Készült: 2024.05.08.23:32:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2023.04.17.),  187-188. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:   185-186   187-188   189-190      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Bencze képviselő úr. Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselője: „Meddig még?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Akár folytathatnám is kiváló képviselőtársam sorait, hiszen ha a magyar családok szemszögéből vizsgáljuk azt, hogyan érinti őket az, ami Magyarországon történik, akkor azt látjuk, hogy az élelmiszerár-robbanás, a gyermeknevelési cikkek árrobbanása és azon, általunk már többször szorgalmazott online árfigyelő rendszer ki nem építése, elmaradása az utóbbi években egy legalább háromszoros terhet ró ezekre a családokra.

Azt is tökéletesen látnunk kell, hogy a gyenge forint ezt csak megfejeli. Látom én is a hozsannázó cikkeket, írásokat, elemzéseket, miszerint nem tudom, mekkora rekordot ért el a magyar forint. Nagyon örülünk annak, hogy most néminemű erősödés kimutatható, de azért jegyezzük meg, hogy a legelső fegyveres konfliktusról szóló híreket megelőzően a forint árfolyama azért még mindig alacsonyabb volt, mint ezekben az órákban. És ha visszautazunk egy kicsit a képzeletünkben 2010-ig, akkor arra emlékezhetünk, hogy 266-270 forintot kellett fizetni egy euróért.

Ugye, a mostani, még mindig 370 fölötti szintről is elmondható, hogy a rajtam lévő nyakkendőt, a telefont, a cipőt, bármi egyebet, általában a kereskedő cégek mindig euróért szerzik be, és Portugáliában, Spanyolországban, Franciaországban jellemzően ugyanannyiba kerülnek ezek az áruféleségek. És itt a tartós fogyasztási cikkekre ugyanúgy gondolhatunk. És talán a hazai előállítású élelmiszeren kívül mindent érint a forint brutális gyengülése, de még azt is, hiszen a hazai előállításhoz is kellhet külföldről hozott gép, növényvédő szer, vegyszer, bármi egyéb. Tehát összességében a gyenge forint leönti egy negatív sziruppal ezt az egész folyamatot, terheli a családokat.

De az online árfigyelő ennek még mindig gátat szabhatna. És bár évekig hallgattuk, hogy ez nem egy annyira jó módszer, pontosabban nem érkezett rá reakció, most mégis eljutott oda a GVH, hogy a Gazdaságfejlesztési Minisztériummal karöltve elkezd ezzel foglalkozni. De hát, azt látjuk, hogy lehet ezt csinálni jól és lehet rosszul. Mi azt szeretnénk, hogy ha öt év elteltével megvalósítják az ötletünket, csinálják ezt teljesen jól. Ennek alapfeltétele, hogy minden termékcsoportból minden áruféleséget egy online rendszerben le lehessen keresni, le lehessen kutatni; mindezt fogyasztóbarát módon kell megvalósítani. Tehát egy olyan honlapot szeretnénk végeredményként látni, ahová az adott termékcsoport akár márkanévszintig lemenve beüthető, és egy színkód által rögtön láttathatóvá válik, hogy ennek az adott esetben nagymértékű árváltozása, árnövekedése mögött álle piaci folyamat vagy sem, illetve feltételezhetőke olyan spekulatív folyamatok, amelyek az utóbbi hónapokban tetten érhetők voltak. Hiszen érdekes módon, ahogyan a hatóság elkezdte vizsgálni, mondjuk, a tejtermékek piacát, volt, aminek 30 százalékot esett az ára. Az azt megelőző három évben valahogy nem akart esni az ára, hirtelen, amikor célzott vizsgálatok kezdődtek el, akkor ezek a multicégek egymásra licitáltak a prospektusaikban és az akciós kiadványaikban, és érdekes módon el tudott kezdeni csillapodni az adott áruféleségnek az ára.

Éppen ezért üdvözlöm, üdvözöljük azt a Jobbik-Konzervatívok közössége nevében is, hogy a Gazdasági Versenyhivatal aktivizálta magát ezen a téren. Még azt is tudnám támogatni, hogy a bírság összege, a lehetséges maximum növekedjen, de azt látom, hogy ezek a multihálózatok olyan irdatlan mennyiségű extraprofitot realizálnak, és halmoztak fel, hogy nagyon nehéz egy reális, életszerű bírságmaximumot megállapítani az esetükben, de támogatjuk ezt a folyamatot. De sokkal jobban hiszek a nyilvánosság erejében, sokkal jobban hiszek abban, hogy ha az online árfigyelő rendszer egy érthető színkóddal mindenki számára láttathatóvá teszi, hogy a fogyasztót, a vásárlót, a polgárt ebben az esetben az adott cég átverie vagy sem. Ha ezt tökéletesen láthatom egy zöld, illetve egy piros színkóddal, akkor, úgy gondolom, hogy a nyilvánosság ereje, a magyar vásárlók bizalmának megtartása vagy annak a megrendülése sokkal durvább pozitív vagy negatív hatást tud gyakorolni ennek a cégnek a gazdasági életére, mint bármifajta GVH-s bírság.

Éppen ezért arra szólítjuk fel a kormányt, hogy vegye rettenetesen komolyan ennek a rendszernek a kimunkálását. Mi természetesen az általunk összegyűjtött szakmai tapasztalatot ezen a téren letesszük ide a parlament közös asztalára, de mindenképpen olyan rendszert akarunk, ami nemcsak egy látványpékség, nemcsak egy-egy termékcsoport esetében, szelektíven tesz lehetővé valamifajta vizsgálódást, hanem fogyasztó-, vásárlóbarát módon, egy egyszerűen használható online felület közbeiktatásával érjük el azt, hogy a vásárlók ereje és a polgárok bizalma dönthessen arról, hogy egy cégcsoport viselkedésének vane helye a magyar piacon vagy pedig egyáltalán nincsen. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:   185-186   187-188   189-190      Ülésnap adatai