Készült: 2024.05.20.09:42:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (2024.03.19.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Koncz Zsófia (Fidesz)
Beosztás Energiaügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Göddel kapcsolatban csak meg szeretném ismételni azt, amit a miniszterelnök úr is elmondott, hogy Göd polgármestere feljelentést tett az ügyben, és ki fog derülni az, hogy mi az igazság ebben a kérdésben. Szeretném javasolni és kérni azt, hogy ezt az eljárást és vizsgálatot mindenféle szempontból várjuk meg.

A kormánynak határozott elvárása az, hogy minden beruházó és beruházás tartsa be a legszigorúbb környezetvédelmi és munkavédelmi szabályokat. Láthatták az elmúlt időszakban azt, hogy ha egy ilyen eset felmerül, hogy a hatóság valamit nem talál rendben, akkor bizony az üzem felfüggesztése mellett is döntenek  gondoljunk csak Bátonyterenyére.

Az a helyzet, hogy a jövő szempontjából az, hogy a gyermekeinknek olyan jövőt tudjunk biztosítani, ahol a környezetünket, természetünket megvédjük, és ezekre a kincseinkre vigyázunk, azt gondolom, nem lehet vitás kérdés, ebben teljes mértékben egyetértünk. Éppen ezért indítottunk el egy zöldenergiával foglalkozó online párbeszédet, ahol egyébként 13 kérdés kapcsán mindenki elmondhatja azt, hogy mi a véleménye, mi az álláspontja a zöldiparfejlesztéssel, a zöldenergiával, az atomenergiával, a geotermikus energiával vagy az elektromobilitással kapcsolatban, illetve van benne olyan kérdés is, amely például Brüsszelben kitalált, és azt gondolom, hogy a magyar embereket egyébként nagyon károsan érintő kérdésekkel kapcsolatos.

A zöldügyeket és a környezet védelmét, a károsanyag-kibocsátás kérdését nagyon komolyan vette a magyar kormány az elmúlt időszakban is. Büszkék vagyunk arra, hogy gyakorlatilag a világon 21 olyan ország van, amely úgy tudta a gazdaságát növelni, hogy közben csökkent a károsanyag-kibocsátása, és ebben mi, magyarok is ott vagyunk; sőt a most felülvizsgálat alatt álló nemzeti energia- és klímatervben a 2030-as céljainkat is megváltoztatjuk, és gyakorlatilag az 1990-es bázisévhez képest a károsanyag-kibocsátás csökkentését 40 százalék helyett 50 százalékra szeretnénk növelni.

Azt ön is tudja, hogy az uniós szabályozás az elektromos autók felé tereli az autógyártó szektort. Az Európai Bizottság javaslata értelmében már 2035-től csak nulla kibocsátású új gépjárművet lehet az uniós piacon forgalomba hozni  ezt az Európai Parlament is megszavazta. Azt látjuk, hogy ebben a technológiai versenyben hatalmas harc folyik azért, hogy egy-egy beruházást el tudjanak hozni. Mondhatok egy friss példát is: Brüsszel nemrégiben 902 millió euró állami támogatást hagyott jóvá a Northvolt akkumulátorgyártó németországi gyárának, és ezt azért tette, mert azt mondta a svéd vállalat, azzal fenyegetőzött, hogy visszavonja az észak-németországi üzemének a megépítését, mivel az Egyesült Államok bőkezűbb állami támogatást kíván nyújtani.

Azt kell látni, hogy óriási a verseny, ahol például Franciaországgal, Finnországgal vagy akár Lengyelországgal versenyzünk. És ahogy a miniszterelnök úr korábban felhívta rá a figyelmet, azt kell elképzelni, hogy mondjuk, mi lenne Kecskeméttel vagy mi lenne Győrrel, hogyha nem lenne ott a Mercedes vagy az Audi. Győrben tízéves autógyártási rekord dőlt meg, Kecskeméten felső kategóriás elektromosautó-gyártás indult. Azt gondolom, hogy nekünk az az érdekünk, hogy ebben a versenyben részt vegyünk, ugyanakkor természetesen mindenféle esetben oda kell figyelni a környezeti szempontokra, és a helyi szempontokat meg kell jeleníteni ezen beruházások során.

Még hogyha megenged a képviselő asszony egy olyan fejleményt, amihez nem láttam, hogy a Mi Hazánk gratulált volna, mert úgy gondolom, hogy ez egy fontos előrelépés: februárban elértük a 6 ezer megawattot a napenergia-kapacitás térnyerésével kapcsolatban  ez, úgy gondolom, Magyarország energiabiztonsága, az energiaellátás, az energiaszuverenitás szempontjából mind-mind fontos dolog , ezt egyébként korábban 2030-ig szerettük volna elérni; és a háztartási méretű kiserőművek kapcsán is már 260 ezer, több mint 260 ezer működik az országban, és 200 ezer volt az a határ, amit eredetileg el akartunk érni 2030-ig. És mi ebben hiszünk, ezért jelenleg is 200 milliárdnyi pályázat fut, például a Napenergia Plusz program, úgyhogy kérjük a frakciót is, hogy ezekben támogasson minket. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai