áttérünk az interpellációkra.

Tisztelt Ház! Dávid Ferenc képviselő úr, a DK képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez: „Mikor ismerik be, hogy tévút volt a megszorító politika?” címmel. Dávid Ferenc képviselő urat illeti a szó, Tállai András miniszterhelyettes úr fog önnek válaszolni. Parancsoljon!

DR. DÁVID FERENC (DK): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Mára beigazolódott, amit az árnyékkormány hónapokkal ezelőtt elmondott önöknek, hogy az önök által folytatott megszorító politika tévút, mert minden megszorítás csak újabb gazdasági bajokhoz, azok pedig újabb megszorításokhoz fognak vezetni. Mostanra nagyjából 30 megszorító intézkedésen van túl az Orbán-kormány, és a következő a helyzet a magyar gazdasággal.

A jó hír, hogy vége a technikai recessziónak, a rossz hír, hogy azért van vége, mert már tartós recesszióról beszélünk, negyedik negyedéve van folyamatos visszaesésben a magyar gazdaság. Továbbra is nálunk a legmagasabb az infláció az egész Európai Unióban, az infláció gyakorlatilag összehasonlíthatatlan mértékű az EU nagy részében eddig is egy számjegyű inflációval. Önök azt ígérték, hogy az idei év az infláció letörésének az éve lesz, ehhez képest a tavalyi 14,5 százalékos éves inflációra idénre egy 17,9 százalékos inflációt csináltak a jegybanki becslés szerint, azaz 3,4 százalékkal emelkedett az éves pénzromlás. Önök Európa legnagyobb élelmiszer-drágulását idézték elő, miközben az utolsók között kullogunk a magyar fizetések terén, már a románok is megelőztek minket.

Mégis hogyan kellene megfizetni Európa legalacsonyabb béreiből Európa legnagyobb élelmiszer-drágulását? Minden két és félszer annyiba kerül, mint két évvel ezelőtt. S mivel önök nem voltak képesek az infláció letörésére, ezért az infláció tört le minden mást: fogyasztást, bruttó hazai terméket, költségvetést. Mára 700 milliárd forint hiányzik a költségvetésből, és közel ezermilliárd forint a Magyar Nemzeti Bank vesztesége. A tanároknak nem tudnak egy tisztességes béremelést adni, de azért közben teljesen feleslegesen felvásárolták a Vodafone-t. Most éppen az olimpiáról és a reptérvásárlásról álmodoznak, pedig még az uniós pénzeket sem adják oda önöknek a 13 éve tartó törvényesített korrupció miatt.

A Fidesz gazdaságpolitikusai nyilvánosan veszekednek egymással, miközben ég a ház. Matolcsy Györgytől Parragh Lászlón át Nagy Mártonig bezárólag mindenki azzal van elfoglalva, hogy a másikra mutogasson, nehogy felelősséget kelljen vállalni ezért a romhalmazért. Az világos volt eddig is, hogy önök nem értenek a gazdaságpolitikához, de ilyen látványos bemutatóra így sem számítottunk. Ebbe a bohózatba még az is belefért, hogy a pénzügyminiszter úr bejelentett egy megszorítást, majd a Fidesz frakcióvezetője kiállt, és azt állította, hogy a miniszter csak a magánvéleményét mondta. Önök ahányan vannak, annyifelé futnak a bajban.

Államtitkár úr, csak egy kérdésem van önhöz: mikor ismerik be, hogy tévút volt a megszorító politikájuk? (Taps a DK és a Momentum soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Tállai András miniszterhelyettes úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon!

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Mielőtt a jó hírekre és a rossz hírekre rátérnék, azért engedje meg nekem, hogy ha itt feláll, és egyértelműen a kormányt hibáztatja azért, ami a világban, nemzetközi szinten, Európában és természetesen Magyarországon is előállt a gazdaságban…  így igaz, baj van az egész világban, benne Magyarországon is több tekintetben a gazdaság területén, illetve a költségvetés területén. De hogy mi idézte ezt elő? Mindannyian tudjuk, hogy a háború és a háború által kiváltott szankciók, azok a szankciók, amelyeket az Európai Unió irányzott Oroszország felé. Tudnunk kell, hogy ezeket a döntéseket önök maximálisan támogatták. Tehát amikor a magas energiaárakról és a magas energiaár által okozott gazdasági hatásokról beszélünk, akkor bizony az önök támogató politikája is benne van ebben a döntésben. Ez az egyik.

De ön is beszélt arról, hogy szerezzük meg az európai uniós forrásokat. Igen, az európai uniós források hiánya nehezíti a gazdaság fejlesztését, a beruházásokat, a költségvetés egyensúlyát, ez így igaz. De ki vallotta be, ha nem az önök vezére, Gyurcsány Ferenc, hogy igazából az ő politikájuk lényege az, hogy ártsanak Magyarországnak, hogy egy eurócent se jöjjön ide, Magyarországra, mert nekik bizony egyetlen céljuk van, a kormány megbuktatása, és azt remélik, hogy ezáltal fogják ezt elérni? Van felelősségük önöknek benne? Van felelősségük benne.

De folytathatnám azzal, hogy a forint elleni spekulációt ki végezte. Nem az önök finanszírozója? Nem a dollárbaloldal gazdája? Nyilván ezáltal önök azonosulni tudnak azzal, hogy Magyarország kis ország, nyitott ország, és a forint gyengítésében bizony jelentős szerepet játszottak ezek a spekulációk.

De nézzük a jó híreket! Ön is mondott  bár gúnyból mondott  jó híreket, én viszont mondom a valóságot. A gazdasági növekedés év végére visszatérhet a növekedési pályára, jövő évben elérheti a 4 százalékot. Magyarországon minden rossz ellenére, amit ön elmondott, 4,7 millióan dolgoznak, magas a foglalkoztatottság aránya, és a munkanélküliség minimálisan csökken. (Sic!) Jó hír, hogy az export év végére vélhetően rekordot fog dönteni. Jó hír, hogy a gazdaság stabil alapokon áll, és a beruházási ráta a legmagasabb az Európai Unióban, a külföldi beáramló tőke évről évre rekordot dönt Magyarországon. Jó hír, hogy bár megszenvedtük a magas inflációt, de az infláció mértéke hónapról hónapra csökken, és év végére egy számjegyűvé fog válni, akármit is várnak vagy akármit is jósolnak önök. És jó hír, hogy vélhetően a harmadik-negyedik negyedévben a reálbérek növekedése is el fog indulni. És jó hír, hogy a költségvetés egyensúlya is jelentősen javul, a tavalyi évhez képest legalább 1 százalékkal kedvezőbb lesz a költségvetés hiánya.

És nem értem, hogy miért zavarja önt, hogy a gazdaság (Az elnök csenget.) szereplői nyílt vitában fejtik ki egymásnak a véleményüket; amikor ez nem történt meg, akkor önnek éppen az volt a problémája, most megtörténik, most ezt kritizálja. Érthetetlen, hogy miért támadja ezért a gazdaságpolitikát. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Most megkérdezem Dávid Ferenc képviselő urat, hogy elfogadjae az imént elhangzott választ.

DR. DÁVID FERENC (DK): Köszönöm szépen, elnök úr. Azzal kezdeném, hogy egy helyesbítésre, egy korrekcióra lenne szükség. Államtitkár úr, a Demokratikus Koalíciónak nem vezére van, hanem választott elnöke  azért ezt jó lenne megjegyezni (Közbeszólások a kormánypártok soraiból: Wow!  Lázár János: Megnyugodtunk!) , más típusú pártoknak vannak vezérei. (Lázár János: Megnyugodtunk mind!)

Az önök által előidézett válságból (Az elnök csenget.) egészen biztos nem a megszorítások fognak kivezetni bennünket, hanem egy szociáldemokrata fordulat.

(15.20)

A múlt héten a KSH gyorsjelentéséből azt is megtudhattuk, hogy a bolti kiskereskedelem több mint 7 százalékkal, az ipar több mint 6 százalékkal zuhant vissza a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva. A bérek és a nyugdíjak elértéktelenedtek. Önök zsákutcába vitték az országot, és szemmel láthatólag nem találják a kiutat.

Fordulatra van szükség, szociáldemokrata fordulatra. Erre készül a Demokratikus Koalíció közössége, és arra, hogy ne a milliárdos elit, hanem a becsületesen dolgozó munkavállalók és kisvállalkozók élvezhessék teljesítményük gyümölcsét.

A kérdésemre nem adott értelmezhető választ, ezért nem fogadom el. (Szórványos taps a DK soraiban.)




Felszólalások:   59   60-65   66-71      Ülésnap adatai