Készült: 2024.05.10.18:28:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2022.12.05.),  133-140. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:56


Felszólalások:   133   133-140   141-162      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszter úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Z. Kárpát Dániel, Lukács László György és Brenner Koloman, a Jobbik képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök úr?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Jobbik frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Tisztelt Országgyűlés! Ander Balázs, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Munkából a temetőbe?” címmel. Miniszterelnök úr távolléte miatt válaszadásra Navracsics Tibor miniszter urat jogosította fel. Tekintettel arra, hogy a Jobbik frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy a kérdést feltevő képviselő elfogadja a helyettes válaszadót, a képviselő urat illeti a szó az azonnali kérdés feltevésére. Parancsoljon!

ANDER BALÁZS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kíváncsi vagyok, hogy kormánypárti képviselőtársaim tudjáke, kikről van szó: többet dolgoznak, mint a németek, de kevesebbet keresnek, mint a románok. Bizony, azon magyar munkavállalókról beszélek, akiket a multik globális termelési láncainak aljára száműztek. Azokról beszélek, akiket messze nem fizetnek meg az értékükön, azokról, akiket a neoliberális kormányzati használati kézikönyv szerint bizony korlátlanul kizsigerelhető egyfajta munkaerőállatnak vagy biorobotnak tekintenek. Holott OECD-adatok szerint 30 százalékkal többet dolgoznak éves viszonylatban, mint a németek, és ha mondjuk, a román minimálbért nézzük, akkor annak bizony szégyenszemre jövőre a nettója is le fogja előzni a hazai minimálbért, és akkor nem beszéltünk a szlovák vagy éppen a lengyel értékekről, amelyek 200 euróval haladják meg a hazai szintet. S akkor a vásárlóerő-értékről szintén nem beszéltünk, meg arról sem, hogy mondjuk, hogyan fordulhat elő abszurdisztánban az, hogy holott az agráradottságaink kiválóak, ennek ellenére 50 százalékos brutális élelmiszerár-robbanással találkozhatunk.

Nos, ha ezt mind összevetjük, akkor ki kell mondanunk azt, hogy a magyar munkavállalókat egész egyszerűen kifacsarják. S mindez meg is mutatkozik a hihetetlenül rossz népegészségügyi mutatóinkban, valamint tragikus mortalitási adatainkban, mert a magyar férfiak idő előtti egészségromlása, valamint korai halálozása döbbenetesen, hihetetlenül rossz képet mutat. Sokan a munkából egyenesen a temetőbe mennek, egy percet sem tudnak pihenni.

Éppen ezért tisztelettel kérdezem, mikor gondolják végre úgy, hogy igazságos lenne a magyar hölgyekhez hasonlóan a férfiak számára is biztosítani azt, hogy negyven év ledolgozott munkaviszony után végre egy kicsit pihenhessenek. Várom a választ. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Navracsics Tibor miniszter úrnak. Parancsoljon, miniszter úr!

DR. NAVRACSICS TIBOR területfejlesztési miniszter: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim és Képviselőtársam! Valóban nem vagyok nyugdíjreform-szakértő. Azt kell mondjam, hogy ami a magyar munkavállalók helyzetének a leírását illeti, ha nem is ennyire drámai jelzőkkel, de sok tekintetben egyetértünk. De ez szerintem egy hosszú út, nem most keletkezett ez a probléma, gyakorlatilag a morbus hungaricus óta, azt mondhatjuk, hogy 150-180 éve ez a helyzet. Lépésről lépésre léphetünk előre. Szerintem ez tipikusan egy olyan terület, ahol nemzeti konszenzust lehetne kialakítani.

Amin dolgozunk, ami a lehetőségeinken belül van, az az egészségügyi ellátórendszer javítása, a munkavállalók helyzetének a munkajogi szabályozáson keresztül történő javítása. De teljesen igaza van, az anyagi körülmények nem érik még el azt a szintet, hogy elégedettek lehetnénk. Az ország egészségügyi állapota is aggodalomra ad okot. Tudjuk mindannyian, hogy majdnem minden rossz egészségügyi statisztikában az élen vagyunk, és minden jó egészségügyi statisztikában hátul.

Én azt javaslom, hogy egy több nemzedéken keresztül formálódó nemzeti konszenzus jegyében tegyünk ennek érdekében lépéseket. Én biztos, hogy készen állok erre. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm miniszter úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak.

ANDER BALÁZS (Jobbik): Miniszter úr, köszönöm szépen a válaszát. Őszinte leszek, roppant mód meglepett ez a korrektség, viszont mégsem tudom elfogadni. (Derültség a kormánypárti oldalon.) Azért nem tudom elfogadni az ön válaszát… (Rétvári Bencének:), államtitkár úr hiába nevet ilyen gúnyosan, megvan az oka, hogy miért nem tudom elfogadni ezt a választ. Miközben például egy magyar férfiember 61,5 év egészségben eltöltött élettartamra számíthat, ezzel szemben egy svéd sorstársa 11 évvel több egészségben eltöltött évvel kalkulálhat. S miközben ilyen statisztikai adatokkal találkozunk, aközben önök olyan törvényeket hoznak, amelyek például a munkába belebetegedett, belerokkant emberek esetében lehetővé tennék azt, hogy végkielégítés nélkül felmondást kényszerítsenek rájuk.

Akkor hogy is van ez? A szép szavak gyönyörűen csengenek, a valóság azonban ennél sokkal-sokkal szomorúbb a magyar ugaron. Tehát, miniszter úr, kérem szépen, hogy igazítsák a tetteiket a szavaikhoz. Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg a miniszter urat. Öné a szó, miniszter úr.

DR. NAVRACSICS TIBOR területfejlesztési miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársam! Köszönöm szépen. Látja, önt meglepte az én korrektségem, de engem nem lepett meg, hogy ön nem fogadta el az én korrektségemet. Végül is itt vagyunk Magyarországon, ez a magyar politika. Ennyit a nemzeti konszenzusról. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   133   133-140   141-162      Ülésnap adatai