Készült: 2024.05.09.19:07:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2023.11.08.),  127-136. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 20:29


Felszólalások:   89-126   127-136   137-146      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen az előterjesztőnek, V. Németh Zsoltnak, az Energiaügyi Minisztérium államtitkárának. Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőségünk.

Tisztelt Országgyűlés! Most soron következik a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2022. évi egységes költségvetésének végrehajtásáról szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A Költségvetési Bizottság által benyújtott előterjesztés T/4090. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Elsőként megadom a szót Törő Gábor képviselő úrnak, a Költségvetési Bizottság előadójának, a napirendi pont előterjesztőjének, 30 perces időkeretben.

TÖRŐ GÁBOR, a Költségvetési Bizottság előadója, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság a törvényi előírásoknak megfelelően május 31-éig benyújtotta a 2022. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló javaslatot. A Költségvetési Bizottság a május 22-ei ülésén megtárgyalta és benyújtotta az Országgyűlés részére. A bizottsági ülésen a hatóság zárszámadását 11 igen szavazattal, 3 nem ellenében, tartózkodás nélkül fogadtuk el.

A zárszámadásitörvény-javaslat összesen négy külön költségvetés végrehajtásáról számol be: egyrészt tartalmazza a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a Médiatanács, a Médiatanács kezelésében lévő előirányzatok, valamint az MTVA zárszámadását is.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság kiadásait két forrásból fedezik, egyrészt a saját bevételekből, másrészt költségvetési hozzájárulásokból. Ilyen saját bevételek például a frekvenciadíjak, az azonosítók lekötéséért és használatáért, továbbá a hatósági eljárásért fizetett díjak és a felügyeleti díjak.

Az Országgyűlés 47,8 milliárd forinttal hagyta jóvá a hatóság 2022. évi törvény szerinti költségvetési kiadási és bevételi előirányzatait. Ehhez képest, azt láthatjuk, hogy jelentős túlteljesítés jelentkezett mindkét oldalon. A bevétel 58,5 milliárd forint összegben teljesült, a kiadás pedig 54 milliárd forint összegben teljesült. Ennek a legfőbb oka az eredeti tervezéskor még nem ismerhető adattörlő alkalmazással kapcsolatos költségek, illetve a bevételek és a kiadások voltak. A második a Médiatanács működési költségvetése: itt jelentősen eltér az eredeti tervtől a valódi teljesülés. Ennek az az oka, hogy a vészhelyzetre tekintettel a médiaszolgáltatási díjak befizetése felfüggesztésre került. A Médiatanács kezelésében lévő kiadási és bevételi előirányzatok 1,9 milliárd forintra voltak tervezve, de az előbb említett díjfizetés felfüggesztése miatt ezek jelentősen alulteljesültek, 55 millió forintban.

Az MTVA költségvetése 130,1 milliárd forint volt az eredeti tervezet szerint. Ezekhez hozzájárult menet közben egy költségvetésen kívüli bevételi forrás egy hitelfelvétel formájában, így az összes bevétel 134,6 milliárd volt, és a költségvetési kiadások is ennek megfelelően nőttek meg.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Úgy vélem, hogy az előkészített zárszámadásitörvény-javaslat és a kapcsolódó indoklás kellő részletességgel tárja az Országgyűlés elé a 2022-es költségvetés teljesítését. Egyúttal szeretném megjegyezni, hogy mind a négy zárszámadást független könyvvizsgáló auditálta, és jelentésükben megállapították, hogy a 2022. évi gazdálkodásról, a vagyoni helyzetről valós és megbízható képet nyújtanak az előterjesztett zárszámadások.

A fentiekre tekintettel kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák a törvényjavaslat elfogadását. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Törő Gábor képviselő új. Tisztelt Országgyűlés! A kormány képviselője jelezte, hogy nem kíván álláspontot ismertetni a vita során.

Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor. Elsőként megadom a szót Simon Róbert képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportja vezérszónokának. Öné a szó, képviselő úr.

SIMON RÓBERT BALÁZS, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz képviselőcsoportja támogatja a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2022. évi zárszámadásitörvény-javaslatát. Támogatjuk mindazokat a gondolatokat, mindazokat a számokat, főösszegeket, alköltségvetési fejezeteket, amelyeket az imént Törő Gábor képviselőtársam ismertetett a Házzal.

Elfogadjuk mind a négy költségvetést, mind a négy költségvetési beszámolót és zárszámadást, amelyeket az egységes költségvetési javaslat tartalmaz, vagyis az NMHH, a Médiatanács, a Médiatanács kezelésében lévő előirányzatok, valamint a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap, vagyis az MTVA zárszámadását.

Tisztelt Képviselőtársaim! Képviselőcsoportunk az alapján támogatja a benyújtott zárszámadást, amit az imént képviselőtársam is hangsúlyozott, hogy a benyújtott zárszámadásitörvény-javaslatot független könyvvizsgáló megvizsgálta, auditálta, és olyan megállapításokat tett, ami arra a következtetésre jutott, hogy a gazdálkodásról, a vagyoni helyzetről valós és megbízható képet mutatnak az előterjesztett zárszámadások.

A Kulturális Bizottság alelnökeként szeretném egyben tájékoztatni képviselőtársaimat, hogy az általános vita lezárása után a jövő heti keddi kulturális bizottsági ülésen fogjuk a törvényjavaslat részletes vitáját lefolytatni. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Simon Róbert képviselő úr. Most megadom a szót Nacsa Lőrinc képviselő úrnak, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselőcsoportja vezérszónokának. Öné a szó, képviselő úr.

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! Én csak röviden szólnék, a számokat nem ismertetném, ezek elhangzottak már előttem  Törő képviselőtársam és Simon képviselőtársam is beszélt ezekről , de világosan láthatjuk a számokból, hogy mind az NMHH, mind pedig a Médiatanács hatékonyan és felelősségteljesen gazdálkodott a tavalyi évben; nem halmozott fel hiányt; a bevételek összege pedig mindkét esetben magasabb volt, mint a kiadásoké.

Számos olyan projektet, amiről a tavalyi évben is számos alkalommal beszéltünk, „Hír-Közmű” projekt, „Netre fel!” projekt, a Bűvösvölgy Médiaértés-oktató Központ létesítése és fenntartása, ezeket a projekteket az NMHH továbbvitte. A fiatalok internetre való tudatossági nevelésének, az internetes gyermekvédelemnek, számos médiatudatosságnak, a hírértésnek olyan projektjei, zászlóshajói ezek, amelyeket, azt gondolom, hogy jó szívvel tud minden parlamenti képviselő támogatni.

(17.40)

Teljesen világos tehát az álláspont, és a számok is világosan mutatják azt, hogy hogyan gazdálkodtak; hiszen most erről van szó, egy zárszámadási törvény azt jelenti, hogy a gazdálkodásról kell beszélni, hogy hogyan is gazdálkodtak azok a szervezetek, amelyek az Országgyűlés elé nyújtják be a költségvetésüket. Jól gazdálkodtak, nem halmoztak fel hiányt. Különösen jó ez akkor és különösen dicsérendő ez akkor, amikor a 2022. évben az orosz-ukrán háború, az energiaválság és a magas infláció miatt minden állami és nem állami szerv is küzdött például a rezsiköltségekkel, a megnövekedett kiadásokkal.

Éppen ezért a KDNP képviselőcsoportja is támogatni fogja a zárszámadást. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Nacsa Lőrinc képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Szabadi István képviselő úrnak, a Mi Hazánk képviselőcsoportja vezérszónokának, aki a pulpitusról fog majd beszélni. Öné a szó, képviselő úr.

SZABADI ISTVÁN, a Mi Hazánk képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2022. évi egységes költségvetésének végrehajtásáról szóló T/4090. számú törvényjavaslat alapján a médiahatóság 2022-ben a korábbi évek tartalékával együtt összesen 102,4 milliárd forint bevételből gazdálkodott, amiből csaknem 54 milliárd forint kiadása merült fel, illetve 48,4 milliárd forint tartaléka és kötelezettségvállalással terhelt maradványa keletkezett. Például egyéb működési célú kiadásai között volt felesleges 10 milliárd forintja, amit a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap műsorszórási költségeinek finanszírozására adott át. Bevételeinek legnagyobb hányada, 30,9 milliárd forint frekvenciadíjakból származott. A Médiatanács 2022. évi bevételeinek összege 346 millió forint volt, ebből 214 millió forint volt a kiadása és 129 millió forint maradványa keletkezett. Ezek a számtani, számviteli adatok.

Értem én, hogy ilyenkor, ebben a zárszámadásitörvény-javaslatban illik csak a gazdálkodásról beszélni, megértettem, de azért mindenképpen hozzátenném azt, hogy az NMHH-nak, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnak nyilván más feladatai is vannak emellett. E bődületes sok pénz  mert azért úgy gondolom, hogy 102,4 milliárd forint rengeteg pénz  mellett szeretnénk egy kicsit rávilágítani arra, hogy valójában mire is költi ezt a médiahatóság a működése során. De nézzük egy kicsit részletesebben!

A Mi Hazánk Mozgalom a médiát a legerősebb hatalmi ágnak tartja, különös tekintettel a közösségi médiára, ami gyakorlatilag mára az élet szinte valamennyi területén megkerülhetetlenné vált. Ezért is tartjuk kiemelten fontosnak, hogy a médiahatóság és a Médiatanács az éves költségvetéséből megfelelően ellássa feladatát, többek között a kiegyensúlyozottság követelményének médiafelügyeletével. A kommunikációs alapjognak tekinthető szabad véleménynyilvánításhoz való jog az állam számára kötelezettséget ír elő, hogy a társadalom tagjai a közérdeklődésre számot tartó eseményekről megfelelő tájékoztatást kaphassanak. A sajtótörvény azonban jelenleg a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményét csak a lineáris médiaszolgáltatásokra nézve írja elő, a gyakorlatban ráadásul még ez sem érvényesül. Tehát a médiahatóságnak itt is őrült sok feladata lenne.

Magyarországon a legnagyobb médiabeli kirekesztettséget a választások előtt és azóta is a Mi Hazánk Mozgalom kell hogy elszenvedje. A médiahatóság honlapján megtalálható kimutatások szerint a Mi Hazánk Mozgalmat hallgatják el legjobban a hírműsorok. A választások előtti hónapokban, években a politikusok között a hírműsorokban mindössze 0,2 százalék megjelenés jutott a pártunknak, ezért korábban kifogásokat is nyújtottunk be, de a Médiatanács elutasította  az a Médiatanács, amely egyébként 346 millió forintból gazdálkodik  panaszunkat a közmédia, a TV2 és az RTL Klub ügyében is. A helyzet pedig azóta sem változott, bár a 2023. augusztusi adatok alapján a Mi Hazánk politikusainak szereplése a hírműsorokban 2,6-ra ugrott a 0,2-ről. A TV2 Tények című műsorában és az RTL Híradóban egyáltalán nem szerepeltünk; ez sem zavarta a Médiatanácsot, illetve a hatóságot. Ezzel szemben az érdemi támogatottsággal nem bíró Párbeszéd például a Tényekben 1,4 százalék, az RTL Híradóban 8,6 százalék szerepléshez jutott, és ez az aránytalanság sem zavarta a Médiatanácsot és a médiahatóságot.

Különösen beszédes az is, hogy a 2022-es országgyűlési választások óta idén áprilisig a közmédia 6764 alkalommal hívott ellenzéki politikusokat szerepelni, ebből a Mi Hazánk Mozgalom összesen 26 meghívást kapott  tehát a 6764-ből összesen 26 meghívást kapott , és a pártunk természetesen minden alkalommal el is fogadta és el is ment, a többi ellenzéki párt pedig 6603 esetben még meg sem jelent. Ez sem zavarta a Médiatanácsot és a médiahatóságot.

Az adatok egyértelműen kimutatják, hogy Magyarországon nincs kiegyensúlyozottság a lineáris médiaszolgáltatásokra nézve, a közösségi médiában pedig példátlan cenzúra folyik. A Facebookon az ember még a saját megnyilatkozásaiban sem mondhatja el, amit szeretne. A pártok közül szintén egyedüliként a Mi Hazánk Mozgalom oldalát tiltották le, a politikusok közül szintén egyedüliként Toroczkai László Facebook-oldalát törölték le már a 2019-es EP-kampányban. Azóta nemhogy ő nem jelenhet meg saját oldallal, de mi sem írhatjuk le az ő nevét, de nemcsak a Mi Hazánkét, hanem a Magyarországon törvényesen működő, bejegyzett civil szervezet, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom nevét sem lehet a Facebookon megemlíteni. (Nacsa Lőrinc: Ez most nem Facebook-vita!)

A Mi Hazánk Mozgalom szót emel a jogsértések ellen, amely egyre több magyar embert sújt a közösségi oldalakon. Úgy tűnik, a kormány is kiegyezett a Facebookkal, ahelyett, hogy például kötelezné, legyen egyértelmű magyarországi képviselete, illetve jogorvoslati fóruma az önkényes jogtiprásokkal szemben. A médiahatóság miért nem lép ez ügyben? Nagyon sok pénzből gazdálkodik a Médiatanács is és a médiahatóság is, és a fülük botját sem mozdítják ennek a javítása érdekében. Álláspontunk szerint olyan szabályozásra volna szükség, amely a közösségimédia-tulajdonosokat arra kötelezi, hogy Magyarországon is hozzanak létre telephelyet, láthatók és elérhetők legyenek a felhasználók számára, a magyar jog szerint is számonkérhetők legyenek, a magyar állampolgárok adatait pedig csak magyarországi szervereken tárolják. Miért nem teszi a dolgát a médiahatóság és a Médiatanács? Ehhez első lépésként szükségesnek tartjuk, hogy a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményét a lineáris médiaszolgáltatások mellett a lekérhető médiaszolgáltatásokra is kiterjesszék.

A Mi Hazánk Mozgalom tavaly a választást megelőző elhallgatása miatt 4 millió példányszámú újság kiadásáról döntött, de pártunk hiába szerződött a kampánytámogatásból országos terjesztésre, az alvállalkozók kifaroltak, mert a fideszes Mediaworks leányvállalata, a MediaLOG megfenyegette őket. A MediaLOG azért került monopolhelyzetbe, mert a kormány megszüntette a Magyar Posta szolgáltatását a politikai kiadványok terén. A MediaLOG pedig megtagadta a Mi Hazánk kiadványainak terjesztését. A napnál is világosabb, hogy a regnáló kormány erőfölényét kihasználva durván beleavatkozott a tájékoztatás kiegyensúlyozottságába. A médiahatóság és a Médiatanács itt sem mozdította a füle botját sem.

A fizetett politikai hirdetéseknél olyan elképesztő jogtiprást tapasztaltunk, hogy még pénzért sem lehetett hirdetésekhez hozzájutni. A Mi Hazánk Mozgalom fizetett politikai hirdetéseinek megjelentetését megtagadta a Magyar Nemzet, a Metropol, a Bors és még a 19 megyei lap nevében eljáró Mediaworks is. A közterületi médiafelületek esetében a fideszes Publimont óriásplakátcég a választási eljárásról szóló törvény esélyegyenlőségi alapelvét megsértve a több mint 10 ezer felületéből mindössze 26 óriásplakát- és 74 citylight-felületet volt hajlandó csak biztosítani a Mi Hazánknak, hirdetőoszlopból pedig egyet sem. A Mi Hazánk Mozgalom a Nemzeti Választási Bizottsághoz fordult kifogással, de az NVB szerint nem volt bizonyított az aránytalanság.

Összességében tehát Magyarországon nincs kiegyensúlyozott tájékoztatás, és ehhez a 102,4 milliárd forint bevételből gazdálkodó NMHH a füle botját sem mozdítja. S még egyszer mondom, a 346 millió forintból gazdálkodó Médiatanács szintén elviselte ezt az aránytalanságot, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság pedig, ahogy mondtam, tulajdonképpen asszisztál ezekhez a helyzetekhez.

A Mi Hazánk Mozgalom a NMHH 2022. évi egységes költségvetésének végrehajtásáról szóló zárszámadásitörvény-javaslatot nem tudja támogatni, mert meggyőződésünk, hogy a médiahatóság és a Médiatanács ez ügyben nem tette meg a kötelezettségét. Köszönöm szépen. (Nacsa Lőrinc és Simon Róbert Balázs: Vastaps!)

(17.50)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Szabadi István képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A vezérszónoki felszólalások végére értünk.

Nézem a képernyőt, kétperces felszólalásra senki nem jelentkezett. Megkérdezem, hogy további képviselői felszólalásra jelentkezike valaki. (Senki nem jelentkezik.) Nem látok a képernyőn nevet, további felszólalásra nem jelentkezett senki, ezért az általános vitát lezárom.

Megkérdezem az előterjesztőt, a Költségvetési Bizottság előadóját, kíváne válaszolni a vitában elhangzottakra. (Törő Gábor: Igen.) Parancsoljon, képviselő úr!

TÖRŐ GÁBOR, a Költségvetési Bizottság előadója: Csak röviden, elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Az igazság szerint a beterjesztés a 2022. évi zárszámadásról szólt. Meghallgattam Szabadi képviselő úr hozzászólását, ő említette a Facebookot, említette a hirdetéseket, említette a plakátokat. Azt tudom mondani, hogy a kormányzatnak semmilyen ráhatása nincs, főleg a Facebookra, mert, csak jelzem, az én oldalamat a napokban függesztette fel a Facebook. Úgyhogy másra nem tudok hagyatkozni, mint arra, hogy még egyszer kérem az Országgyűléstől, hogy a zárszámadást fogadja el.

Minden törvényes, mert négy könyvvizsgáló cég auditálta. Javaslom, hogy az Országgyűlés támogassa a beterjesztést. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   89-126   127-136   137-146      Ülésnap adatai