Készült: 2024.05.10.18:33:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2022.06.27.),  191-194. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:   187-190   191-194   195-198      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen a válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Dócs Dávid, a Mi Hazánk képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszternek: „Mire számíthatnak a magyar gazdák a kormánytól?” címmel. Öné a szó.

DÓCS DÁVID (Mi Hazánk): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A mezőgazdaság és az arra épülő feldolgozóipar a magyar jövő alapja. Azért mondom ezt, mert hiába vannak hazánkban külföldi tulajdonú autógyárak vagy hatalmas környezetszennyező elektronikai cégek, hiába hivatkozik a kormány a munkahelyteremtésekre, ha a pénz elértéktelenik, ha a fizetések az inflációt sem tudják követni, ha a boltok polcain az áruk értéke egyre feljebb megy. A hatósági árak bevezetése sem tarthat örökké. Kizárólag a nemzetgazdaság fejlesztése és a termelés saját kézben tartása érdekében meghozott intézkedések lehetnek tartósak, hiszen csak akkor tudunk függetlenedni a piac ingadozásaitól és a kiszolgáltatotti sortól, ha mindent, amit lehet, magunk állítunk elő. Ehhez pedig az kell, hogy a multik helyett a magyar mikro-, kis- és középvállalkozásokat támogassuk, akik forrás hiányában nem képesek jól megművelni a földjeiket vagy egyáltalán a földet, a gépeket vagy tenyészállatokat, vagy a szükséges technológiát beszerezni.

Az így kapott kisebb terméshozam, a megfelelő technológia hiánya, az innováció helyett a XX. századi eszközök, a nem a kicsikre íródott agrárprogram mind-mind rányomják bélyegüket az ágazatra, az ágazatban dolgozók életminőségére és összességében a társadalom életminőségére is. Ezért arra kell törekednünk, hogy támogassuk a gazdálkodókat, támogassuk azokat, akik még mindig makacsul ragaszkodnak a magyar földhöz és az abból történő, embert próbáló megélhetéshez. Ne azokat a multikat támogassuk a válsághelyzet alatt, akik amúgy is megengedhetik maguknak a további növekedést, hanem azokat, akik önálló nemzetgazdaságunk motorjaivá válhatnak.

Azt is érdemes lenne átgondolni, hogy a válság ideje alatt nagyobb hangsúlyt fektessünk a most aktívvá váló mezőgazdasági termelőkre, azok közül is a mikro-, kis- és középvállalkozásokra, hogy a nagybirtokrendszer helyett a családi gazdaságok rendszere épülhessen országunkban. Tehát a kérdésem, hogy várhatnake a gazdák támogató intézkedéseket a kormánytól. Lesze olyan rendelkezés, mely a nemzetgazdaság és elsősorban a mezőgazdaság és az arra épülő feldolgozóipar fejlesztésében fog gyors és hathatós segítséget hozni? Köszönöm szépen a szót. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Farkas Sándor miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó, miniszterhelyettes úr.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Ha egy szóban akarnék válaszolni, azt mondanám röviden, hogy igen, de hát azért ennél többről van szó. Mint ahogy az bizonyára ön előtt is ismert, Magyarország Kormánya 2021-ben kidolgozta és elindította a „Megújuló vidék, megújuló agrárium” programot, amelynek fő célja a gazdasági fejlődés, a minőségi élelmiszer-termelés, a zöldjövő és természetesen a megújuló vidék is.

Egyes célok teljesüléséhez intézkedéscsomagokat is kidolgoztunk. A program végrehajtása érdekében vidékfejlesztési forrásokból 2020 őszétől 25 pályázati felhívást hirdettünk meg 1924 milliárd forint keretösszeggel. A felhívásokra több mint 53 ezer kérelem érkezett, 2760 milliárd forint támogatási igénnyel, amiből 40 ezer kérelem esetén 1820 milliárd forint támogatásról már döntés is született. A magyar mezőgazdaság, élelmiszeripar és vidéki települések fejlesztésére a ’21-27 közötti időszakban soha nem látott mértékű forrás áll rendelkezésre, hiszen a kormány 80 százalékos nemzeti kiegészítő finanszírozást biztosít az uniós agrárfejlesztési forrás mellé. A megemelt forráskeretnek köszönhetően a termelőtől a fogyasztóig a teljes vertikum olyan minőségi fejlesztést tapasztalhat, amire eddig nem volt példa a magyar agrárium történetében.

Ami pedig  és főleg erre a kérdésre frekventálta a kérdését  a kis- és családi gazdaságok támogatását illeti, 2020 októberében jelent meg a kisüzemek támogatásáról szóló felhívás. A támogatási kérelmek benyújtása május 31e volt. Összesen 17 309 kérelem érkezett be 94,2 milliárd forint igénnyel, amiből eddig 8733 kérelem részesült 48 milliárd forint támogatásban. Biztosíthatom tehát, hogy a magyar gazdák és a teljes agrárium stabil helyzete biztosított az elkövetkezendő időszakban is. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   187-190   191-194   195-198      Ülésnap adatai