Készült: 2024.05.20.16:26:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2022.10.03.), 85. felszólalás
Felszólaló Novák Előd (Mi Hazánk)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:13


Felszólalások:  Előző  85  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A NATO-tagállamok bővítésének magyar vétóját szorgalmazza a Mi Hazánk Mozgalom, mert a világháború felé tett újabb lépés, provokáció volna a katonai szövetség bővítése Oroszország határán, míg a semleges zóna nemzetközi érdek. Egyetérte a kormány ezzel, s támogatjáke a magyar Országgyűlés által alkalmazható vétót? A NATO-tagok közül rajtunk kívül már csak Törökország nem ratifikálta a bővítést, de lényegében Ankara is kiegyezett, így most rajtunk a világ szeme.

Nincs bajunk Finnországgal és Svédországgal, de az ő érdekük is, hogy ne szélesítsük a háborús konfliktust a NATO-hoz való csatlakozásukkal épp most. Európa békéje és a törékeny egyensúly akkor biztosított, ha a NATO és Oroszország nem vagy csak alig határos egymással, mert van egy katonailag semleges vagy úgynevezett pufferzóna. Eddig északon Finnország és Svédország töltötte be ezt a szerepet, Közép-Kelet-Európában pedig Ukrajna. Az elmúlt fél évben láthattuk, hogy ennek a pufferzónának a megszüntetésére, azaz Ukrajna globalizálására, a nyugati szövetségbe való integrálására irányuló kísérletet automatikusan a másik fél durva reakciója követi. Ezért elengedhetetlenül fontos, hogy ebben a helyzetben, a konfliktus világháborúvá szélesedésének elkerülése érdekében katonailag semleges legyen Oroszország szomszédsága, tehát Finnország, Svédország, sőt Ukrajna és délebbre a többi volt szovjet tagköztársaság is.

Magyarországnak felelőssége van abban, hogy függetlenség helyett sajnos idegen katonai felvonulási területté vált hazánk. Fegyverszállítmányok mehetnek át rajtunk, Románián és Szlovákián keresztül Ukrajnába. A Magyar Honvédség parancsnoka júliusban titokban meg is látogatta az ukrán vezérkart; erről csak utólag, ukrán híradásból értesültünk. Az ottani fegyveres erők vezetője úgy nyilatkozott, hogy elégedett Ukrajna és Magyarország katonai együttműködési szintjével. Vajon mit tudhat még ő, amit a kormányunk nem köt az orrunkra? Azóta mindenesetre sajnos a balti légteret is magyar Gripenek biztosítják, és már konfliktusba is kerültek orosz vadászgépekkel.

A Mi Hazánk Mozgalom szerint itt az ideje, hogy a NATO-bővítés vétójával Magyarország végre fellépjen a háború kiszélesítése ellen. A döntés hivatalosan a magyar Országgyűlés kezében van, de nyilvánvalóan meghatározó lesz a kormánypárti képviselők számára a kormány álláspontja, hiszen 2010 óta minden interpellációra adott minisztériumi választ elfogadtak a mamelukok. Szerintük mindig minden miniszterüknek igaza van. Míg 2010 előtt egyébként minden ciklusban volt olyan interpelláció, melynek válaszát az Országgyűlés nem fogadta el, csak azóta utasítanak el csípőből minden jogos kritikát is. Hát, ennyit a nemzeti együttműködés rendszeréről.

De mi lesz a NATO keleti bővítésével (Az elnök jelzi az időkeret leteltét.), a világháború felé tett újabb lépéssel? Azt támogatja vagy a békepárti vétót? Államtitkár úr, várom érdemi válaszát. (Szabadi István tapsol.)




Felszólalások:  Előző  85  Következő    Ülésnap adatai