Készült: 2024.05.09.18:38:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

20. ülésnap (2022.07.04.),  21-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 8:51


Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Gelencsér Ferenc, a Momentum képviselője. Megadom a szót.

GELENCSÉR FERENC (Momentum): Tisztelt Házelnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Kósa Lajostól, a kormánypárt alelnökétől és frakcióvezető-helyettesétől közepesen megszoktuk már, hogy olykor-olykor meglepően őszinte, ezzel egyébként időről időre lerántva a leplet a kormánypártok valódi szándékairól, terveiről, működéséről. Ilyen volt például, amikor Kósa Lajos elismerte, hogy a Belügyminisztérium vett Pegasus kémszoftvert, amivel újságírókat és közéleti szereplőket egyaránt megfigyeltek.

A múlt héten ismét a tőle már megszokott bölcsességgel ismerte el, hogy a Fidesznek vannak ügynökei más pártokban, valamint azt is, hogy a Fidesz alelnökeként ennek utána fog nézni.

Kérdezem a tisztelt kormánypárti képviselő urakat és asszonyokat, hogy önök szerint normális működési elve egy demokráciában, ha a kormánypárt alelnöke szerint a kormánypártnak ügynökei vannak. Nem is olyan régen, 1990-ig ez egy bevett gyakorlat volt. Elvileg azonban önök többek között ez ellen jöttek létre.

Úgy tartja a mondás, hogy minden nemzedéknek ki kell törnie a viszonylagos bizonytalanságból, rá kell találnia küldetésére, és azt muszáj vagy beteljesítenie, vagy pedig elárulnia. Kósa Lajos szavainak értelmében, hogy a Csillagok háborújából idézzek, önök azzá váltak, aminek az elpusztítására felesküdtek: elárulták a nemzedékük küldetését, a rendszerváltást.

Azért is furcsa ez a kijelentés Kósa Lajostól, mert ügynökei általában az államnak szoktak lenni, Magyarországon nevesül például az Alkotmányvédelmi Hivatalnak vagy az Információs Hivatalnak. Érdeklődnék, hogy az említett szolgálatok fogjáke vizsgálni azt, hogy a kormánypárt alelnöke szerint a kormánypárt ügynököket alkalmaz. Félreértés ne essék, a szakszolgálatok léte nagyon fontos a belföldi terrorizmussal szemben és az alkotmányos rend fenntartása érdekében, még egy olyan országban is, ahol hivatalosan nincs alkotmány. A szakszolgálatok esetében teljesen életszerű, hogy belépnek olyan szervezetekbe, amelyek az előbb felsorolt veszélyeket jelentik. Nyilvánvalóan így kerülhetett elítélésre Budaházy György is, hogy valamelyik jóbarátja, harcostársa vélhetően beépített ügynök volt; ki tudja, lehet, azóta itt ül velünk a Mi Hazánk soraiban.

De hogy visszakanyarodjak Kósa Lajos frakcióvezető-helyettes úr szavaihoz: főállás vagy mellékálláse ma Magyarországon Fidesz-ügynöknek lenni? Mennyit lehet ezzel keresni? Katáznake a Kósa Lajos által említett fideszes ügynökök, vagy adóznake másképp a keresetük után? Esetleg 25 év alatt személyijövedelemadó-mentese ez a tevékenység? Milyen pártfinanszírozási módszerrel fizeti a Fidesz az ügynökeit? Hol jelenik ez meg például az Állami Számvevőszéknek leadott beszámolókban? Milyen költségvetési sorról teszi ezt a kormánypárt? Közpénzen finanszíroze párthoz köthető ügynököket, amennyiben igen, úgy az Állami Számvevőszék fogjae vizsgálni ezt a kérdést?

Én készséggel elhiszem, hogy az egykori MSZMP-tagokból fiatal demokratává átvedlett urakban és hölgyekben még él az ügynöknosztalgia, ebben szocializálódtak. Az önök korábbi harcostársa, Simicska Lajos szerint még a pártjuk elnöke, Magyarország jelenlegi miniszterelnöke is jelentett. Nem meglepő. Vélhetően ezért nem akarják nyilvánosságra hozni az ügynökaktákat sem, pedig immáron ötödik alkalommal vannak kormányon.

Na már most, ha igaz lenne az önök állítása, miszerint önökön kívül mindenki más kommunista, akkor nem félnének nyilvánosságra hozni az előző kommunista rendszer alatt beszervezett és jelentéstevő ügynökök listáját.

(13.50)

Mi félnivalójuk van, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim? Megfogalmazódotte önök közül bárkiben eddig a kérdés, hogy a pártjuk miért akadályozza folyamatosan az ügynökakták nyilvánosságra hozását? Hiszen, amennyiben igaz az egész legenda, amely köré a Fidesz épült, és amely mentén meghatározza önmagát több mint három évtizede, akkor elméletileg nincs mitől félniük. Ezen, kérem, gondolkozzanak el! Gondolkozzanak azon, legyenek szívesek, hogy nyilvánosságra hozzák az ügynökaktákat, és azon, hogy önök szerint helyvalóe az, hogy a pártjuk alelnöke arról beszél az Országgyűlésben, hogy utánanéz annak, hogy melyik pártban vannak ügynökei. Köszönöm. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Ismét Fürjes Balázst terheli az a megterhelő feladat, hogy válaszoljon erre a napirend előtti hozzászólásra. Megadom a szót.

DR. FÜRJES BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ha jól értem, bizonyára lehetnek a megértési képességeivel is gondok, de nehéz volt megfejteni, hogy miről szól pontosan ez a felszólalás és a kormány érintettsége hogy van egy kormánypárti frakció tagjának hozzászólásával kapcsolatban. De ha jól értem, önök útkeresésben vannak, erről szól valójában ez a motiváció, és azt is látom, hogy akar beszélni róla. Akkor beszéljünk! Szívesen megpróbálok segíteni, mindig szívesen segítünk az ilyen helyzetben.

Megértem, hogy nehéz helyzetben van ön, és nehéz helyzetben van a pártja. Nehéz helyzetben van ön mint új, frissen megválasztott pártelnök, hiszen egy viszonylag kacskaringós utat járt be rövid politikai pályafutása alatt is a Momentum. Értem az útkeresést, vegyük ezt végig. Önök megérkeztek a magyar politikába 2017-ben. Amikor újságíró megkérdezte önöktől, hogy mi az, hogy önök lennének az új SZDSZ, azt mondta az ön elődje, aki ott ül ön előtt: „Hogy koalícióra lépünk az MSZP-vel? Az életemet teszem rá ide önöknek, erre az asztalra, hogy ez nem fog megtörténni.” Vagy egy másik idézet, szintén az ön elődjétől, Fekete-Győr Andrástól, akiről kiderült múlt héten, hogy talán a matematikával is meggyűlik a baja. Eziránt én megértő vagyok, mert nekem sem az volt a legerősebb tárgyam. De az is kiderült róla, hogy 30 évesen nyugdíjba küldték a saját szavazói, ugye, 3,5 százalékot kapott miniszterelnök-jelöltként a baloldali szavazóktól. Tehát ő fogalmazott így: „Nem tudom, hogy Gyurcsány Ferenc mi az istent keres még a politikában. Már igazán eltakarodhatna a közéletből.” Soproni Tamás, pártjuk egy másik vezetője: „Nem állunk be az új pólusba, és nem gyurcsányozzuk össze magunkat.”

Szóval, egy valóban kacskaringós pályát futnak önök, hiszen azzal érkeztek a politikába, a baloldalra, hogy majd leváltják a régi baloldalt, azzal semmiképpen sem fognak össze, ehhez képest sosem voltak képesek önállóan bejutni a parlamentbe, csak Gyurcsány hátára felkapaszkodva tudtak bejutni. Én megértem, képviselő úr, hogy nehéz az igazsággal szembenézni olykor, főleg ha ilyen kacskaringós út van az ember háta mögött, és ki tudja, hogy még hova vezet. Önök Gyurcsány-ellenességre építették a politikájukat, majd Gyurcsány egyik legközelebbi szövetségese lettek, megértéssel vagyunk aziránt képviselő úr, hogy ez az önfeladás és meghasonlás egy nehéz lelki helyzetet eredményez.

Azonban azzal a rossz hírrel szolgálok önnek, hogy ezen mi nem tudunk segíteni. Legfeljebb azzal tudjuk segíteni, még ha ez kényelmetlen is, tudom, ha emlékeztetjük önöket szó szerint saját korábbi szavaikra, saját politikájukra, és legfeljebb azt a javaslatot tudjuk megtenni önök felé, hogy időnként a hátraarcnak is ideje van. Ha ki tudnak lépni a Gyurcsány-gyámság alól, még elég fiatalok hozzá, ha tudnak szakítani a régi baloldallal, akkor még talán lehet politikai jövőjük. A választók eddig sokat nem kértek önökből. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai