Készült: 2024.05.09.17:26:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

101. ülésnap (2024.02.26.),  204-213. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:07


Felszólalások:   196-203   204-213   214-221      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Keresztes László Lóránt, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök Úr?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Egy hete járta be a sajtót a hír, miszerint Göd város és az akkumulátorgyár légszennyezettségi adatai alapján három év alatt 88 tonnányi mérgező, magzatkárosító hatású oldószer került a levegőbe. Korábban olvashattuk azt, hogy a gyárban a rákkeltő anyagok mennyiségének sokszorosa volt kimutatható.

Szintén tudhatjuk, hogy a szigetszentmiklósi akkumulátorfeldolgozóban az egyik gépsornál a nikkel kétezerszeresen haladta meg a határértéket, és azt is olvashattuk, hogy a bátonyterenyei gyár esetében még az ellenőrök is rosszul lettek egy ellenőrzés során. Ezeket az üzemeket, miniszterelnök úr, a hatóságok előzetesen nem jelentős hatásúnak minősítették, ezért nem kötötték környezetvédelmi engedélyezéshez a megépítésüket.

Miniszterelnök Úr! Ezeket a cégeket önök százmilliárdokkal támogatják, és ennek ellenére sorozatos jogsértéseket látunk, robbanásokat, tűzeseteket. A hatóságok sokszor félrenéznek az ügyek esetében, de egészen megdöbbentő az, hogy azokat a helyi civileket, akik a saját lakókörnyezetük megmentéséért dolgoznak, az állam hátráltatja a munkájukban a legalapvetőbb információk visszatartásával, sőt, most már arra is látunk példát, hogy ezek az idegen cégek nyíltan fenyegetik azokat a magyar embereket, akik a saját városukért dolgoznak.

Miniszterelnök Úr! A mi meggyőződésünk szerint nem szuverenitásvédelem az, ha ezeknek az idegen cégeknek az érdekében feláldozzák a természeti kincseinket. Kérem, magyarázza meg azt, miniszterelnök úr, hogy miért akarják elvenni a települések jogait, hogy a saját életükről, a saját jövőjükről döntést hozzanak.

(20.50)

Ugye, kiemelt beruházássá minősítik ezeket a gyárakat, Sóskút esetében is erre készülnek. Ezt mivel magyarázza?

Illetve, tisztelt miniszterelnök úr, lesze következménye annak, hogy ilyen súlyos szennyezések vannak Magyarországon? És miután mi elindítottunk egy országos népszavazási kezdeményezést a kiemelt állami beruházásokról, kérem, magyarázza el, hogy önök miért akarják megakadályozni azt, hogy magyar emberek döntést hozzanak a településük, a térségük (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) és összességében egyébként az ország életét alapvetően meghatározó kérdésekről. Köszönöm. (Taps az LMP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az azonnali kérdésre Orbán Viktor miniszterelnök úr válaszol. Öné a szó, miniszterelnök úr.

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Semmilyen szándékunk nincs arra nézve, tisztelt képviselőtársam, hogy bármilyen közösségnek a saját életéről szóló döntését megakadályozzuk. Sőt, épp ellenkezőleg, meggyőződésem, hogy legjobb, ha minden ügyben ott születik döntés, ahova az tartozik, minél közelebb a valóságos élethez. Tehát a magam részéről azt az álláspontot képviselem, hogy ezekben a kérdésekben a közösségeknek elidegeníthetetlen és elvehetetlen jogaik vannak.

Ami a környezetvédelmi normákat illeti (Kanász-Nagy Máté közbeszól.), Magyarországon nagyon világos és tiszta szabályok vannak arra nézve, hogy milyen sztenderdeknek meg milyen követelményeknek kell megfelelniük az idetelepülő vagy akár magyar gyáraknak. Ezek a legmagasabb nyugati sztenderdekkel azonosak. Tehát Magyarországon nem működhet úgy egy üzem, hogy nem teljesíti az Európában megszokott legmagasabb környezetvédelmi előírásokat. (Zaj.  Az elnök csenget.) Amikor ez megsérül, akkor eljár a kormány. Volt is arra példa, hogy üzemet zártunk be.

Ami a konkrét kérdést illeti, ott az én tudomásom szerint a polgármester feljelentést tett, mert két eset lehetséges: vagy környezetkárosítás történt, vagy rémhírterjesztés. Várjuk, hogy a följelentés eredményeképpen megszülessen a vizsgálat eredménye. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszterelnök úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót. Parancsoljon!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Tisztelt Miniszterelnök Úr! A gödi légszennyezési adatokról ön is tájékozódhat az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszer fellapozásában, én is ott ellenőriztem ezeket az adatokat. Sajnos, igazak ezek a hírek, igaznak tűnnek.

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Én azt örömmel vettem, hogy ön most itt a nyilvánosság előtt megerősítette, hogy a helyi közösségeket érintő döntéseknek ott helyben kell megszületniük. Akkor ön nem fogja támogatni, hogy a sóskúti akkumulátorfeldolgozó kiemelt kormányzati beruházás legyen. Ugye, Sóskút esetében a helyi önkormányzat népszavazást indított el. Kérem önöket, ne akadályozzák meg, hogy a helyiek hozzák meg a döntést.

És azt szeretném kérdezni, miniszterelnök úr, egy gyárat bezártak  egyébként jórészt a helyiek fellépésének köszönhetően , de rengeteg környezetszennyezés történt. Mindezek ellenére a helyén maradhate a környezetvédelem ügyéért is felelős Lantos miniszter úr, amikor sorozatban ilyen súlyos környezetrombolásokat tapasztalhatunk.

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Minek kell még megtörténni ahhoz, hogy önök elfogadják, hogy (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) ezeknek a lépéseknek, az ilyen környezetszennyezésnek megálljt kell parancsolni (Az elnök csenget.), és adott esetben végleg be kell zárni ezeket a cégeket…

ELNÖK: Képviselő Úr! Egy perc időkerete van.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): …és vissza kell követelni azokat a hatalmas állami támogatásokat, amit önök ezeknek a cégeknek adtak. Köszönöm elnök úr türelmét. (Taps az LMP padsoraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg a miniszterelnök urat. Parancsoljon, miniszterelnök úr!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Megerősítem azt az álláspontot, amit Brüsszelben is képviselünk, hogy minden döntést az adott ügyhöz legközelebbi szinten kell meghozni. Ezért harcol Magyarország a saját függetlenségéért Brüsszelben is, hogy ne vegyék el tőlünk azokat a döntéseket, döntési jogokat, amelyek egyébként Magyarországon hozhatók meg észszerűen, illetve Magyarország szuverenitásának körébe tartoznak.

Ez nemcsak Brüsszel és Magyarország viszonylatában igaz, hanem a helyi közösségek és az országos vezetés viszonylatában is. Ott, ahol a helyi közösségek el akarnak dönteni valamit, és a jogszabályok erre meg is adják a lehetőséget, döntsék el, eszünk ágában nincs azt megváltoztatni. Tehát ezért a föltételezés, hogy meg akarnánk akadályozni bármilyen helyi döntést, teljesen idegen attól a megközelítéstől, amit egyébként a magyar kormány alkalmaz.

Lantos miniszter urat nem érdemes kipécéznie, mert hogyha környezetszennyezéses bűncselekmény történik, akkor nem Lantos miniszter úrnak, hanem a belügyminiszternek kell a kérdést intézni, és neki kell ebben eljárnia. Nem úgy ismerem, mint aki habozni szokott. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   196-203   204-213   214-221      Ülésnap adatai