Készült: 2024.05.20.15:01:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2022.10.03.), 8. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Pénzügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Nem először szólal föl ebben a kérdésben az Országgyűlésben. Azonban szeretném önt emlékeztetni arra, hogy több kérdésben önök egyetértenek a kormánnyal, illetve az Országgyűlés többségével, például a globális minimumadó elutasításával, amit az országgyűlési határozati javaslat tárgyalásakor önök ki is fejeztek. Vagy abban is egyetértenek, hogy a kormány ebben a nehéz gazdasági helyzetben extraprofitadót vezetett be több ágazatra, ahol nem várt jövedelem keletkezett, és abból a jövedelemből többletadót szed be az állam azért, hogy a politikailag meghatározott céljait, így a rezsicsökkentés támogatását, a családok támogatását, munkahelyek létrehozását vagy a nyugdíjak értékének a biztosítását tudja politikai szempontból pénzügyileg a költségvetésen keresztül finanszírozni.

Ön az elmondottak szerint a kiküldött számlákban keres megoldásokat. Ezzel szemben én azt mondom önnek, a magyar kormány nem tehet arról, hogy jelenleg ilyen súlyos gazdasági nehézség van az energiaárak szempontjából. Nyilvánvaló, hogy az Európai Unió ezt a szankciós politikájával érte el, és ha jól látjuk, akkor ennek még nincs is vége, a következményei pedig egész Európát tekintve beláthatatlanok. A magyar kormány viszont az átlagfogyasztásig biztosítja a válság előtti árakon a rezsiszámlák támogatását. Ezzel Európában teljes egészében egyedül van. Egyedül van azzal, hogy arra ösztönzi az embereket, hogy csökkentsék az energiafogyasztásukat, és ha ezt megteszik, akkor nyilvánvalóan még kevesebb rezsiszámlát fognak befizetni.

Ami a globális nagyvállalatok megadóztatását illeti: ön mindig fölhoz egy példát  ezt a digitális példát, ezt az osztrák példát , amiről szeretném elmondani, hogy annál Magyarországnak egy sokkal jobb, kidolgozottabb és az Európai Unió által is elfogadott adója van, és ezt úgy nevezik, hogy reklámadó. Igaz, a reklámadó kérdését a gazdasági nehézségek miatt a magyar Országgyűlés felfüggesztette, így 2022. december 31-éig nem kell fizetni. De a reklámadó újbóli bevezetése napirendre kerülhet ősszel az adótörvények tárgyalásánál, s ezt már az Európai Unió is elfogadta. Ugyanakkor pedig az osztrák mintáról  amiről nem tudjuk, hogy működike és mennyi bevételt hoz Ausztriának; lehet, hogy önnek jobb rálátása van az osztrák költségvetésre  mi nem tudjuk, hogy az egyáltalán működőképese, azt viszont tudjuk, hogy nem felel meg az Európai Unió előírásainak és szabályainak.

Amikor ön a miniszterelnök úrral vitázott, az is elhangzott, hogy akkor tudjuk bevezetni a digitális cégekre az általános adót, ha az Európai Unióban ebben egység van. Önök pontosan azért utasították el a globális minimumadó bevezetését, mert az eredeti elképzelés szerint ennek része lett volna ez az adóztatási forma is, azonban a tárgyalások során hogy, hogy nem, valamilyen érdekek mentén ez kikerült ebből, és csak a társasági adó 15 százalékra való emelése maradt benne, ami Magyarország számára az adózás tekintetében megszerzett versenyelőny elvesztését jelentette volna. Azt a vádat vagy kritikát, hogy a magyar kormány a multik mellett állna és nem adóztatja meg őket, vissza kell hogy utasítsam, hiszen pontosan a tények, a bevezetett törvények és jogszabályok bizonyítják ennek az ellenkezőjét. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai