Készült: 2024.05.11.23:34:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

65. ülésnap (2023.05.08.),  63-66. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:   59-62   63-66   67-70      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Rétvári Bence államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Szabó Tünde, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a területfejlesztési miniszter úrnak: „Milyen új lehetőségek, kilátások várhatóak az idei évben a területfejlesztés terén a kormány innovatív intézkedéseinek köszönhetően?” címmel. Öné a szó, Szabó Tünde képviselő asszony.

DR. SZABÓ TÜNDE (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A veszélyek korát éljük, így különösen fontos minden téren megvédeni értékeinket, elért eredményeinket. Az elmúlt években a népvándorlással, a járványok nehézségeivel, azóta pedig a szomszédban zajló háborúval és az energiaválsággal kell nap mint nap szembenéznünk. Magyarország Kormánya időben felismerte, hogy ezekben az időkben a biztonságunk és a stabilitásunk az első, hiszen békében akarunk élni, és a magyar emberek érdeke, hogy hazánkban a munkahelyek és a családok biztonságban legyenek, és a fejlesztések érdekében végzett munkánk ne álljon meg, sőt fejlődő pályán tudjon maradni.

Az Északkelet-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna kormánybiztosaként számomra elengedhetetlen, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, valamint az egész zónában folyamatosan növekvő lehetőségekkel teli, megújuló környezetet tudjunk biztosítani a polgárok számára. A legutóbbi, hat vármegye kereskedelmi és iparkamarájának vezetőjével aláírt egyezség is nagyon jól mutatja, hogy ezekben a nehéz időszakokban is modern, innovatív irányba változik Magyarországon a területfejlesztési politika. A kormány felismerte, hogy a gyorsabb modernizáció érdekében aktívabban kell bevonni a régiókat a területfejlesztési döntések előkészítésébe és végrehajtásába. Ennek kapcsán a felsőoktatási intézményekkel, tudományos, egyházi, érdekképviseleti és civil szervezetekkel építjük a szorosabb együttműködéseket, amelyekkel eredményesen megőrizhetjük a gazdasági stabilitást, a beruházások növekedését. Fontos, hogy a területfejlesztés lehetőségeire helyezzük a hangsúlyt, ezáltal pedig 2030-ra Magyarország az Európai Unió öt legsikeresebb, legélhetőbb országa közé fog emelkedni.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mindezek fényében kérdezem, hogy a folyamatosan megújuló területfejlesztési koncepciónk milyen új lehetőségeket hozhat a következő esztendőben és az idei évben. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Szabó Tünde képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Nem látom az államtitkár urat. (Dr. Latorcai Csaba: Pedig már állok!) Megadom a szót válaszadásra Latorcai Csaba államtitkár úrnak.

DR. LATORCAI CSABA, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! A kormány valóban kiemelt figyelmet fordít az ország területi különbségeinek mérséklésére, a térségi versenyképesség és a családok életminőségének javítására, és elengedhetetlennek tartjuk az ország területi politikájának a gyorsan változó világ új kihívásaihoz való igazítását, a területi szempontoknak az ágazati fejlesztésekben való erőteljesebb érvényesítését. Ennek érdekében módosítjuk a fejlesztési célokat, a 2030-ig kijelölő országos fejlesztési és területfejlesztési koncepciót. Szakmai párbeszédet kezdtünk a tudományos, az oktatási és a gazdasági szféra, az érdekképviseleti szövetségek, kamarák megszólításával, stratégiai együttműködések elindításával.

A területfejlesztési döntések hatékonyságának növelése és a fenntartható fejlesztések érdekében kiemelt szerepe van a területi, helyi szereplők, a vármegyék bevonásának, a partnerségi együttműködéseknek, valamint a térségi fejlesztési programok megalapozott előkészítésének és természetesen végrehajtásának is. A régiók eltérő fejlesztési szükségleteire reagálva a kormány öt gazdaságfejlesztési zónát jelölt ki, ezen túlmenően elfogadta a Balaton, a Közép-Duna mente és a tokaji borvidék kiemelt térségek új területfejlesztési koncepcióját és programját is.

(13.10)

Hazai forrásból mintegy 150 milliárd forint bevonásával folytatódik az északkelet-magyarországi gazdaságfejlesztési zóna területén a Tokaj-Zemplén térségfejlesztési program, ezzel jelentősen támogatva a térség infrastrukturális fejlesztéseit is. A 2021-2027-es évekre vonatkozó uniós forrásokat felhasználó területi operatív program több mint 1700 milliárd forintos kerettel támogatja a vármegyék fejlesztéseit, előnyben részesítve a legkevésbé fejlett vármegyéket a forráselosztásnál.

Tisztelt Képviselő Asszony! Ezúton is biztosítom arról, hogy a kormány ezekben a baloldali árulásokkal és háborúval terhelt időkben is a magyar emberekért dolgozik, és mindent megtesz annak érdekében, hogy az uniós források mihamarabb rendelkezésre álljanak a területfejlesztési célok megvalósulása érdekében. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   59-62   63-66   67-70      Ülésnap adatai