Készült: 2024.05.12.11:31:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap (2023.03.27.),  29-32. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:02


Felszólalások:   25-28   29-32   33-38      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Simicskó István frakcióvezető úr, KDNP-képviselőcsoport: „Azonnali tűzszünetre és béketárgyalásokra van szükség” címmel. (Dr. Vadai Ágnes: Éljen a béke! Peace!) Frakcióvezető úr, öné a szó. Csak megvárjuk, amíg még Vadai képviselő asszony befejezi. (Dr. Vadai Ágnes: Hazámat szolgálom.) Köszönöm szépen. Megtisztelő. Parancsoljon, frakcióvezető úr!

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Hadd kezdjem úgy, hogy az ókori Kínában élt egy filozófus, aki sok bölcsességet hagyott ránk, az emberiségre, Lao-ce-nek hívták, aki egy bivaly hátán, az írások szerint legalábbis egy bivaly hátán járta be az ókori Kínát azért, hogy lassan haladva meglássa a lényeget, az értéket a rohanás és a kapkodás helyett. Ő maga azt hagyta hátra többek között, hogy a nyugalom a mozgás irányítója. Tehát a nyugalom a mozgás irányítója akkor különösen, amikor indulatok feszülnek egymásnak, akkor, amikor háborús héják lepték el Európa egét, és amikor a gyűlölet egyre inkább erősödik. Szerintem fontos, hogy kellő higgadtsággal kiálljunk a béke mellett. Ezt teszi a magyar kormány, egészen pontosan Vatikán mellett a magyar kormány az, aki Európában a békét és a párbeszédet szorgalmazza, ezenkívül még Izrael és Kína is béketervvel hozakodott elő és állt elő. Azt hiszem, hogy ezekre figyelnünk kell és ezt látnunk kell.

Ezzel szemben látjuk, hogy háborús hangulatot szítanak egyesek Brüsszelben és máshol, baloldali politikusok és liberálisok, még több lőszert, még több harckocsit, még több vadászrepülőgépet és fegyvereket szállítanak Ukrajnának, és egészen hosszú távon tervezik mindezt lebonyolítani. Sőt, most a napokban megjelent hír, hogy az Egyesült Királyságban szegényített urántartalmú lőszereket fognak szállítani majd Ukrajnába az ukrán hadsereg megsegítésére. Ez azt mutatja, hogy az a felelősség, amikor a nyugalom és a bölcsesség kellene hogy megjelenjen és uralkodjon döntéshozó politikusok fejében, akkor a háborús uszításnak engedve, sőt ők maguk is uszítanak ebben a helyzetben, még komolyabb fegyvereket, még több emberi élet kioltására alkalmas eszközt küldenek a frontra, ami nem hozza előrébb a békét semmiképpen sem.

Tisztelt Képviselőtársaim! Sokan már a harmadik világháborúról szólnak és írnak, többek között Kissinger maga, aki azért mindenképpen a biztonságpolitikában óriási névnek számít. Aggasztják azok a hírek, amelyeket lát a háború kapcsán, és utal arra, hogy az első és a második világháború előtt is voltak katonai konfliktusok közvetlenül a két világháború előtt, az 1912-es, ’13-as balkáni háborúkra is utal, többek között az abesszíniai háborúra 1936-ban, sőt a spanyol polgárháborúra, amely ’36 és ’39 között zajlott, közvetlenül a második világháború kirobbanása előtt. De utalhat arra is, hogy 1937-ben Kína és Japán között is volt fegyveres konfliktus és háború. Tehát nehogy a mostani ukrán-orosz konfliktus, háború előfutára legyen egy szélesebb háborúnak, adott esetben egy harmadik világháborúnak! Mi ezt messzemenőkig szeretnénk elkerülni. Azt hiszem, hogy minden jóérzésű és józan gondolkodású ember ezt kívánja. Ezért van szükség kellő nyugalomra, kellő bölcsességre, hogy lássuk, hogy ezek a folyamatok hová fajulhatnak, ha nem teszünk semmit.

És akkor kérdezhetnénk azt is nyugodtan e Ház falai között, hogy ha már van béketerv, ugyanis Kínában is megfogalmaztak, Vatikánban is béketervet az orosz-ukrán háborúban, akkor hol van az Egyesült Államok béketerve, hol van Brüsszel béketerve. Nem látunk ilyet, háborús forgatókönyvet látunk inkább, nem béketervet; ahelyett, hogy a békét előre hoznánk, párbeszédet sürgetnénk a felek között, és mindenki mindent megtenne a maga erejéből, hogy ez bekövetkezzen mielőbb, hogy ne haljanak meg értelmetlenül emberek, ukránok és oroszok és mások is ebben a szörnyű testvérháborúban.

Tisztelt Képviselőtársaim! Szerintem helyes a magyar kormány álláspontja, és valóban szerintem az, amikor az Egyesült Államokok vezető politikusai kijelentik, hogy nem akarnak tűzszünetet az orosz-ukrán fronton, akkor föltehetjük a kérdést, hogy miért ne akarnának, és miért nem akarnak. Vajon miért nem akarnak, mi az oka annak, hogy a háborút szítják inkább? A béke minden civilizációban érték, minden emberi közösség számára érték, a béke adja meg a boldogulás lehetőségét valamennyi tisztességes ember számára. Úgyhogy minden olyan lépést, amely a békét előre hozza, nyilván ez fegyverszünettel kezdődne, messzemenőkig támogatni kell a jövőben is. Ráadásul, amikor nincs túl sok béketerv az asztalon, akkor valóban minden ilyen dokumentumot érdemes figyelemre méltatni és megvitatni. Azt hiszem, hogy eszerint kell a jövőben eljárnunk.

Tisztelt Képviselőtársaim! Számos olyan téma van még, ami nyilván megvizsgálva azt, hogy a szankciós politikához kik milyen módon csatlakoztak, azért azt kell mondjam, hogy körülbelül negyven ország van, aki a szankciós politikát támogatja Oroszországgal szemben, mondjuk, százötven ország meg látja, hogy ennek semmilyen értelme nincsen. Nem olyan régen kint jártunk Latorcai Jánossal, Balla Mihállyal az Interparlamentáris Unió Közgyűlésén (Dr. Vadai Ágnes közbeszólására:), Vadai Ágnes is kint járt, igen, bár ő háborúpárti, de mi nem támogattuk a háborút, alapvetően viszont sajnos tényleg azt kell mondjam, ez most Európa számára a legnagyobb probléma, a szankciós politika, az elhibázott szankciós politika, az energiabiztonság garantálása nélkülözhetetlen, de ezt csak a béke körülményei között lehet megteremteni.

Úgyhogy támogatjuk a kormányt a béke melletti további kiállásában. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm frakcióvezető úr felvetéseit. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Menczer Tamás államtitkár úr kíván válaszolni az elhangzottakra. Öné a szó.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Ez a mai ülésnap is világosan megmutatja a helyzetet, a kormány és a kormánypártok békét akarnak, azonnali tűzszünetet és békét, a baloldal ezzel szemben háborúpárti. Itt csak a szereplők változtak az elmúlt órákban: az első félidőben a Varju László-Tordai Bence-kórus skandált a fegyverszállítások és a háború mellett; most a hölgykórus került előtérbe: Kálmán Olga, Vadai Ágnes, de a szólam és a tartalom teljes mértékben változatlan. (Közbeszólások a DK soraiból.) Ráadásul, ha jól értem, Vadai képviselő asszony ezt meglehetősen vidáman és jó hangulatban teszi, ami külön furcsa. Lehet, hogy a pártelnök úrral volt közös ebéd, de most ettől tekintsünk el. (Derültség a kormánypárti sorokban.)

Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! A helyzet rendkívül súlyos, ugyanis, ahogyan ön is arra utalást tett, olyan fegyverszállítások, fegyvertelepítések vannak napirenden, sőt történnek, amelyek a nukleáris eszkalációt vetítik előre. Emellett most már olyan nyilatkozatokat hallhatunk, amelyek arról szólnak, hogy mely országok küldenének katonákat ebbe a konfliktusba, értelemszerűen az oroszokon és az ukránokon kívül.

(14.30)

Láttunk már korábban nagy országból olyan külügyminiszteri nyilatkozatot, amely arról szólt, hogy mi harcolunk az oroszokkal  mondta ezt a német külügyminiszter, emlékezhetünk , tehát jóformán háborús félként hivatkozott a saját országára. Tehát a helyzet rendkívül súlyos, minden fejlemény a súlyos eszkaláció irányába mutat. Egyértelműen alá kell húznunk, hogy a harmadik világháborúhoz soha nem voltunk olyan közel, mint amennyire közel sajnálatos módon jelenleg vagyunk.

Emellett azt is el kell mondani, tisztelt frakcióvezető úr, tisztelt Ház, hogy a békét elkezdték címkézni, amit egy rendkívül veszélyes fejleménynek gondolok. Azt mondják, ha jelenleg békét kötnének, az nem lenne igazságos, nem lenne tisztességes, nem lenne fair ez a béke  mondja a teljes baloldal kivétel nélkül, a Momentumtól a Gyurcsány-párton át a Jobbikkal bezárólag , holott ezzel szemben a képlet egészen egyszerű: a béke jó, a háború meg rossz, és ez a legfontosabb igazság. Aki nem akar azonnali békét és azonnali tűzszünetet, aki azt mondja, hogy a béke unfair, tisztességtelen, az valójában nem akar békét, hanem a háború folytatását akarja, így tehát háborúpárti; ez sajnos igaz a teljes magyar baloldalra.

Még valamit hozzunk ide! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Itt ma sokat hallottunk a svédekről, a finnekről, Amerikáról, az oroszokról, és a teljes baloldal ezek közül éppen aktuálisan az egyikhez próbálta a magyar külpolitikát viszonyítani, mindig valakihez; mindig az a kiindulópont, hogy mások mit mondanak, mások mit szólnak hozzá, másoknak mi az érdeke. Ezzel szemben a magyar külpolitika, a kormány és a Külügyminisztérium kizárólag a magyar érdeket tartja szem előtt. Ezt a magyar baloldal azért nem tudja feldolgozni, mint arra már volt lehetőségem a mai vitanap során utalni, mert a koordináta-rendszerében ezt nem tudja elhelyezni, ugyanis soha nem csinálta, mármint hogy a magyar érdek képviseletét.

Azt is hadd hozzam ide, ha már a svédeket és a finneket ma a baloldali kollégák sokat emlegették, hogy róluk kérdeznek, róluk érdeklődnek, a finn és a svéd NATO-integrációs folyamatról, de például a kárpátaljai magyarok helyzetéről és sorsáról egy szót nem ejtettek; úgy látszik, a magyar érdek ilyen vonatkozásban sem fontos számukra. A magyar kormány kiáll a kárpátaljai magyarok mellett, az elveszett jogaik visszaadását követeljük, és azt, hogy a meglévő jogaikat, illetőleg a korábbi jogaikat is tartsák tiszteletben Ukrajnában. Ez az alapvető feltétel azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormány milyen álláspontot alakít ki Ukrajna európai uniós és NATO-, euroatlanti integrációjával kapcsolatban. (Zaj, mozgás.)

Még hadd hozzak ide egy vagy két kérdést! A lőszer- és fegyverszállítás kérdése: akárhogy szorgalmazza a magyar baloldal, akárhogy követeli (Az elnök csenget.), a kormány továbbra sem fog lőszereket, fegyvereket és katonákat sem küldeni a háborúba, nem is támogatunk ilyen intézkedéseket, és nem is veszünk ilyenben részt.

Az energetikáról zárógondolatként. Itt az elmúlt felszólalások során hallhattunk az energetikáról. A kedvencem a Momentum aktuális elnökének felszólalása volt, aki nem is tudom, valami olyasmit mondott, hogy semmit nem tettünk a diverzifikáció érdekében, rossz az orosz gáz és rossz a szerződés. Az orosz gáz nélkül a magyar gazdaság összeomlana, a családok nem tudnának fűteni, nem tudnák a mindennapjaikat élni. A diverzifikáció kapcsán pedig mi mindent megtettünk, mi bárhonnan (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), bármelyik irányból tudunk gázt vásárolni, ha van forrás és van Magyarországon kívül útvonal, ezt a tényt felejtik el a baloldali kollégák. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   25-28   29-32   33-38      Ülésnap adatai