Készült: 2024.05.10.09:46:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2022.12.05.),  222-225. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:41


Felszólalások:   218-221   222-225   226-229      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Szabadi István képviselő úr, a Mi Hazánk képviselője, kérdést kíván feltenni a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszternek: „A nemzeti konzultáció minden pénzt megér?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Tájékoztatom önt, hogy Dömötör Csaba miniszterhelyettes, államtitkár úr válaszol önnek. Szabadi István képviselő úré a szó, parancsoljon!

SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! A kormány újabb nemzeti konzultációt indított, ezúttal az Oroszország elleni brüsszeli szankciókról. A Mi Hazánk Mozgalom által elítélt szankciókat önök eddig rendre megszavazták, a konzultációs kérdőíveket pedig a nyolcadik szankciós csomag elfogadása után tíz nappal kezdték el kézbesíteni. Tisztában vagyunk azzal, hogy a szankciókról időről időre újabb szavazás történik, de önök az eddigi alkalmak előtt sem kérték ki a magyar emberek véleményét.

Felmérések szerint a válaszadók kétharmada haszontalannak tartja a szankciókról szóló konzultációt. A korábbi 11 nemzeti konzultációnak sem volt nagyobb sikere, hiszen például a járvány utáni nyitásról tavaly tartott nemzeti konzultációban mindössze 528 ezren vettek részt. Ezzel szemben a nemzeti konzultációk rengeteg közpénzt emésztenek fel, összköltségük 2010 óta a jelenlegivel együtt elérheti az 55 milliárd forintot, ez hatalmas pénz.

Fontos az emberek véleménye, sőt a legfontosabb, de a nemzeti konzultációkkal a magyar emberek helyett valójában különböző cégek járnak jól. A kormányzati kommunikációs tendereket 2015 óta folyamatosan a New Land Média Kft. és Lounge Designe Kft. nyeri el, így az állami szervek velük kötelesek szerződni.

(18.00)

A két cég adózott eredménye az elmúlt hét évben 34 milliárd forint volt, csak a Miniszterelnöki Kabinetirodával megkötött szerződések összege eléri a 200 milliárd forintot. Javaslom egyébként nonprofit módon kivitelezni a nemzeti konzultációt, akkor még talán hihető is lehetne az őszinte kíváncsiság az emberek véleményét illetően.

Kérem tisztelt válaszukat azzal kapcsolatban, hogy a milliókat érintő rezsiharc feladásáról vagy a katatörvény módosításáról miért nem indítottak nemzeti konzultációt. Miért nőttek a többszörösére 2015 óta a nemzeti konzultációk reklámköltségei? Nem gondolják, hogy ezek a hatalmas pénzek sokkal hasznosabban is szolgálhatnák a magyar emberek érdekeit? Kérem szíves válaszukat. Köszönöm. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Dömötör Csaba államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon, miniszterhelyettes úr, öné a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Annyiban vitatkozom önnel, ha Magyarországon egymillió ember elmondja a véleményét bármiről, az szerintem nem kevés, hanem sok. Jó pár olyan ellenzéki párt van, amely örülne, ha ennyi szavazatszámot kapna; szerintem a nagyságrendek ügyében ezt érdemes tisztázni.

Az, hogy miért szerepelnek ezek a kérdések a konzultációban? Azért, mert mindannyiunk életét érintik, ami egyébként nem zárja ki azt, hogy más kérdésekben is legyen ilyen, vagy éppen itt, a parlament nyilvánossága előtt ezeket napirendre emeljük.

Az írásbeli beadványában úgy fogalmazott, hogy a kormány feladta a rezsiharcot, és miért nincs erről szó a konzultációban. Ez nincs így. Nem adtuk fel, ami két dologból is látszik: egyrészt jár a rezsitámogatás az átlagfogyasztásig, másrészt az elejétől fogva elleneztük azokat a szankciókat, amelyek alapjaiban károsak az európai gazdaság és a magyar gazdaság számára. Ezek aktuális kérdések, tehát nagyon is aktuális, hogy erről minél több magyar ember elmondja a véleményét. Például ön is jár az utcákon, döntöttek az olajszankciókról, ez most lép életbe, és látszódik is a következménye: ellátási zavarok és várhatóan további áremelkedések. Ez nincsen rendjén.

Mi mentességet kaptunk az alól, hogy ne tudjunk szállítmányokat kapni Oroszországból. Tehát a szállítási korlátozások alól mentességet kaptunk, de az árhatás nagyon is fog minket érinteni, ha egész Európában nőnek az árak. Aztán dönteni akarnak a gázszankciókról. Ki akarják terjeszteni a szankciókat a nukleáris energiára. Nem kell önnek részleteznem, hogy a paksi bővítést vagy a Paksi Atomerőmű jelenlegi működését ez hogyan befolyásolja.

Nem várjuk el önöktől ellenzéki pártként, hogy mindenben támogassák a kormányt, de  elvileg nemzeti pártként  arra kérem, hogy ne tagadják le, hogy a szankciós politikának gyászos következménye van. Ezen változtatni kell, magától nem fog menni, ezért van szükség vitákra, tárgyalásokra és szükség esetén konzultációra. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   218-221   222-225   226-229      Ülésnap adatai