Készült: 2024.05.10.04:30:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2023.11.20.),  2-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:24


Felszólalások:   1   2-4   5-8      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Azt gondolom, mostanában kevesebbet beszélünk róla, pedig nagyon fontos probléma a lakhatási helyzet. Nevezhetném egyébként joggal lakhatási válságnak is, vagy ha visszafogottabb akarok lenni, akkor lakhatási mindennapokról kellene beszélnünk. Gyakorlatilag a kérdés úgy is föltehető, hogy egy pályakezdő fiatal hogy jut lakáshoz, ha a szülők nem tudnak súlyos milliókat adni számára. A helyzet az, hogy a válasz rendkívül egyszerű: sehogy. Sehogy, hiszen egy pályakezdő-fizetés nettó értéken olyan alacsony  250-350 ezer forint között található , amiből sem hitelt nem lehet megfinanszírozni, sem nem lehet gyakorlatilag semmilyen takarékoskodást vagy olyan mértékű takarékoskodást megvalósítani, ami egyébként elérhető időn belül az önrészt fel tudná mutatni.

Az önök válasza erre a CSOK; az a CSOK, amely gyakorlatilag eddigi története során nagyon ötletszerűen és kiszámíthatatlan módon volt szabályozva, és nem utolsósorban, azt gondolom, a CSOK legnagyobb hibája, hogy a társadalom gazdasági értelemben vett alsó fele egy az egyben kiesik belőle.

Biztosan ki merem jelenteni, hogy egyetlenegy előrelépés lenne…  még abban az esetben is, ha én olyan szentül hinnék a magántulajdon szentségében, mint önök, és szerintem nagyon jó, ha valakinek van egy saját lakása, de a saját lakás is úgy és csak úgy érhető el, hogy igenis tudni kell, hogy mindig van egy olyan életszakasz az ember életében, főleg fiatalkorban, amikor rászorul arra, hogy albérletben éljen. Ehhez képest ma nincs megfizethető mértékű albérlet a piacon. Mint mondtam, egy kezdő nettó fizetés 250-350 ezer forint közé esik, egy budapesti átlagos albérlet pedig több mint 200 ezer forintba kerül, ha plusz hozzáteszem a rezsit és egyebet, akkor lehet látni, hogy a teljes fizetését elviszi annak, aki ezt meg akarja finanszírozni. Így aztán mindig fölmerül a kérdés, hogy miért nincs bérlakásprogram.

Gyakorlatilag a kormánynak volna lehetősége arra, hogy elindítson egy bérlakásprogramot, és azt gondolom, hogy amikor a bérlakásprogramról beszélek, akkor egyúttal beszélnem kell egy albérlettörvényről is, ami szintén nem létezik, pedig ha megnézik, az albérlethelyzeten rendkívül sokat javíthatna egy albérlettörvény.

(13.10)

Ez biztosítaná a tulajdonhoz fűződő jogok gyakorlását. Ma egy albérlet esetén sem az albérlő, sem a tulajdonos nem érzi magát biztonságban, nem tudja a magyar állam biztosítani neki a jogbiztonságot, és mindenki retteg attól, hogy a magántulajdonában álló lakást kiadja. Ezen túlmenően azt gondolom, hogy ha erre nem adunk választ, akkor az albérlők közszolgáltatásoktól esnek el a mai gyakorlat alapján, és azt gondolom, hogy nincs ez így jól.

Mint ahogy az sincs jól, hogy az önök másik válasza a lakhatási helyzetre a most az Országgyűlés előtt fekvő törvény, amelynek a címe: „harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályok”. Ebben meg lehet találni az úgynevezett aranyvízumprogramot, ahol gyakorlatilag önök befektetésekért, lakásvásárlásért és egyéb módon lakhatást, illetve letelepedési jogot adnak harmadik országbeli világból érkezőknek, aminek csak a következményei nincsenek meg. Tehát ez azt fogja eredményezni, hogy a felgyorsuló külföldi lakásvásárlások tovább emelik az ingatlanárakat, úgy, hogy Budapesten ma már így is megfizethetetlenek ezek az ingatlanárak. Azt gondolom, hogy ez így nincs jól.

Hosszan beszélhetnék még ezekről a társasházi törvényen keresztül, és arról, hogy hogyan lehetne kiszámíthatóvá tenni a fiatalok életét, de sajnos az nem fér bele egy napirend előtti hosszába. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Egyetlenegy kérdés: mit hajlandóak tenni a fiatalok lakáskezdéséért a CSOK-on kívül? Köszönöm szépen.

ELNÖK: Válaszadásra Vitályos Eszter államtitkár asszonynak adom meg a szót. Parancsoljon!

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm szépen a téma felvetését itt a napirend előtti felszólalások között, hiszen egy rendkívül fontos témát hozott a Ház falai közé. Azt gondolom, tisztelt képviselő úr, hogy ez akár lehetett volna egy hiteles felszólalás is, ha nem önök álltak volna össze pontosan azzal a baloldallal, amely annak idején mind a fiatalok családtámogatása, mind pedig az otthonteremtési területen csak negatív intézkedéseket hozott.

Vajon mikre is gondolok? A baloldali kormányok eltörölték a korábbi otthonteremtési rendszert, megszüntették a kedvezményes kamattámogatott hiteleket, majd egész egyszerűen a devizahitelezés csapdájába terelték magyar családok százezreit. A negatív folyamatot 2010 óta a nemzeti kormány intézkedései, a családi otthonteremtési kedvezmény, a babaváró támogatás és a többi családtámogatási intézkedésünk állította meg.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Ön is pontosan tudja, hogy Magyarországon a lakosság 91,7 százaléka saját tulajdonú otthonnal rendelkezik, ami európai szinten is kimagasló mérték, egészen pontosan a második legmagasabb mérték. Azt gondolom, mindezt nem hagyhatjuk figyelmen kívül, amikor otthonteremtésről beszélünk. Ezért van az, hogy a kormány a hazai tradíciókból kiindulva az erőforrásait nem a bérlakásfejlesztésre, hanem a saját tulajdonú otthon megszerzésére fordítja. A kormány otthonteremtési rendszere meggyőződésünk szerint a hazai lakosság szándékaival és igényeivel megegyezik.

Az eredeti CSOK mint a kormányzat család- és lakáspolitikai zászlóshajója betöltötte a szerepét, úgy gondoljuk. Ennek a keretében több mint 233 ezer család jutott Magyarország Kormánya támogatásával önálló otthonhoz, és mintegy 754 milliárd forint támogatásban részesültek honfitársaink. Az elmúlt közel hat és fél év kiemelkedő eredménye jelentősen hozzájárult a családok életszínvonalának emeléséhez, hiszen 754 milliárd forint összeggel több maradt a háztartások pénztárcájában.

Egyébként a kormány folyamatosan vizsgálja a lakáspiaci helyzetet, több minisztérium bevonásával folyamatosan tárgyalunk ezekről, és ennek változása miatt is újítottuk meg az otthonteremtési rendszert, hogy a mai piaci viszonyokhoz tudjuk igazítani, mert a cél továbbra is az, hogy minden kívánt gyermek mielőbb megszülethessen és saját otthonban nőhessen fel.

Éppen ezért a többi intézkedés mellett  hiszen most már jóformán több mint harminc családpolitikai intézkedésről beszélünk  2024. január 1-jével bevezetjük a CSOK Pluszt, ami minden eddiginél nagyobb támogatást nyújt a gyermeket vállaló házaspárok otthonteremtésében. Ez egy rendkívül kedvezményes, államilag támogatott hitel, amelyet a gyermekvállalást tervező házaspárok vesznek igénybe első közös otthonuk megszerzéséhez, komfortosabb másik lakásba költözéshez, vagy meglévő vagy vásárolt otthonuk bővítéséhez. 15, 30 vagy akár 50 millió forintos összegben is igényelhető, fix 0,3 százalékos kamattal.

Ezzel a hitelprogrammal a reálisnak mondható lakáscélok elérését szeretnénk elősegíteni, így az első közös otthon megszerzése 80 millió forintos, a nagyobb értékű ingatlanba költözés vagy a bővítés 150 millió forintos összeghatárig támogatható.

(13.20)

Nagy segítség a családoknak, hogy a Magyar Nemzeti Bank elképzelései szerint az első közös otthonukat megszerző házaspárok alacsonyabb, 20 százalék helyett 10 százalékos önerő-követelmény mellett juthatnak hozzá a CSOK Plusz kölcsönhöz. Ebben is módosítottunk, 10 százalék lett tehát az önerő.

A kedvezményes hitelprogramot az ország egész területén, nemcsak az 5 ezer főnél nagyobb településeken, hanem a kistelepüléseken is igénybe lehet venni. Utóbbiaknál a gyermekáldást tervező házaspárok a CSOK Plusz mellé akár a falusi CSOK vissza nem térítendő támogatást, illetve az ehhez kapcsolódó adó-visszatérítési támogatást is felvehetik. Ráadásul a falusi CSOK összege is jelentősen, 50 százalékkal emelkedett.

Én azt gondolom, hogy elmondtam minden olyan fontos otthonteremtési lehetőséget, amelyet január 1-jétől igénybe tudnak venni azok a házaspárok, akik bővíteni szeretnék a családjukat vagy az otthonukat. Kérem, támogasson minket ebben. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   1   2-4   5-8      Ülésnap adatai