Készült: 2024.05.30.11:15:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

54. ülésnap (2023.03.28.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Koncz Zsófia (Fidesz)
Beosztás Energiaügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:57


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Mindenekelőtt szeretném azzal kezdeni a felszólalásomat, hogy a járműgyártás, a járműipar hazánk egyik legjelentősebb iparága, ahol rengeteg személy dolgozik, rengeteg családnak ad biztos megélhetést, és gyakorlatilag azt lehet látni, hogy most vala-mennyi európai országnak iparpolitikai célja az, hogy az akkumulátorgyártást kiépítse.

Frans Timmermans, az európai zöldmegállapodásért felelős uniós biztos az elmúlt hónapban tömeges elektromosakkumulátor-gyártásra szólította fel az Európai Uniót. Úgy fogalmazott, hogy Európában készülnek a legjobb autók, ezért nem lehetünk a múlt rabjai, tömeges akkumulátorgyártásba kell kezdeni. Ez az ő álláspontja.

Itt érdemes megnézni azt, hogy szomszédos országaink, Európa más országai hogyan gondolkodnak ezzel az üggyel kapcsolatban. Németországban a jelenlegi felállás szerint 14 akkumulátorüzem fog megvalósulni. Fontosnak tartom kiemelni a CATL türingiai már működő gyáregységét, ahol egy zöld-szocialista koalíció kormányoz, és egyébként egy zöldpárti politikus volt az, aki a CATL-nek a környezetvédelmi engedélyt átadta.

A zöldszempontokat különösen fontosnak tartó Norvégiában úgy tekintenek erre az iparágra, mint az éghajlatváltozás elleni harc egyik eszközére. Az akkumulátorgyárak térnyerését a térségünkben is jelzi az, hogy Csehország és Románia is tervez hasonlót. Nemrégiben a szlovák autóipari szövetség elnökének a nyilatkozatát érdemes megnézni, aki szerint végzetes lenne, ha országa elszalasztaná a lehetőséget, hogy saját akkumulátorgyárral rendelkezzen.

(9.10)

Lengyelországban 2022. év végi adatok szerint már 60 olyan vállalat működik, amely közvetlenül vesz részt a lítiumion-akkumulátorok gyártásában.

Mindemellett a kontinensünkön más országokban is már működő gyárakról lehet beszélni: Franciaországban, Spanyolországban, Olaszországban, Nagy-Britanniában, Hollandiában és Svédországban is. A nemzetközi példák is jól mutatják azt, hogy ezért az iparágért most hatalmas verseny zajlik egész Európán belül, sőt az egész világon belül, és Magyarországnak az az érdeke, hogy ebben a versenyben részt vegyen. De természetesen, ahogy ezt már a kormány többször is kifejtette  és itt egy vitanap keretében, azt gondolom, hogy ezeket az érveket, szempontokat el tudtuk mondani , az a legfontosabb számunkra, hogy a lehető legszigorúbb környezetvédelmi szabályokat betartsák egyébként minden beruházás esetében Magyarországon.

Ezzel kapcsolatban a hatóság a legmagasabb szintű környezeti hatásvizsgálati eljárást folytatja le a debreceni akkumulátorgyár esetében is. Az eljárás során nemcsak a környezetvédelmi hatóság, hanem a népegészségügy, a talajvédelem, a katasztrófavédelem, az örökségvédelem, a természetvédelem is ellenőrzi a beruházással összefüggő dokumentációkat. Azt gondolom, hogy ezeket a szempontokat fontos figyelembe venni, és bár most képviselő úr nem a környezeti, természetvédelmi kérdéseket vetette fel, de azért én két dolgot szeretnék kiemelni, ami nemrég nyert aktualitást.

Az egyik a saját választókerületemben zajlott, így gyakorlatilag a napokban a zempléni tájegységben megvalósult komplex élőhelyfejlesztési projekt során mintegy 1316 hektár terület kezelését és fejlesztését sikerült elvégezni: a természeti környezet több száz évvel ezelőtti egészséges állapotának a helyreállítása, a terület ökoszisztémájának javulása érdekében az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósága, az Európai Regionális Fejlesztési Alap és a magyar kormány által nagy összegben támogatott beruházás kapcsán; illetve szeretném itt a Ház falai között felhívni a figyelmet a TeSzedd! akcióra is, amelynek során az „Önkéntesen a tiszta Magyarországért” akció 11. alkalommal kerül megrendezésre, április 11-éig lehet regisztrálni. Azt gondolom, hogy ez az akció már a múltban is bizonyított azzal kapcsolatban, hogy hogyan tud a magyar lakosság, a társadalom összefogni annak érdekében, hogy tiszta legyen Magyarország, és gyakorlatilag a Föld napján, április 22-én fog indulni az akció, április 22-étől április 28-áig.

Arra biztatom az LMP-frakciót, hogy ők is vegyenek részt ebben a programban, és mindenkit ugyanerre biztatok. Kérem, hogy képviselő úr pedig támogassa ezeket az akciókat. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai