Készült: 2024.05.08.13:59:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2022.11.08.),  140-147. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:00


Felszólalások:   132-139   140-147   148-155      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm a miniszter úr válaszát.

Tisztelt Országgyűlés! Jámbor András Imre, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a technológiai és ipari miniszternek: „Miért nem vonatkozik az összes önkormányzati bérlakásra a rezsicsökkentés?” címmel. A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Koncz Zsófia államtitkár asszonyt jogosította fel. Kérdezem, elfogadjae a válaszadó személyét. (Jámbor András Imre jelzésére:) Öné a szó képviselő úr.

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Köszönöm szépen. Államtitkár asszony, mint bizonyára ön számára is ismert, Baranyi Krisztina és Tóth József polgármesterek a kormánytól kérték, hogy oldjon meg egy rezsinövelés miatt fellépett fontos problémát.

Három hónappal ezelőtt, a rezsinöveléskor jelezték az önkormányzatok az MVM-nek, hogy elszámolási nehézség lehet azoknál a bérházaknál, amelyekben bár modern, hatékony és környezetbarát fűtési rendszert üzemeltetnek, de jogi okokból még nem lehet őket társasházzá alakítani. Én is azt kérem most önöktől, hogy az ezekben a házakban, a szociális bérlakásban élők kapják meg a gázt, ne kelljen az átlagosan 10 ezer forintos fűtésszámlájuk helyett 80 ezer forintot fizetniük a kormány rossz rendeletalkotása miatt. Ugyanis úgy tűnik, ahogy érkeznek az első fűtési számlák, hogy nem csak ebben a két kerületben van probléma, és nem csak ebben a két kerületben volt tehetetlen az MVM.

Tudjuk azt is, hogy 2012-ben, a rezsicsökkentés bevezetésekor ennek a problémakörnek egy része már fennállt, és akkor egy egyszerű módosítással megoldották a problémát, viszont a józsefvárosi helyzetet látva, most kicsit bonyolultabbnak tűnik az ügy. Józsefvárosban három olyan társasház van, ahol az önkormányzat a tulajdonos, mégis piaci árat számoltak a lakóknak a rezsidíjakra. De még nagyobb probléma a korábbi üresen álló, de most már lakókkal rendelkező lakásoknál van, mivel itt a vagyonkezelő a tulajdonos, a lakóknak mégis piaci áron kell fizetniük. Sőt, ennél is cifrább a helyzet 49 olyan lakónál, akiknél feltöltőkártyás óra van, de ez az óra szintén a vagyonkezelő nevén van; itt a lakók vették először észre, hogy emelt áron tudnak csak gázt és áramot venni.

Államtitkár Asszony! A feltöltőkártyás áramfogyasztóknál már sikerült elérnünk, hogy normális szabályok vonatkozzanak az energiavásárlásra. Először azt, hogy a három cég, az E.ON, az MVM és az ELMŰ egységes gyakorlatot kövessen, majd azt, hogy a bonyolult napi helyett éves eljárást alakítsanak ki. Ezután önök megígérték a kárpótlást, és végül sikerült kiharcolni, hogy ez a kárpótlás automatikus legyen. Ezt köszönöm, és reményemet fejezem ki, hogy ebben az ügyben is közösen tudunk változást elérni, az MVM hajlandó lesz teljesíteni az önkormányzatok kérését, és egyetlen józsefvárosinak, ferencvárosinak, egyetlen máshol lakónak sem kell az országban átlag alatti fogyasztással növelt rezsit fizetnie.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Koncz Zsófia államtitkár asszonynak. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném hangsúlyozni azt, hogy a magyar kormány mindig is nagyon fontos partnerként tekintett az önkormányzatokra, és gyakorlatilag 2010-ben abszolút konszolidálni kellett az önkormányzatokat, hiszen a csőd szélére kerültek. Ekkor 1400 milliárd forintos adósságot rendeztünk. Tehát az a helyzet, hogy ez a kormány mindig rendkívül fontosnak tartotta, hogy egyébként a baloldal által ilyen helyzetbe került önkormányzatokat segítsük.

Ebben a konkrét esetben, amit említett, szeretném kiemelni, hogy a IX. kerület is szóba került. Ferencváros polgármestere 2016-ban rezsihazugságnak nevezte egyébként a rezsicsökkentést, amit 2013 óta ez a kormány következetesen képvisel. Azt gondolom, ezt fontos kiemelni, és az is nagyon fontos, hogy ha a bevezetésre kerülő szankciók a Párbeszéd által nem lennének támogatva, az nagy segítség lenne. De mindentől függetlenül, az önkormányzatokkal most is tárgyalunk, Balla György miniszteri biztosként a vidéki önkormányzatokkal, Láng Zsolt kormánybiztosként pedig a fővárossal, illetve a kerületi önkormányzatokkal tárgyal minden energetikát érintő kérdésben. Emellett pedig az energia-veszélyhelyzeti operatív törzs is folyamatosan vizsgálja, hogy milyen energiaellátás-biztonsági kérdések merülnek fel.

Azt viszont szeretném kérni képviselő úrtól, hogy azt ismerjük el, hogy a magyar családok, minden család számára biztosított 181 ezer forint havonta óriási segítség. Azt gondolom, hogy ezért az elért eredményért közösen kell küzdeni, illetve ebben külön kérem képviselő úr támogatását, aki, ha jól tudom, 2019-ben Karácsony Gergely főtanácsadójaként is dolgozott, tehát valójában nagy rálátása lehet a fővárosra. Nagyon szépen köszönöm. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár asszony. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg a képviselő urat. Parancsoljon!

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Nagyon örülök ennek a válasznak, vagyis igazából nem. Tényleg nem az a kérdés, hogy maguk szeretike az önkormányzatokat vagy nem szeretik. Nem az a kérdés, hogy szankciók vannak vagy nincsenek szankciók. Nem az a kérdés, hogy rezsicsökkentés vagy nem rezsicsökkentés. (Nacsa Lőrinc: De, az nagy kérdés!) Az a kérdés, hogy szociális bérlakásban élő emberek ki tudjáke a hónap végén fizetni a számlát. Erre rá lehet pakolni mindenféle politikai turpisságot, meg lehet bonyolítani (Rétvári Bence: Ti lakoltatjátok ki őket!), de az én kérdésem teljesen egyszerű. A kormány rendezie ezt a helyzetet, és segíte abban, hogy több száz, egész Budapestet nézve, szerintem több ezer család átlag alatti fogyasztással rezsicsökkentett áron kapja az energiát. Ez az egyszerű kérdés, amire választ kell adni.

Itt nem az önkormányzatokra kéne mutogatni, hiszen alapjáraton itt lakossági fogyasztók vannak, akiket a rossz rendeleti szabályok miatt soroltak át piaci fizetésre. Normálisan meg kellene hozni ezeket a rendeleteket, hogy lakossági fogyasztók rezsicsökkentett áron kapjanak átlagos fogyasztás alatt energiát. Én ennyit szeretnék kérni. Köszönöm. (Taps a Párbeszéd padsoraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg államtitkár asszonyt. Parancsoljon, öné a szó.

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Szeretném ismét megerősíteni, hogy egyeztetünk az önkormányzatokkal, de abban meg szeretném kérni képviselő úrnak is a segítségét, a támogatását, hogy a magyar családokat tudjuk segíteni, és egyáltalán legyen energia Magyarországon, mert azokban a küzdelmekben, amelyeket Brüsszelben vívunk, jó lenne az ellenzék segítségnyújtása is. De nem éppen ezt érezzük. Szerintem először ezen kellene elgondolkodni, mert az, hogy legyen energia, és ezen túl mi pedig tudjunk biztosítani egy rezsicsökkentett árat átlagfogyasztásig, és afelett is kedvezményesebb árat, mint a piaci ár, az egy nagyon nagy erőfeszítés, és azt gondolom, hogy ebben a helyzetben mindenféle szempontból együttműködésre van szükség.

Egyébként pedig önnek is szeretném kiemelni, hogy az is nagy eredmény, hogy az Eurostat megvizsgálta az elmúlt időszakban az energiaárakat, és 24 vizsgált tagállamból egyetlenegy olyan ország van, ahol a gázár nem növekedett, és ez Magyarország. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   132-139   140-147   148-155      Ülésnap adatai