Készült: 2024.05.11.16:42:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2022.12.05.),  13-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:00


Felszólalások:   9-12   13-20   21-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most a Párbeszéd képviselőjének, Szabó Timeának adom meg a szót.

SZABÓ TIMEA (Párbeszéd): Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon csábító lenne megint öt percig arról beszélni, hogy önök hogyan baltázták el és hogyan mélyítik ezt a válságot ma Magyarországon nap mint nap; arról, hogy tönkreteszik az oktatást és most már több mint ezer tanár sztrájkol; hogy a „lex megdöglesz” törvénnyel, a szociális törvénnyel gyakorlatilag idős, beteg emberek ezreit ítélik halálra; hogy nincs benzin a benzinkutakon; hogy nincs hatósági áras élelmiszer a polcokon; hogy nincs hatósági áras tűzifa; hogy önök Magyarországból gyakorlatilag egy nyolcvanas évek Ceauşescu-Romániáját kezdték el kialakítani. Itt tartunk most, miközben magyarok ezrei járnak át Zakopanéba vásárolni, mert ott csak 450 forint a margarin és nem 900 forint, mint önöknél, pedig Lengyelország is határos Ukrajnával, ahogy Magyarország is. De ezeket tudjuk. Önök egy hazug, becstelen, tolvaj-, propagandakormány!

De hadd segítsen most önöknek a Párbeszéd egy kicsit a válságból valahogy kilábalni egy javaslattal, mert úgy látszik, hogy önöknek ez nem megy. Ez a javaslat pedig nem más, mint a négynapos munkahét bevezetése. A négynapos munkahéttel bebizonyították már cégek, hogy a termelékenység is nő, a kizsigerelt, kimerült munkavállalók teljesítménye is nő, nő a foglalkoztatás, és nem utolsósorban kibocsátási, környezetvédelmi szempontból is sokkal jobban jár egy ország. Szkeptikusak voltak és még mindig sokan azok, annak ellenére, hogy Japántól Németországig, Új-Zélandtól Nagy-Britanniáig már nagyon sokan foglalkoznak ezzel a kérdéssel.

Mit jelent tulajdonképpen a négynapos munkahét? Azt jelenti, hogy a munkavállalók ugyanannyi pénzért, tehát ugyanannyi havi bérezésért heti öt nap helyett négy napot dolgoznak. Két hete jelent meg az a hír, hogy Magyarországon a Telekom  tehát nemcsak valami himihumi virágevő hippi cég, hanem a Telekom  kísérletezett és vezette be a négynapos munkahetet a saját cégén belül a dolgozói körében. Négy hónapon át tartott ez a kísérlet, és olyan sikeres volt, hogy úgy döntöttek, 2023. augusztus végéig biztosan folytatják ezt.

Mi történt a Telekomon belül? Három egymást követő szabadnapot adtak a dolgozóknak, és annak ellenére, hogy nem öt napot, hanem négy napot dolgoztak egy héten, 10 százalékkal nőtt a Telekom termelékenysége. Ez azért nagyon fontos, mert a mai napon a Gazdasági Bizottságban Matolcsy György beszélt arról, hogy mennyire a béka feneke alatt van a magyar gazdaság, és hogy az Európai Unióban  még egyszer: Matolcsy György mondta  Magyarország a negyedik legrosszabb termelékenységi szempontból. Úgyhogy lehet, hogy ideje lenne elgondolkozni azon, hogy esetleg a termelékenységet ezúton növelik. A Telekom dolgozóinak 92 százaléka azt mondta, hogy több ideje jutott a családjára, és többet tudott pihenni. Tudjuk, hogy egy kipihent munkavállaló termelékenyebb, többet tud dolgozni.

(13.30)

Ráadásul a Telekom csinált egy reprezentatív kutatást Magyarországon, nem ezer- meg kétezer fős, hanem 12 ezer fős mintán, ahol a magyar emberek 84 százaléka azt mondta, hogy támogatja a négynapos munkahét bevezetését.

Miért támogatja ezt a Párbeszéd is? Először is ne felejtsük el, hogy 2016 októberében maga Varga Mihály mondta azt a magyar gépipari egyesület konferenciáján, hogy a digitalizáció miatt 300-350 ezer munkahely eltűnhet Magyarországról. Nem kell egyébként nagyon bonyolult dolgokban gondolkozni, elég, ha bemegyünk egy gyorsétterembe vagy egy élelmiszer-áruház önkiszolgáló pénztárába, és látjuk, hogy nincsenek pénztárosok, hanem gépek végzik az emberek helyett a munkát, nyolc ember helyett már csak egy  ezt jelenti a digitalizáció, ezért tűnnek el munkahelyek. A négynapos munkahét bevezetése ebben is segít, mert külföldi példák is mutatják, hogy foglalkoztatásnövelő és -bővítő hatása van. Természetesen ebben az államnak segítenie kell támogatással és átképzésekkel.

A másik nagyon fontos szempont az, hogy a stresszszintet, a túlhajszoltságot csökkenti a munkaerő szempontjából, tehát kevesebbet dolgoznak az emberek, több idejük jut a pihenésre, több idejük jut a családjukra. Magyarország vezeti a rákos halálozásokat, a szív- és érrendszeri halálozásokat pontosan azért, mert elképesztően stresszes a magyar társadalom. Ezen is segítene a négynapos munkahét bevezetése.

Végül, de nem utolsósorban fenntarthatósági szempontból sem utolsó. 2021-ben az Egyesült Királyságban végeztek egy kutatást, amely azt mutatta, hogy a négynapos munkahét fokozatos bevezetése 2027-ig 127 millió tonnával csökkentené a szén-dioxid-kibocsátást; ez 20 százalékos csökkentést jelentene. Most, amikor energiaválság van, nem kell ecsetelni, hogy ez mennyire fontos.

Kérjük a kormányt, hogy legalább a válságkezelésben (Az elnök csenget.) vegye figyelembe és vezesse be a négynapos munkahetet. Köszönjük. (Taps a Jobbik, a DK, a Párbeszéd, a Momentum és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Dömötör Csaba államtitkár úré a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Hogy a kormány mennyire szorul rá a Párbeszéd szakértelmére, azért ebben a tekintetben az az irányadó, hogy a budapesti városvezetést hogyan tudják megoldani, illetve hogyan nem. Ha egyetlen szóval kellene leírnom, akkor a „káosz” szót használnám.

Most ön megint azt érzékelteti, mintha csak Magyarország küzdene gazdasági kihívásokkal. (Szabó Timea közbeszól.) Ehhez képest az elmúlt hetekben rengetegen vonultak utcára Berlinben, Bécsben, Brüsszelben, Párizsban, Madridban és az olasz városokban is. Ez a tény önmagában is ellentmond annak, hogy csak Magyarországnak kellene kezelnie gazdasági nehézségeket. (Szabó Timea közbeszól.)

Ami a munkavállalást illeti, ez a kormány a megalakulása óta támogatja a munkavállalást azért, hogy mindenkinek legyen munkája, aki szeretne dolgozni Magyarországon. Tudomásul vesszük, hogy a baloldal másféle politikát folytat, ez egyébként abban is tetten érhető volt, hogy amikor átvettük a kormányzást, akkor 12 százalékos volt a munkanélküliség, agyonadóztatták a munkavállalást, és a segélyezést helyezték előtérbe a munkahelyteremtés helyett.

Szívesen megnézem majd a javaslatukat, ha lesz alkalmuk arra, hogy részleteiben is kidolgozzák. Egyetlenegy dolgot hadd kérjek, hogy ne csak multikra hivatkozzanak, hanem folytassanak párbeszédet azzal kapcsolatban, hogy a magyarok mit szeretnének leginkább, mert azt is szeretném hozzátenni, tisztelt képviselő asszony... (Szabó Timea: 12 ezer fős mintán végeztek felmérést!) Én meghallgattam önt, kérem, adja meg a tiszteletet a Ház többségének. Azt is felvetném ebben a helyzetben, hogy a mostani gazdasági válságban, energiaválságban, szankciós válságban lassan az lesz a fő kérdés, hogy sikerüle megtartani a munkahelyeket. Érti, képviselő asszony? Az lesz a fő kérdés. (Szabó Timea: Én értem. Az a baj, hogy önök nem értik!) És ha önökön múlik, akkor ez nem így lenne.

Most utalt ön röviden a benzinhelyzetre. Szeretnék erre reagálni, akármennyire is próbálná kerülni ezt a témát. Erről beszéltünk. (Szabó Timea: Én hoztam szóba!) Most lép életbe az az olajembargó, amelyről még júniusban született döntés Brüsszelben, és már az előtt nagy károkat okozott, hogy életbe lépett volna, és nem elsősorban Oroszországnak, hanem az európai gazdaságnak. És a java, tisztelt képviselő asszony, még most jön, mert mi ugyan kiharcoltunk mentességet a szállítási tilalom alól, de ha egész Európában emelkednek az olajárak, akkor az árhatás alól nem tudjuk magunkat kivonni (Szabó Timea: Szlovákiában miért van benzin?!), akármennyire is szeretnénk. Így most mindennap…

ELNÖK: (Hangosítás nélkül:) Elnézést, államtitkár úr! (Hangosítással folytatja Szabó Timea felé:) Legyen szíves végighallgatni azt, amit az államtitkár úr mond, világos? (Szabó Timea: Világos?!) Igen, világosan beszéltem? Mert úgy látom, nem érti meg. (Szabó Timea közbeszól.) Pedig kétszer kettő négy, ilyen egyszerű. (Szabó Timea közbeszól.) Önnek nincsen joga bekiabálni másoknak a mondandójába. Legyen szíves végighallgatni azt, amit az államtitkár úr mond! (Szabó Timea: Az elnök úr meg ne beszéljen így, hogy világos!) Legyen szíves végighallgatni, mert konzekvenciái lesznek, jelzem. (Szabó Timea közbeszól.) Folyamatosan, folyamatosan provokatív módon zavarja az önnek válaszolókat. Nem volt önnek olyan felszólalása, hogy amikor válaszolt volna az államtitkár úr vagy a miniszter úr, akkor ne kiabált volna folyamatosan közbe. Ez a parlament, nem egy kocsma! (Szabó Timea: Hát, ebben egyetértünk, elnök úr!) Nem egy romkocsma a VII. kerületben!

Parancsoljon, államtitkár úr!

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Tisztelt elnök úr, kérném az idő visszaállítását, mert szeretnék a lehető legtöbb dologra reagálni.

ELNÖK: Figyelembe veszem.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm, elnök úr. Szóval a helyzet, tisztelt képviselő asszony, az, hogy mindennap… (Szabó Szabolcs közbeszól.), mindennap megfizetjük annak a politikának az árát, amit Brüsszelben ránk erőltetnek, ott van a számlákon, ott van a boltok polcain és ott van a benzinkutakon is, és nem hagyhatjuk, hogy ezután is így legyen.

És azért hozom ezt külön fel, tisztelt képviselő asszony, ha már a megélhetési kérdéseket felhozta, mert önök ezeket a szankciókat mindvégig támogatták. Gázcsapot zártak volna el, a nukleáris energiára kiterjesztették volna ezeket, és az olajembargónak is örültek. (Z. Kárpát Dániel: Te hol élsz?!) És adódik a kérdés, hogy miért folytattak ilyen politikát. Hát, a csilingelő dollárokért, azokért. (Rétvári Bence: Úgy van!) 3 milliárdot kaphattak a kampányukban. Egy baloldali elemző a napokban meglepő nyíltsággal beszélt arról, hogy az egész külföldi finanszírozási rendszert Karácsony Gergelyre találták ki. Ezek után egyáltalán nem csodálkozunk azon, hogy Karácsony Gergely egyértelműen arról beszélt, hogy szerinte Brüsszelnek megvannak az eszközei arra, hogy nyomás alá helyezze hazánkat, ha nem támogatjuk ezeket a szankciókat. Köszönjük szépen, azóta is érezzük a nyomásgyakorlást, és azóta is érezzük a törődést.

Tisztelt Képviselő Asszony! A 3 milliárd dollár a többszöröse annak, amit az állam, a magyar állam átlátható módon odaad a pártoknak, és egy nyilvánosságra került hangfelvétel alapján az ön kampányába is érkezhetett pénz külföldi szponzoroktól. Ha nem így történt, képviselő asszony, akkor arra kérem, hogy álljon ki, és jelentse ki, hogy nem kapott pénzt külföldről. Megteszi ezt, képviselő asszony? Sokan mondják erre a jelenségre, hogy dollárbaloldal. Ezzel nekem annyi a gondom, kicsit vitatkoznom kell ezzel, hogy ebben már semmi baloldali nincs. Itt már csak a dollárok látszódnak.

Tisztelt Ház! Annyit szeretnék még mondani, hogy Szent Miklós napja közeledik, érkezik a Mikulás, és a baloldalon biztosan sokan ki is suvickolták a csizmáikat, hogy újabb dollárkötegek érkezhessenek. (Közbeszólások és derültség az ellenzék soraiban.) Azok biztosan érkeznek is majd, cserébe majd megint kérnek valamit, leginkább azt, hogy viselkedjenek jól, viselkedjenek úgy, ahogy maguktól elvárják.

Egyvalamit tudniuk kell: lehet, hogy az ilyen magatartásért a tengerentúlon dolláros szaloncukor jár, de idehaza virgács. (Közbeszólások és derültség az ellenzék soraiban.) Az első nagy adagot már meg is kapták áprilisban (Tordai Bence tapsol.), és ha nem változtatnak, ha nem változtatnak, akkor ezután is kapnak még.

A kormány politikája ettől függetlenül változatlan marad (Az elnök csenget.), a magyar címer van a mezünkön (Szabó Timea közbeszól.), és ott is marad. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.  Szabó Timea közbeszól.  Tordai Bence és Vajda Zoltán tapsol.)




Felszólalások:   9-12   13-20   21-24      Ülésnap adatai