Készült: 2024.05.20.10:23:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

13. ülésnap (2022.06.21.), 34-36. felszólalás
Felszólaló Soltész Miklós (KDNP)
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  34 - 36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SOLTÉSZ MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Érdekes volt egyébként a beszéde alatt, míg idézte részben a Gyurcsány-kormányt  tehát a 2010 előtti időszakot, részben amikor arra tett figyelmeztetést, illetve felhívást, hogy milyen mértékben változott most a támogatási rendszer az elmúlt tíz év során , a DK soraiban a grimaszokat látni  nem véletlen. Nem véletlen, hiszen ők voltak azok (Zaj az ellenzéki padsorokban.  Közbeszólás a kormánypárti padsorokból: Megszoktuk.), akik akár az őszödi beszédet, tudja, igazságbeszédnek hazudták, az egyházak költségvetését megkurtították, közfeladat-ellátáshoz járó jogos  jogos!  támogatásokat visszavették, nem építettek vagy csak minimálisan iskolákat, templomokat nagyon minimálisan hoztak rendbe, miközben persze azért a bevételre szükségük lett volna, mondjuk, a turizmusból.

És folytathatnám tovább a sort: a karitatív tevékenység teljesen egyenlő volt a nullával, aminek következtében például a 2010-es első árvíz során a karitatív szervezetek semmit nem tudtak segíteni. Na, ez volt az, ami jellemezte őket. Egy dolgot még érdemes elmondani, az a jogi környezet: virultak a bizniszegyházak, akik vitték el a pénzt az egyébként teljesen jogszerűen működő egyházaktól.

És az a helyzet, hogy ez a politika, ez a grimasz, amit most is lehetett rajtuk látni, folytatódott egyébként az elmúlt tíz év során is, hiszen idézetek tucatjait lehet mondani, sorolni, főleg Gyurcsány Ferenctől, Arató Gergelytől, Vadai Ágnestől, de akár Karácsony Gergelyig bezárólag, hogy milyen módon támadják és szidják az egyházakat, és nemcsak az egyházakat, hanem a hívő embereket is, és ezáltal nemcsak őket, hanem azokat az embereket is, akik egyházi iskolákba járatják gyermekeiket, szociális intézményekben vannak bent ápoltként, gondozottként vagy pedig gondozóként is. És ez az az időszak, amit jó lenne elkerülni, hiszen ők a vatikáni szerződés felmondását szeretnék, ők az egyházak finanszírozását teljes mértékben vissza akarnák vonni, és ők azok, akik fenyegetőznek további ellátások visszaszorításával.

Nyilván nekünk nem ez a társadalompolitikánk és egyházpolitikánk, és azt gondolom, hogy az, amit tettünk az elmúlt 10-12 évben, igenis az egész országot, az egész nemzetet szolgálta. Rendbe tettük az egyházi törvényt, nincs ilyen Európában, hogy 32 bevett egyház van, 230 vallási egyesület, és 10 nyilvántartásba vett egyház van. Nem tudnak nekünk olyan országot mondani Európában, ahol ilyen lehetősége van az egyházaknak.

De ugyanúgy mindenképp fontos azt mondani, hogy milyen bizalom van az egyházak iránt a társadalmon belül. Hogyha csak az 1 százalékos felajánlásokat nézzük: 2010-ben 870 ezer ember ajánlotta föl, 2021-ben meghaladta az 1 millió 425 ezer embert, aki az 1 százalékát fölajánlotta. Tisztelt DK-s képviselő urak, őket bántják akkor, amikor önök grimaszokat vágnak, illetve őket bántják, amikor fenyegetőznek: 1 millió 425 ezer embert, plusz a családtagjaikat és hozzátartozóikat. A bizalom egyébként megnyilvánul abban is, hogy akár a köznevelésben, amit ön is említett, igazából hatalmas nagy a szám, hiszen most már 16 százalék a tanulók aránya, akik részt vesznek (sic!), szemben a 2010-es 6,4 százalékkal; nagyon nagy a növekedés. Ugyanígy a gondoskodás területén közel 50 százalékos az egyházi jelenlét, legyen az idősellátás, szociális ellátás vagy bármilyen más terület is.

És a felelősségvállalásunk, azt gondolom, nagyon pontosan megjelent egyébként a baloldal által elfeledni akart határon túli magyarok irányában is, hiszen ha az ottani egyházainkat nem támogatnánk, nem segítenénk, akkor a megmaradásuk sokkal kisebb eséllyel lenne lehetséges. És azt gondolom, hogy az elmúlt 12 évben ebben is hatalmas nagyot léptünk előre mind az oktatás-nevelés, mind a közösségteremtés kapcsán.

És itt még egy területre szeretném fölhívni a figyelmet, ez a karitatív szervezetek. A Vöröskereszt mellett öt egyházi szervezet, a Katolikus Karitász, a Református Szeretetszolgálat, a Máltai Szeretetszolgálat, az Ökumenikus Segélyszervezet és a Baptista Szeretetszolgálat azok, akik az elmúlt évek során nagyon sokat segítettek természeti katasztrófák esetén, adott esetben nemcsak Magyarország területén, hanem máshol is a rászorultaknak és elesetteknek, és most, az orosz-ukrán válság és háború alatt pedig ezreknek, tízezreknek segítettek az elmúlt hónapok során. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ha ők nem lettek volna, biztos, hogy sokkal kevesebbet tudtunk volna nekik segíteni.

ELNÖK: Köszönöm.

SOLTÉSZ MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Folytatni fogjuk ezt az egyházpolitikát. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  34 - 36  Következő    Ülésnap adatai