Készült: 2024.05.09.04:57:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2022.09.26.), 1. felszólalás
Felszólalás oka Ülésnap megnyitása
Felszólalás ideje 8:24


Felszólalások:  Előző  1   2-26      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : (A teremben lévők felállnak, és ezzel köszöntik a választópolgárok közösségét. Az ellenzéki képviselők egy része ülve marad. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.) Köszöntöm képviselőtársaimat az Országgyűlés őszi ülésszakának első ülésnapján, amelyet ezennel megnyitok. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Szűcs Lajos és Hiszékeny Dezső jegyző urak lesznek a segítségemre.

Tisztelt Ház! Szomorú kötelességemnek teszek eleget azzal, hogy bejelentem: az elmúlt időszakban hét volt képviselőtársunk hunyt el.

Tarján Lászlóné a rendszerváltás utáni első szabad országgyűlési választásokon a Független Kisgazdapárt jelöltjeként Somogy megye 2. számú választókerületében szerzett mandátumot, és egy cikluson keresztül volt a párt országgyűlési képviselője. Megbízatása alatt a Környezetvédelmi Bizottság tagja és az Antall-Boross-kormány környezetvédelemi államtitkára volt. Politikai pályája mellett erdőmérnökként dolgozott. Életének 90. évében hunyt el.

Jüttner Csaba 2004-ben az SZDSZ országos listájáról szerzett mandátumot, és a ciklus végéig volt az Országgyűlés tagja. Megbízatása alatt a Rendészeti Bizottság munkáját segítette. Országos tisztsége mellett 1994-től Vásárosnamény országgyűlési képviselője, illetve 1998-tól 2010-ig, három cikluson át a város polgármestere volt. Életének 65. évében hunyt el.

Várhelyi András az 1998-as országgyűlési választásokon a Független Kisgazdapárt Heves megyei területi listájáról szerzett mandátumot, és 2001-ig volt a frakció tagja. Ezt követően a ciklus végéig független képviselőként tevékenykedett. Megbízatása alatt az Idegenforgalmi Bizottság alelnöke és a Kulturális és Sajtóbizottság tagja volt. 1991-től a Közlekedési Minisztérium szóvivője, majd a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője volt. Közéleti tevékenysége mellett újságíróként, egyetemi tanárként dolgozott. 69 évesen hunyt el.

Zsupos Lajos az 1990. évi országgyűlési választásokon az MDF jelöltjeként Hajdú-Bihar megye 8. számú választókerületében szerzett mandátumot, és egy cikluson keresztül volt a magyar Országgyűlés tagja. Megbízatása alatt a Gazdasági Bizottság és a Mezőgazdasági Bizottság munkáját segítette. Politikai tevékenysége mellett agrármérnökként dolgozott. Életének 86. évében hunyt el.

Szalay István az 1998. évi választásokon az MSZP országos listájáról szerzett mandátumot, és 2002-ig volt a párt országgyűlési képviselője. Megbízatása alatt a Kulturális és Sajtóbizottság tagja volt. 1994-98 között Szeged polgármestere, 2002-2003 között pedig a kormány egyházi ügyekért felelős államtitkára volt. Politikai-közéleti tevékenysége mellett matematikusként, egyetemi tanárként dolgozott. 78 éves volt.

Fuzik János a 2014-tól 2018-ig tartó parlamenti ciklusban az első szlovák nemzetiségi szószólóként volt az Országgyűlés tagja. Megbízatása alatt a Magyarországi Nemzetiségek Bizottságának első elnökévé választották. 1999-től 15 éven át volt az Országos Szlovák Önkormányzat elnöke. 2020-tól Magyarország eszéki főkonzulátusát vezette. Munkásságáért 2006-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével tüntették ki. Életének 64. évében hunyt el.

Wittner Mária ’56-os szabadságharcos, a Fidesz volt országgyűlési képviselője a 2006. évi országgyűlési választásokon a párt országos listájáról szerzett mandátumot, és 2014-ig két cikluson keresztül volt a magyar Országgyűlés tagja. Megbízatása alatt az Emberi Jogi, Kisebbségi, Civil és Vallásügyi Bizottság, illetve a Foglalkoztatási és Munkaügyi Bizottság munkáját segítette. Wittner Mária az 1956-os forradalom eseményei során a Rádió ostroma közben csatlakozott a harcoló felkelőkhöz, sérülteket látott el, majd no-vember 4-ei sebesüléséig részt vett a fegyveres harcokban is. 1957 nyarán letartóztatták, 1958. július 23-án pedig első fokon halálra ítélték. 200 napot töltött a börtönben halálraítéltként, majd a másodfokú bíróság 1959-ben ítéletét életfogytiglanra változtatta. 1970 márciusában, 13 év rabság után, az utolsók között szabadult.

A politikai életbe 1989-ben kapcsolódott be, a rendszerváltoztatás után pedig aktív szerepet vállalt számos ’56-os szervezet tevékenységében. Munkássága elismeréseként 1991-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét, valamint az 1956-os emlékérmet vehette át; 2006-ban Szent István-díjat, 2016-ban „Emberi méltóságért” díjat kapott. Díszpolgárává avatta Dunakeszi, Csepel és Józsefváros is. Életének 85. évében hunyt el.

Kérem önöket, hogy képviselőtársaink emléke előtt néma felállással adózzunk. (A teremben lévők egyperces néma felállással adóznak az elhunytak emlékének.) Köszönöm.

Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy Jakab Péter képviselő úr 2022. augusztus 12-én arról tájékoztatott, hogy kilépett a Jobbik Magyarországért Mozgalom országgyűlési képviselőcsoportjából. A képviselő úr a továbbiakban függetlenként folytatja munkáját. (Nacsa Lőrinc: Eddig se csinált semmit…)

Bejelentem továbbá, hogy Szabó Hajnalka, valamint Végh Noémi képviselők 2022. szeptember 19-én arról tájékoztattak, hogy képviselői mandátumukról lemondanak. Bejelentem, hogy az országgyűlési képviselők létszáma jelenleg 197 fő.

Bejelentem, hogy a határozati házszabály 3. §-a és 12. § (3) bekezdése alapján a Párbeszéd képviselőcsoportja Szabó Timea képviselő asszonyt 2022. szep-tember 26-ától a képviselőcsoport vezetőjének megválasztotta.

Bejelentem, hogy Kocsis Máté és Simicskó István frakcióvezető urak arról tájékoztattak, hogy Navracsics Tibor képviselő úr szeptember 22-étől csatlakozott a Kereszténydemokrata Néppárt országgyűlési képviselőcsoportjához.

(13.10)

Tisztelt Országgyűlés! A Jobbik, az MSZP és a Momentum frakciói, valamint a Mi Hazánk és a Párbeszéd frakciói tagjainak azonos létszáma miatt a jegyzők 2022. május 9-én sorsolással döntöttek a felszólalások sorrendjéről. A határozati házszabály 17/B. § (2) és (3) bekezdései előírják, hogy a felszólalások sorrendje az azonos létszámú képviselőcsoportok között rendes ülésszakonként akként változik, hogy az addig utolsóként felszólalásra jogosult képviselőcsoport kap elsőként szót, a másik képviselőcsoport pedig eggyel hátrébb sorolódik.

Tekintettel arra, hogy a Jobbik Magyarországért Mozgalom frakciójának létszáma 2022. augusztus 12. napjával egy fővel csökkent, azonos létszámú, 10-10 képviselővel jelenleg az MSZP és a Momentum képviselőcsoportja rendelkezik. A két hatfős frakció, a Mi Hazánk és a Párbeszéd képviselőcsoportja között a létszámegyezés továbbra is fennáll. A határozati házszabály rendelkezései szerint a 2022. évi őszi ülésszakban a felszólalási sorrendjükben az MSZP képviselőcsoportja megelőzi a Momentum képviselőcsoportját, a Párbeszéd képviselőcsoportja pedig megelőzi a Mi Hazánk képviselőcsoportját.

Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett Orbán Viktor miniszterelnök úr, akinek megadom a szót. Parancsoljon!




Felszólalások:  Előző  1   2-26      Ülésnap adatai