Készült: 2024.05.09.19:04:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2023.10.24.),  204-207. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:   200-203   204-207   208-212      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Vitályos Eszter államtitkár asszony. A napirenden belül az utolsó kérdés: Varga Ferenc, független képviselő, kérdést kíván feltenni a gazdaságfejlesztési miniszter úrnak: „Miért?” címmel. Varga Ferenc képviselő urat illeti a szó.

VARGA FERENC (független): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Úgy tűnik, hogy önök ismét megpróbálják átverni a magyarokat: előadtak egy rossz színházi előadást, és visszavonták a vendégmunkásokkal kapcsolatos törvényjavaslatukat.

A háttérben viszont azt látjuk, hogy hol Vietnámban, hol Kínában arról egyezkednek a helyi vezetéssel, hogy hogyan gyorsítsák fel az ottani vendégmunkások Magyarországra hozatalát. Ugyanis hamarosan rengeteg rosszul fizetett, végletekig kizsákmányolt vendégmunkást fognak idehozni a kínai akkumulátorgyáraknak, mert a magyarok idehaza már nem tudnak megélni a nagyvállalatok által adott fizetésükből, ezért százezrek kényszerülnek az EU más tagországaiban munkát vállalni. Ráadásul a magyar dolgozók nem kapnak ingyenes szállást és étkezést a munkáltatóiktól úgy, mint a vendégmunkások, ők maguk fizetik a dráguló élelmiszereket, az albérletszámlákat és a rezsiszámlát is. Az Orbán-kormány azonban, nagyon úgy tűnik, hogy nem akarja emelni a dolgozók bérét. Bezzeg a nagyvállalatok profitját, azt igen!

Ha önök tényleg meg akarnák állítani a vendégmunkások tömeges behozatalát, akkor már régen megszavazták volna a DK határozati javaslatát, amely szigorúan korlátozná az EU-n kívülről érkező vendégmunkások számát. Mi azt mondjuk, hogy ne jöhessen úgy vendégmunkás egyetlenegy településre sem, hogy azt a helyi lakosság nem hagyta jóvá. Ne kaphasson vendégmunkás olyan állást, amit magyar dolgozó is betölthet. És ne kaphasson olyan cég állami támogatást, amely nem alkalmaz többségében magyarokat, méghozzá európai szintű fizetésekért.

Az Orbán-kormány azonban a nagyvállalatokat és a milliárdos elitet szolgálja, ezért csak a kormányváltás hozhatja el a szociáldemokrata fordulatot. A Dobrev Klára vezette árnyékkormány európai fizetéseket fog teremteni, mert mi vendégmunkások helyett a hazatérő magyarok munkájára számítunk.

Önök továbbra is adósak, államtitkár úr, a válasszal: miért építenek vendégmunka-alapú társadalmat ahelyett, hogy tisztességesen megfizetnék a magyar dolgozókat? Várom érdemi válaszát.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Fónagy János államtitkár úrnak, miniszterhelyettes úrnak.

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány foglalkoztatási politikájának köszönhetően ma egymillióval többen dolgoznak, mint a Gyurcsány-Bajnai-korszak idején, a 2011-ben 11 százalék feletti munkanélküliség jelenleg tartósan 4 százalék alá csökkent.

Munkaalapú társadalmat építünk. A hazai munkaerő-tartalék aktivizálása és foglalkoztathatóságának javítása a célunk, harmadik országbeli munkavállaló foglalkoztatására csak és kizárólag azokban a hiányszakmákban kerülhet sor, ahol hazai és európai uniós munkaerő már nem áll rendelkezésre. A vendégmunkásokra vonatkozó szigorú szabályozás a magyar munkaerőpiac és a magas hazai foglalkoztatás megvédését szolgálja.

A bevándorlással és munkavállalással kapcsolatos szabályokat szigorító új törvényjavaslat készül a magyar munkaerő és a lakosság védelme érdekében, elsősorban azért, hogy a harmadik országbeli állampolgárok magyarországi tartózkodását és foglalkoztatását érintően teljeskörűen felülvizsgálja a hatályos idegenrendészeti szabályozást is.

A magyar gazdaság válságálló, hiszen a háború és az elhibázott szankciók sújtotta nehéz gazdasági helyzetben ’23 augusztusában 555 900 forintra emelkedett a bruttó átlagkereset, így egy év alatt 73 ezer forinttal, azaz 15,2 százalékkal növekedett az átlagbér. Ez a baloldali kormányok időszakához képest több mint 356 ezer forinttal magasabb átlagot jelent.

Magyarországon a bruttó átlagkereset emelkedése 2010-től 2022-ig elérte a 154,7 százalékot (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), azaz több mint két és félszeresére növekedtek a bérek. Kérem, hogy ezt tekintsék bázisnak a jövőre nézve. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   200-203   204-207   208-212      Ülésnap adatai