Készült: 2024.05.08.14:42:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

71. ülésnap (2023.06.13.),  31-34. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:00


Felszólalások:   27-30   31-34   35-38      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Rétvári Bence államtitkár úr. „Kormányzati intézkedések  csökkenő szankciós infláció” címmel napirend előtti felszólalásra jelentkezett a Kereszténydemokrata Néppárt képviselője, Aradszki András képviselő úr. Öné a szó.

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! Több mint egy éve tombol a háború, amelynek gazdasági repeszei messze átrepülnek az ország határai fölött is.

Az, aki arról beszél, hogy mi már háborúban állunk, szálljunk be ebbe a háborúba, és küldjünk fegyvereket, katonákat, annak fogalma sincs arról, amiről az idősebbeknek van: arról, hogy a háborúban mindent elveszíthetünk; arról, hogy a háború emberéleteket, veszteségeket, válságokat okoz, és mérhetetlen szegénységgel jár.

Ez a háború nem nálunk, hanem a szomszédban zajlik, azonban hatását mi is érezzük.

(10.20)

A háború és a szankciók bevezetése óta egekbe emelkedett az energia ára, az infláció és az élelmiszerek ára. A kormány már több mint egy éve védi az ország biztonságát, a családokat, a nyugdíjasokat és védi a munkahelyeket is. Brüsszel és a guruló dollárokért cserébe a magyar baloldal a rezsicsökkentés eltörlését követeli, a rezsicsökkentés eltörlése azonban a magyar családoknak azt jelentené, hogy havonta átlagosan 181 ezer forinttal emelkedne a rezsijük. A dollárbaloldal mindemellett az elhibázott brüsszeli szankciókat is erőlteti, miközben a magyar családokat védő intézkedéseket támadja, és súlyos megszorításokat követel. A megszorítás Gyurcsány és a baloldal mániája. Gyurcsány és a baloldal az, akik kormányzásuk alatt még a válságos időszakban is csak elvettek a családoktól, sorozatosan emelték az adókat, eltörölték a családtámogatásokat és elvettek egyhavi nyugdíjat. Nem foglalkoztak azzal sem, hogy megemelték a gáz és az áram árát, hogy háromszoros árat kellett fizetni a gázért, kétszereset pedig az áramért.

Tisztelt Képviselőtársaim! Most pedig a baloldal el akarja törölni a rezsicsökkentést, megvágná a családtámogatásokat. A kormány a háború és az elhibázott szankciók okozta nehéz helyzetben is mindent megtesz azért, hogy megvédje a családokat, a nyugdíjakat és a munkahelyeket. A kormány mindent megtesz azért, hogy az év végére egy számjegyűre csökkenjen a szankciós infláció. A háború és a szankciós áremelkedés miatt megnövekedett élelmiszerárak visszaszorítására ezért június 1-jétől elkezdődött a kötelező akciózás, amit egyébként a baloldal szintén nem támogat; az élelmiszerüzletekben 20 termékkategóriában számíthatnak a vásárlók árleszállításokra. Bár csak rövid ideje van hatályban, azonban már most látszanak a nagyon pozitív eredményei a kötelező bolti akcióknak. Az online árfigyelő rendszer bevezetésével pedig július 1-jétől kezdődően 60 termékköre vonatkozóan válnak napi szinten megismerhetővé a legkedvezőbb fogyasztói árak.

Az intézkedéseknek köszönhetően a verseny fokozódik, amely egyre inkább visszaszorítja az inflációt. A kormányzati intézkedések működnek, hiszen a fogyasztói árak mérséklődése egyre dinamikusabb; a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján ugyanis 2020 novembere óta először csökkent havi alapon az infláció. Az adatok visszaigazolták, hogy a kormányzati intézkedéseknek köszönhetően az infláció mérséklődése egyre nagyobb ütemű, az év második felében pedig tovább gyorsul.

Tisztelt Képviselőtársaim! Gyurcsány és a baloldal azonban megint álságos. Ha nem lenne háború és nem lennének a brüsszeli szankciók, az infláció gyorsabban csökkenne. Ezt ők is pontosan tudják. Mint ahogy pontosan tudják azt is, hogy egészen addig, amíg nem lesz béke és Brüsszel nem vonja vissza a szankciókat, az infláció sem törölhető ki az életünkből. A Kereszténydemokrata Néppárt támogatja a kormány minden inflációt letörő intézkedését, hiszen a legfontosabb, hogy megvédjük a családokat, a nyugdíjasokat és a munkahelyeket. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Aradszki András képviselő úr. Az elhangzottakra a kormány nevében Fónagy János államtitkár úr fog válaszolni.

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A határaink mellett dúló háború, valamint a brüsszeli elhibázott szankciós politika valóban nagyon komoly terheket ró Magyarországra és a magyar népre. A kormány, mint eddig is, továbbra is elkötelezett a rezsicsökkentés, a családok, a nyugdíjasok és a teljes foglalkoztatottság védelme mellett. Célkitűzésünk, hogy kivédjük a recessziót és az év végére egy számjegyűre törjük le az inflációt, jövőre pedig annak mértékét 6 százalék körülire csökkentsük.

Tisztelt Ház! Az infláció nem magától csökken, azt csökkenteni kell. Az infláció letörése és a családok védelme érdekében a magyar kormány eddig mintegy 20 intézkedést hozott, amely a családokat, a vállalkozásokat, a munkahelyeket védi. Csak példaképpen néhányat. Élelmiszerárstop van életben, olcsó forrást biztosítunk a vállalkozásoknak a Széchenyi-kártya-programon keresztül, de biztosítjuk az energiaintenzív vállalkozások támogatását, a gyármentő programot és döntöttünk a munkába járás támogatásának emeléséről is. Az infláció elleni intézkedések részeként a kormány bevezette a kamatstopot, amelynek meghosszabbításáról most újabb döntés született. Az intézkedésnek köszönhetően a lakossági kamatstop eddig mintegy 350 ezer családot védett meg a magas kamatokkal szemben.

Az eddigi kormányzati intézkedések működnek, már látszanak az eredmények. Az infláció csökkenni kezdett. Januárban 25,7 százalékos tetőzés után májusban 21,5 százalék volt az infláció, ami több mint 4 százalékpontos csökkentést, a legutóbbi, áprilisi adathoz képest pedig 2,5 százalékpontos mérséklődést jelent. Mindez azt jelzi, hogy a fogyasztói árak mérséklődése egyre dinamikusabb, láthatóbb, a kormányzati intézkedések tehát működnek. Az élelmiszer-infláció mértéke az éves alapon mért átlaghoz képest jelentősen, közel 4,5 százalékkal csökkent az áprilisi adatokhoz képest. Az infláció további csökkentésének érde-kében vezettük be júniustól a kötelező árletörő akciózást azon kiskereskedelmi üzletekben, amelyek egymilliárd forintot meghaladó árbevétellel rendelkeznek. Az egyebek mellett francia és görög példákon alapuló intézkedések elsődleges célja, hogy az emberek megfizethető áron férjenek hozzá a heti szinten mintegy 20 termékből álló élelmiszerkosárhoz. Az élelmiszerkosárba többek között a baromfihús, tej, tejföl és helyettesítői, sajt, kenyér, péksütemények, száraztészta, rizs, egyes friss gyümölcsök és zöldség került bele.

Az árletörési akció vonatkozásában az első napok tapasztalata alapján elmondhatjuk, hogy a kiskereskedők túlteljesítik az előírt legalább 10 százalékos árcsökkentést. A 20 termékből álló élelmiszerkosárra vonatkozó kötelező akció mértéke egyes esetekben elérte a 30 százalékot is. Az árfigyelő rendszerben elsődleges célunk, az árverseny fokozásán túl, hogy javítsuk a vásárlók tájékozódását. A kormány a háború és a szankciók sújtotta gazdasági helyzetben is mindent megtesz, hogy megvédje a családokat, a nyugdíjasokat, a teljes foglalkoztatottságot és az átlagfogyasztás erejéig nyújtott, családonként mintegy havi 181 ezer forintos megtakarítást eredményező rezsitámogatást. Ezeknek az infláció elleni intézkedéseknek fontos eleme a meghosszabbított kamatstop, az árfigyelő rendszer és az árletörési akció. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   27-30   31-34   35-38      Ülésnap adatai