Készült: 2024.05.09.18:24:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

101. ülésnap (2024.02.26.),  74-81. felszólalás
Felszólalás oka Közjogi méltóság megválasztása
Felszólalás ideje 32:33


Felszólalások:   74   74-81   82-87      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, jegyző úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a határozathozatal következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadjae az S/7428. számú javaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a javaslatot 189 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Most engedjék meg, hogy nagy tisztelettel köszöntsem dr. Sulyok Tamás köztársaságielnök-jelölt urat és vendégeit (Hosszan tartó taps a kormánypárti képviselők soraiban.  Dr. Sulyok Tamás a páholyban felállva köszöni meg a tapsot.  Az ellenzéki képviselők nagy része elhagyja az üléstermet.), a köztársasági elnök feladat- és hatásköreit gyakorló Kövér László házelnök urat (Taps a kormánypárti képviselők soraiban.), Orbán Viktor miniszterelnök urat (Taps a kormánypárti képviselők soraiban.), Schmitt Pál volt köztársasági elnök urat (Taps a kormánypárti képviselők soraiból.  Schmitt Pál a páholyban felállva köszöni meg a tapsot.), Áder János volt köztársasági elnök urat (Taps a kormánypárti képviselők soraiból.  Áder János a páholyban felállva köszöni meg a tapsot.), valamennyi volt és jelenlegi közjogi tisztségviselőt, a magyarországi és a határon túli történelmi egyházak vezetőit (Taps a kormánypárti képviselők soraiban.), a külhoni magyar közösségek képviselőit (Taps a kormánypárti képviselők soraiban.), a diplomáciai testület tagjait (Taps a kormánypárti képviselők soraiban.), az Európai Parlament magyar képviselőit. (Taps a kormánypárti képviselők soraiban.)

Tisztelettel köszöntöm valamennyi országgyűlésiképviselő-társamat, a nemzetiségi szószólókat, valamennyi kedves vendégünket, a hazai és a külföldi sajtó képviselőit és mindenkit, aki figyelemmel kíséri munkánkat.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik Magyarország köztársasági elnökének titkos szavazással történő megválasztása.

A Házbizottság mai ülésén tájékoztatást kaptak a frakciók, hogy a Fidesz és a KDNP 133 országgyűlési képviselője dr. Sulyok Tamást jelölte köztársasági elnöknek. A Mi Hazánk frakciója 6 támogató aláírás benyújtásával dr. Csath Magdolnát jelölte köztársasági elnöknek. Az aláírásokat tartalmazó ajánlóívek S/7414. és S/7415. számokon a parlament honlapján valamennyiünk számára megtekinthetők.

Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Házbizottság az Országgyűlésről szóló törvény 11. §-ának (1) bekezdése l) pontja alapján ajánlást tesz a köztársasági elnök jelölésére vonatkozó ajánlás érvénytelenségének megállapítására.

Az Alaptörvény 11. cikk (2) bekezdése alapján a jelölés érvényességéhez az országgyűlési képviselők legalább egyötödének, azaz 40 képviselőnek a határozati házszabály 4. melléklet 1. függeléke tartalmi elemeinek megfelelő írásbeli ajánlása szükséges.

(17.00)

Tekintettel arra, hogy a Házbizottság mai ülésén a fenti kérdésben nem alakult ki konszenzus, az Országgyűlés elnöke azt javasolja az Országgyűlésnek, hogy a mai napra kitűzött választásra köztársasági elnöknek jelölt dr. Csath Magdolnára vonatkozó ajánlás érvénytelenségét állapítsa meg, tekintettel arra, hogy a jelölés érvényességéhez szükséges számú képviselői támogató aláírás hiányzik.

Most a döntés következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, megállapítjae a köztársasági elnöknek jelölt dr. Csath Magdolnára vonatkozó ajánlás érvénytelenségét. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az ajánlás érvénytelenségét 134 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 9 tartózkodás mellett megállapította.

Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy érvényes jelölés kizárólag dr. Sulyok Tamásra érkezett. Most engedjék meg, hogy ismertessem a köztársaságielnök-választás szabályait!

Az Alaptörvény 11. cikke szerint az első szavazás alapján megválasztott köztársasági elnök az, aki az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazatát megkapta. Ha az első szavazás eredménytelen, második szavazást kell tartani. A második szavazás alapján megválasztott köztársasági elnök az, aki  tekintet nélkül a szavazásban részt vevők számára  a legtöbb érvényes szavazatot kapta. Az Országgyűlés a köztársasági elnököt titkos szavazással, öt évre választja.

Tisztelt Országgyűlés! A titkos szavazás menete a következő. A képviselők az Országház alsóházi üléstermének Duna-parti folyosóján vehetik át a szavazólapokat, a nevük kezdőbetűjének megfelelő csoportból, ábécésorrendben, négy csoportban. Tájékoztatom Önöket, hogy a szektoroknál egy darab szavazólapot, továbbá egy borítékot vehetnek át. Kérem, hogy az átvétel tényét az asztaloknál elhelyezett íveken aláírásukkal igazolni szíveskedjenek. Tájékoztatom önöket, hogy a szavazás során szavazófülkét is igénybe lehet venni. Kérem önöket, hogy a szavazólapon az „igen”, „nem”, illetve „tartózkodom” rovatban helyezzék el egyértelmű jelölésüket.

Felkérem Szűcs Lajos jegyző urat, hogy röviden ismertesse a szavazás szabályait, képviselőtársaimat pedig tisztelettel arra kérem, hogy a helyükön hallgassák azt végig. Parancsoljon, jegyző úr!

DR. SZŰCS LAJOS jegyző: Tisztelt Országgyűlés! Szavazni csak a hivatalos szavazólapokkal lehet. Érvényes szavazatnak csak az minősül, amit a szavazólapon szereplő jelöltre adtak le, neve melletti „igen”, „nem” vagy „tartózkodom” négyzetben elhelyezett két, egymást metsző vonallal. Érvénytelen az a szavazat, amelyről nem lehet kétséget kizáró módon megállapítani, hogy a képviselő kire, illetve hogyan szavazott. Semmis az a szavazat, amit nem a hivatalos szavazólapon adtak le, amelyikről hiányzik a bélyegzőlenyomat, illetve ha a szavazólapot a képviselő átveszi, de nem dobja be az urnába.

Tájékoztatom önöket, hogy amennyiben a szavazólap kitöltését bárki elrontja, a szavazatszámláló bizottság urnánál tartózkodó tagjai azt bevonják, és helyette új lapot adnak ki.

ELNÖK: Köszönöm szépen, jegyző úr. Tisztelt Országgyűlés! A szavazási idő alatt az ülésterem Duna-parti folyosóján csak a képviselők, illetve a szavazásban közreműködő munkacsoport tagjai tartózkodhatnak. Bejelentem, hogy a szavazatok leadására 40 perc áll rendelkezésre, tehát erre 17 óra 44 perckor kerül sor.

A szavazás eredményének ismertetése vélhetően 60 perc múlva következik, 18 óra 4 perckor. Kérem ezt irányadónak tekinteni, mert mindez attól függ, hogy a számlálóbizottság hogyan végez.

Tisztelt Ház! A titkos szavazást elrendelem.

(Szünet: 17.04-18.10 Elnök: dr. Latorcai János Jegyzők: dr. Szűcs Lajos és Hiszékeny Dezső)

ELNÖK : (Az ellenzéki frakciók közül a DK, az MSZP, a Jobbik, a Momentum és a Párbeszéd képviselői nem tartózkodnak az ülésteremben.) Tisztelt Képviselőtársaim! Foglalják el helyüket! Folytatjuk munkánkat.

Ismételten köszöntöm vendégeinket, és bejelentem, hogy a szavazatszámláló bizottság befejezte munkáját. Megállapította, hogy a szavazás érvényességét befolyásoló esemény nem történt.

A titkos szavazásban 147 képviselő vette fel a szavazólapot. Az urnában megtalált szavazólapok száma alapján 146 képviselő adta le szavazatát. Ezek megoszlása a következő: érvénytelen szavazat 7 darab, az érvényes szavazatok száma 139. Ebből az igen szavazatok száma 134, a nem szavazatok száma 5, a tartózkodó szavazatok száma nulla. Ezek alapján a jegyzők megállapították, hogy a szavazás érvényes és eredményes volt.

Tisztelt Országgyűlés! Ismertetem az Országgyűlés határozatát: „Az Országgyűlés az Alaptörvény 10. cikkének (1) bekezdése alapján dr. Sulyok Tamást köztársasági elnökké megválasztja.” (Hosszan tartó taps.  Dr. Sulyok Tamás felállva köszöni meg a tapsot.) Folytatom, tisztelt képviselőtársaim, a határozatot: „Az Alaptörvény 11. cikk (6) bekezdése alapján a megválasztott köztársasági elnök 2024. március hó 5. napján lép hivatalba. Ez a határozat az elfogadásakor lép hatályba.”

Tisztelt Országgyűlés! Most Magyarország megválasztott köztársasági elnökének ünnepélyes eskütétele következik. Kérem önöket, hogy felállva fogadják a történelmi zászlókat, majd közösen énekeljük el hazánk himnuszát. (A teremben lévők felállnak. A vezénylő tiszt az elnöki pulpitussal szemben lévő bejáraton keresztül bejön, és az ülésterem közepéről engedélyt kér az ülést vezető elnöktől a történelmi zászlók és a nemzeti lobogó behozatalára, aki az engedélyt megadja. A fanfárok hangja mellett az elnöki pulpitus két oldalára bevonulnak a zászlók, majd egy képviselő által megadott kezdőhanghoz csatlakozva a teremben lévők eléneklik a Himnuszt.) Köszönöm szépen. Foglaljanak helyet, képviselőtársaim! (Megtörténik.)

Tisztelt Országgyűlés! Most ünnepélyes percek következnek. Felkérem dr. Sulyok Tamás megválasztott köztársasági elnök urat, fáradjon az ülésterem közepére és tegye le esküjét. Képviselőtársaimat pedig arra kérem, hogy az eskü alatt maradjunk állva. Most álljunk föl! (A teremben lévők felállnak.  Dr. Sulyok Tamás a páholyból a Terembiztos Szolgálat munkatársának kíséretében az ülésterembe lép, majd a mikrofonhoz megy.)

Felkérem Vinnai Győző jegyző urat, hogy aláírásra készítse elő az esküokmányokat, dr. Sulyok Tamás megválasztott köztársasági elnök urat pedig kérem, hogy majd az esküje letétele után azt lássa el kézjegyével.

DR. SULYOK TAMÁS köztársasági elnök: Én, dr. Sulyok Tamás fogadom, hogy Magyarországhoz és annak Alaptörvényéhez hű leszek, jogszabályait megtartom és másokkal is megtartatom; köztársasági elnöki tisztségemet a magyar nemzet javára gyakorlom.

Isten engem úgy segéljen! (Hosszan tartó taps.  Az esküokmányt dr. Vinnai Győző íratja alá, majd gratulál dr. Sulyok Tamásnak.)

ELNÖK: Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Az Országgyűlés és a magam nevében szívből gratulálok Sulyok Tamás megválasztott köztársasági elnöknek. Eredményes munkát, sok sikert, Isten áldását kívánom!

Most a megválasztott köztársasági elnök fogadja a gratulációkat. (Taps.  Dr. Sulyok Tamásnak elsőként Orbán Viktor, majd Kövér László, dr. Semjén Zsolt, Kocsis Máté, dr. Simicskó István, Ungár Péter, Toroczkai László, Ritter Imre, dr. Polt Péter, dr. Windisch László, Kozma Ákos, Rigó Csaba Balázs, dr. Senyei György Barna és dr. Varga Zs. András gratulál.)

Kérem, foglaljanak helyet! Tisztelettel felkérem Sulyok Tamás megválasztott köztársasági elnök urat, fáradjon az emelvényre, és tartsa meg beszédét. Parancsoljon, elnök úr, öné a szó.

(18.20)

DR. SULYOK TAMÁS köztársasági elnök: Köszönöm szépen. Tisztelt Házelnök Úr! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt meghívott Vendégek! Az Alkotmánybíróság elnökeként kaptam a jelölést az államfői tisztségre, és köszönöm meg mindenkinek, akit illet. Az, hogy bár megválasztott köztársasági elnökként, de egyben még az Alkotmánybíróság elnökeként is állok itt, a tisztelt Ház előtt, némiképp meghatározza, vagy ha tetszik, behatárolja a lehetőségeimet.

Úgy hiszem, nem volna sem elegáns, sem helyénvaló  az Országgyűlésben egyébként szokásos és odaillő  politikai beszéddel megnyilvánulnom. Ám, ha megengednek egy személyes megjegyzést, ez a tilalom tökéletes összhangban van személyes lelki alkatommal és életutammal, amely a jogi pálya bejárásáról szólt, a legszabadabb ügyvédségtől a legnemesebb alkotmánybírói munkáig. Megadatott, hogy dolgozhattam a végeken és a váraknál egyaránt.

A jog szeretetét és tiszteletét édesapámtól és két, nálam jóval idősebb bátyámtól tanultam, és úgy vélem, két gyermekem is ezt kaphatta tőlem, mivel mindketten a jogászi pályát választották. A jog szeretete és tisztelete nyomta és nyomja rá bélyegét szakmai és emberi kapcsolataimra egyaránt; Ulpianus tanításával szólva: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere  tisztességesen élni, mást nem bántani, mindenkinek megadni azt, ami őt illeti.

Édesanyám nem volt jogász, feleségem sem az; így volt biztosított és biztosított mind a mai napig a családon belül a szakbarbárság rémének elkerülése. (Derültség.)

Köszönöm szüleimnek, akik most odaátról drukkolnak, azt a szeretetet, amivel engem mint utolsó gyermeküket körülvettek, s amelyből a mai napig táplálkozom. De köszönöm azt a nevelést is, amit tőlük kaptam, hogy minden akkori nehézség ellenére magyart s keresztényt igyekeztek faragni belőlem. Hálásan köszönöm feleségemnek, Zsuzsannának, hogy immár ötven éve mellettem áll, elvisel, szeret, támogat. Nélküle nem lehetnék az, aki vagyok. (Taps.  Nagy Zsuzsanna a díszpáholyban felállva köszöni meg a tapsot.) Köszönöm gyermekeinknek és unokáinknak, hogy megajándékoznak bennünket feltétlen szeretetükkel. Életem végső értelmét ők adják.

Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A jog alapgondolata a modern társadalomban az emberi szabadság és jogegyenlőség biztosítása azzal, hogy az állam és minden hozzá hasonló entitás előre látható és jogkövetkezményeket is tartalmazó garanciális szabályokkal keretek közé szorítja működését. Számomra minden hatalom csak a jog keretei között értelmezhető. A jog meggyőződésem szerint értékeket hordoz, következésképpen központi funkciója az egymással versengő értékek méltányos kiegyenlítése. A jog alapvető értéktartalmát a modern társadalmakban az alkotmányjog definiálja; az alkotmány az a jogi alapdokumentum, amelyben a társadalom döntő többsége által képviselt értékrend megtestesül. A jog által definiált értékek a politikai vagy erkölcsi értékektől éppen abban különböznek, hogy az előbbiek jogilag meghatározottak, pontosan körülírt tartalommal bírnak, míg az utóbbiak esetében maga az értéktartalom aktuális mibenléte is vita tárgyát képezheti. Láthatjuk, hogy a jogállam jogilag korrekten definiált fogalma hogyan vész el, hogyan alakul át eszményből bálvánnyá a jelenlegi Európában a tisztán haszonelvű, politikai megközelítés során. Számomra a politikai megközelítések főleg akkor és annyiban váltak érzékelhetővé, ha azok a közjog által meghatározott jogi keretrendszerben értelmezhetők voltak. Tehát alapvetően és elsősorban közjogi, alkotmányjogi problémákat tudtam és tudok ezután is érzékelni abból a nagy rendszerből, amelyet a „politika” szóval szoktunk leírni.

Hadd említsem e helyütt az alkotmánybírósági vitakultúrát, amely véleményem szerint példaértékű, hiszen a hagyományok szerint szigorúan magázódva folyik, kiküszöbölve ezzel is a személyeskedést, és biztosítva azt, hogy a vita dialógus legyen, hogy abban hallgattassék meg minden vélemény, hogy a kollektív bölcsesség elve vezérelje a döntés tartalmát. Az alkotmányos alapjogok és értékek egymással folytonos versengésben állanak, a közjogi bíráskodás feladata az értékkiegyenlítés. Ez meglátásom szerint egy igen szép és nemes feladat, mindazonáltal óriási felelősség is egyben. Egymásra mutogató vitakultúrát, egymás megbecsülését nélkülöző acsarkodást nem tűr meg, ugyanis a tiszteletet mint erkölcsi minimumot nélkülözve nem csupán méltatlan szerepbe kényszerülne a közjogi bíráskodás, de életképtelenné is válna. Azt tudom ígérni, hogy a köztársasági elnöki székből is az alkotmányos alapjogok és értékek méltányos kiegyenlítésén fogok munkálkodni.

Ügyvédként és alkotmánybíróként egyaránt a bizalom volt mindennapjaim alapja. Államunk, nemzetünk létének is alapfeltétele a kölcsönös bizalom az egyének és társadalmi csoportok között egyaránt. A kormányzás, a gazdaság, az üzleti élet, de a baráti kapcsolatrendszer is összeomlik bizalom nélkül. Az előítéletektől mentes, kölcsönös bizalom a nemzet egységének alapja. Köztársasági elnökként bizalmat szeretnék építeni az előítéletektől mentes, kölcsönös meghallgatás és megértés révén.

Magyarságom emberi létem alapvető mozgásformája. Anyanyelvem, kultúrám, családom, munkám, azaz mindenem idekötődik. A magyarság európaiság nélkül nem értelmezhető. Történeti alkotmányunk, a nemzet egységét megtestesítő Szent Koronánk csak az európai kontextusban nyerik el értelmüket. Az a közjogi szabadságharc, amelyet eleink a Habsburg-birodalmon belüli jogi önállóság érdekében évszázadokon keresztül folytattak, vagy az az egyenlőtlen és gigászi küzdelem, amit a magyarok a török megszállás ellen folytattak a keresztény Európa védelmében, csak ebben a tágabb, európai dimenzióban nyerik el értelmüket és céljaikat. Aki magyar, az európai is. De hogy milyen lesz Európa a jövőben, az nemcsak rajtunk, hanem a többi 26 tagállamon is múlik.

Én olyan Európát szeretnék, ahol az értékek többet jelentenek az érdekeknél; ahol az uniós intézményekben elsősorban nem politikai, hanem jogi jellegű munka folyik. Meggyőződésem, hogy nem léteznek a tagállamoktól független európai értékek, hanem a tagállami alkotmányos értékrendekből tud kifejlődni egy olyan európai értékrend, amelyik a tagállamokban közös. Az európai értékek tehát ugyanúgy a tagállamok alkotmányaiban gyökereznek, ahogyan a közös hatáskörök végső urai is a tagállamok. A nemzeti alkotmányos identitás számomra alapvetően alkotmányjogi tartalmú, amelyhez jogi, kulturális, világnézeti aspektusok is kapcsolódnak.

Elődeink abbéli félelmei, hogy Trianon után feloldódunk a többi nép olvasztótégelyében, talán soha nem volt reálisabb, mint napjainkban. Identitásunk szorosan kötődik ahhoz a hagyományos társadalmi környezethez, amely a Kárpát-medencében az elmúlt évezredben kialakult, s amelynek megőrzése nemzeti létünk egyik alapfeltétele. A nemzeti identitásnak szerves része a velünk együtt élő nemzetiségek identitása is.

Az állami szuverenitás, illetve a népszuverenitás kérdését is az alkotmányjog szemüvegén keresztül tudom megközelíteni. Szilárd álláspontom volt mindig, hogy a szuverenitás fogalmilag oszthatatlan, ezért az Európai Unió tagállamai, így hazánk sem szuverenitást, hanem hatásköröket ruháznak át az Unióra, és mindezt nem öncélúan, hanem azért teszik, mert azok közös gyakorlása hatékonyabb, mint ha azokat a tagállamok maguk gyakorolnák. Ugyanígy szilárd meggyőződésem, hogy jelenleg nincs egységes európai politikai nemzet, hanem kizárólag a tagállamok politikai nemzetei értelmezhetők államalkotó tényezőkként. A többi között ez az oka annak, hogy az Európai Unió nem állam, amint ezt az Európai Bíróság már 2013-ban is megállapította. Nemzeti alkotmányos identitásunk és a népszuverenitáson alapuló államiságunk számomra alapvető fontosságú alkotmányos alapértékek.

Az Alaptörvény alkotmányos rendje szerint mind az Alkotmánybíróság, mind pedig a köztársasági elnöki intézmény kívül esik az államhatalmi ágakon, ezen intézmények nem tartoznak egyik hatalmi ághoz sem. Ezt a kívülállást súlyponti kérdésnek tartottam és tartom ma is. Köztársasági elnökként is az Alaptörvény által meghatározott keretek között, az ott definiált hatáskörökben, az Alaptörvény értékrendje szerint, elveimhez hűen, jogászként kívánok működni. Bizonyos hatáskörökben, például a kitüntetések, kegyelmezés, a lehető legszélesebb transzparencia biztosításának a híve vagyok.

A nehézségekkel küzdők, az önhibájukon kívül nehéz helyzetbe kerültek vagy magukról gondoskodni nem képesek, a szenvedők, az idős, a beteg, a magányos emberek mindig számíthatnak figyelmemre és támogatásomra.

(18.30)

Minden cselekedetemmel azt az egységet szeretném kifejezni, hogy mi, magyarok egy több mint ezeréves történelemmel bíró, büszke, európai és a jogot minden eszközzel érvényesíteni elszánt nép vagyunk, s mindezt meggyőződésből, érzelmektől vezérelve s humorral átszőve vagyunk képesek megtenni. Ezt nehezen fogják megérteni Európában, ahogy Deák Ferenc idején sem nagyon értették meg.

A Bach-rendszer alatt egy előkelő német azt kérdezte Deák Ferenctől: ön lehetetlennek tartja, hogy Magyarország elnémetesedjék? Lehetetlenség éppen nincs benne, felelte Deák. Hát, akkor miért nem adják meg magukat? Deák válasza: uram, ha az orvos azt mondaná önnek, hogy elélhet még egy darabig, de meghalhat ma is, mit tenne? Hát, élnék, ameddig lehet. (Derültség.) No, hát, mi is mint magyarok megpróbálunk élni mindaddig, amíg lehet. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Hosszan tartó taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm köztársasági elnök úr szavait.

Tisztelt Ház! A köztársaságielnök-választás ünnepélyes lezárásaként tisztelettel kérem, hogy együtt énekeljük el a Szózatot, és felállva tisztelegjünk a nemzeti zászló és a történelmi zászlók kivonulása előtt. (A teremben lévők felállnak, majd egy képviselő által megadott kezdőhanghoz csatlakozva eléneklik a Szózatot.  A teremben lévők állva maradnak.  A vezénylő tiszt előlép, majd jelzésére a fanfárok hangja mellett a zászlók elhagyják az üléstermet.) Köszönöm szépen. Foglaljanak helyet, képviselőtársaim! (Megtörténik.)

Tisztelt Ház! Megköszönöm vendégeinknek a részvételt, és most 5 perc szünetet elrendelve ülésünket a szünet után folytatjuk.

(Szünet: 18.34  18.40

Elnök: Jakab István

Jegyzők: Dr. Vinnai Győző és Szabó Sándor)




Felszólalások:   74   74-81   82-87      Ülésnap adatai